محوطه سازی ویلا با قلوه سنگ ، سنگ هایی که با مدل های متفاوت در مسیر رودخانه ها و سیلاب اشکال و لبه های گردی پیدا می کنند را سنگ قلوه ای می نامند . امروزه این سنگ ها در معماری به دلیلی جذابیت ظاهری و چشم انداز زیبایی که ایجاد می کنند جای خوبی را در محوطه سازی ویلا و نمای ساختمان ، آبنما ها و مسیر ورودی باغ و ویلا و …. باز کرده اند  و از این سنگ ها در محوطه داخلی و خارجی استفاده های گوناگون می شود.

قلوه سنگ در محوطه سازی

نقش سنگ ها در باغ و ویلا از نظر زیبایی شناختی بسیار ارزشمند است و همیشه یک عنصر جذاب در طراحی منظره به شمار رفته است.پوشش گیاهی که باید بین فضای بین سنگ ها را پر کند باید توسط متخصص و باغبان به خوبی انتخاب شوند.یک متخصص باید به خوبی ویژگی های تزیینی،ظاهر و اندازه های سنگ ها را بشناسد.

طراحی دیوار سبز Green Wall

طراحی دیوار سبز Green Wall

سوالات متداول محوطه سازی ویلا با قلوه سنگ

  1. قلوه سنگ در چه مکان هایی به کار می رود ؟
  2. در طراحی آبنما قلوه سنگ چه کاربردی دارد ؟
  3. در اجرای کف قلوه سنگ چه تاثیری دارد ؟
  4. طراحی روف گاردن با قلوه سنگ چگونه است ؟

1. کاربرد سنگ قلوه ای چیست ؟

قلوه سنگ یا سنگ رودخانه ای شکل و اندازه و رنگ بندی های مختلفی داشته و به دلیلی ماندگاری و استحکام بالایی که دارند یکی از پرکاربردترین المان در محوطه سازی ویلا و دکوراسیون داخلی و خارجی به شمار می روند . یکی از مزیت های بزرگ این سنگ ها به دلیل رنگ های مختلفی که دارند طبیعت زنده را یادآوری می کنند که امروزه طراحان به دنبال راه ارتباطی انسان با طبیعت پیرامون خود هستند .

2. کاربرد سنگ قلوه ای در برکه و آبنما چیست ؟

آبنما ها و برکه ها قبلا با سیمان ساخته می شدند ولی امروزه با قلوه سنگ طراحی و اجرا می شوند معمولا علاوه بر شکل ظاهری سنگی آبنماها ، از سنگ های تزئینی برای پوشش کف و دیواره آبنماها استفاده می شود .

3. کاربرد سنگ قلوه ای در مسیر ورودی و پیاده روی چیست ؟

با قلوه سنگ در محوطه سازی ویلا به صورت طرح های چشم انداز ،  می توان هم مسیر ورودی  را مشخص نمود و هم در فضای باغچه  و محوطه ویلا استفاده کرد . در بعضی از قسمت های محوطه ویلا با سنگ می توان ورودی نشان داد که علاوه بر زیبایی بی نظیری که ایجاد می شود به فضاسازی محوطه کمک بزرگی می کند .

 

طراحی دیوار سبز Green Wall

طراحی دیوار سبز Green Wall

4. طراحی روف گاردن و تراس با سنگ قلوه ای چیست ؟

قلوه سنگ به عنوان یک المان سبک و قابل اجرا در طراحی دکوراسیون روف گاردن و تراس ها محسوب می شود که در فضای امروزی و مدرن برای طراحی روف گاردن هیچ چیزی دلپذیر تر از ایجاد فضایی سبز همراه با قلوه سنگ های ریز و درشت در رنگ ها و ابعاد های مختلف نمی باشد و همچنین استفاده از سنگ های گرد و زیبا داخل پوشش گلدان ها و فلاور باکس ها و فضای کف سازی روف گاردن رایج شده است .

 

طراحی دیوار سبز Green Wall