در طراحی محوطه سازی حیاط ، می توان از بعضی المانها مانند: آلاچیق، آبنما، استخر، باربیکیو، نورپردازی و… می توان استفاده کرد.

چرا که این نوع المانها می توانند فضای ایجاد شده در حیاط شما را بسیار زیبا و چشمگیر نماید.

دور همی در آلاچیقی که کنار آبنما ساخته شده باعث می شود افراد بیشتر از کنار هم بودن لذت ببرند و گذران اوقات برایشان خوشایند به نظر برسد.

آلاچیق ها بسته به نوع آن ها کارایی های متفاوتی دارند، شما باید دقت داشته باشید که از چه نوع آلاچیقی و برای چه نوع محوطه ای استفاده می نمایید.برای مثال : در محوطه ای که به سبک مدرن ساخته شده است بهتر است از آلاچیق مدرن نیز استفاده گردد .

داشتن استخر در محوطه سازی حیاط برای افراد جذابیت زیادی دارد. افراد می توانند با شنا کردن در فصل تابستان و آفتاب گرفتن در کنار استخر ،از لحظات خود نهایت استفاده را ببرند.

در محوطه سازی حیاط باید به تمام المان های ایجاد شده و جاگذاری آن ها دقت زیادی نمود زیرا جاگذاری درست المان ها می تواند در ساخت اصولی محوطه سازی به شما کمک کند. یکی از مسائل مهمی که باید به آن دقت نمود مسیرهای رفت و آمد می باشد که حتما باید دقیق و اصولی کشیده شود و همچنین می توان با نورپردازی خفیف در اطراف آن مسیرها را در شی به راحتی بتوان مشاهده نمود.

امروزه محوطه سازی یکی از پرطرفدارترین پلن هایی می باشد که افراد تمایل به ایجاد آن در حیاط و یا باغ خود دارند و می توانند زیبایی فضای حیاط خود را دوچندان کنند.

ساخت آبنما در محوطه سازی حیاط

آبنماها انواع گوناگونی دارند که می توان با مصالح مختلف آن را ساخت. در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا ، نور پردازی، ایزولاسیون و نوع نگهداری، از اهمیت بالایی برخوردار است.

در طراحی محوطه سازی برکه به فضایی گفته می شود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد. برکه در محوطه سازی معمولا با هدف آرامش، طراحی و ساخته می شود. اجرای برکه در ساخت فضاهای سبز می توان المان مفیدی در تامین این هدف باشد. برکه ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در محوطه سازی، می تواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند.

در محوطه سازی عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار می گیرند که هر کدام از آن ها کاربری متفاوتی برای زیرسازی دارند.

همچنین با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی فضای سبز ، بررسی، جمع آوری، خاکبرداری و خاکریزی با مطالعه دقیق خاک موجود در سایت و همچنین استفاده از خاک مناسب در محوطه سازی، می تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان و استقامت عناصر در مقابل نیروهای ذکر شده داشته باشد.

مصالح ساختمانی در محوطه سازی

امروزه تولید و نوآوری مصالح در بخش ساختمان با توجه به رونق ساختمان سازی در جامعه با رشد سریعی روبه رو است ؛ اما شناخت و انتخاب صحیح مصالح برای محوطه سازی امری است که علاوه بر حس زیبایی شناسی در محوطه سازی نیاز به تجربه در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی داراست. علاوه بر مصالحی که به صورت عمومی در فعالیت های مختلف ساختمانی استفاده می شود.

بخشی از مصالح به طور تخصصی فقط در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرد که اطلاع از این موارد می تواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه سازی باشد. ساخت المان ها در محوطه سازی با توجه به مساحت و خواست کارفرما المان های متفاوتی در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرند.