محوطه سازی باغ ، شرکت سورن بام

محوطه سازی باغ ، شرکت سورن بام  ،محوطه سازی باغ به هرگونه فعالیتی که ویژگی قابل مشاهده در زمین را تغییر می دهد اشاره دارد.

در طراحی فضای سبز اولین چیزی که دارای اهمیت است  عناصر چشم انداز مانند : رنگ ، بافت ، مقیاس ،فرم ، تعادل و درک زمین  می باشد .

در طراحی کارشناسان شرایط آب و هوایی و کیفیت خاک را مورد بررسی قرار داده و پس از اعلام نتیجه شروع  به طراحی محوطه می کند  در محوطه سازی المان های در نظر گرفته شده بسیار حائز اهمیت می باشد . حتی انتخاب نوع گیاهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا گونه های گیاهی با شرایط آب و هوایی باید سازگاری داشته باشند تا زود از بین نروند .

محوطه سازی چیست :

چگونگی بکار بردن المان های مختلف در یک فضا را محوطه سازی می گویند ، محوطه سازی محیطی می باشد که در آن نوع و موقعیت درختان ، روش گل کاری ، باغ آرایی و محوطه سازی محل ساختمانها ، نوع حصار کشی ، نوع و کف سازی مسیر سواره و پیاده و … نشان داده می شود .برای محوطه سازی نیازها و خواسته هایی که از آن محیط داریم را مشخص می کنیم ، به عنوان مثال ، قسمتی برای فضای بازی کودک ، قسمتی برای کاشت سبزیجات و قسمتی برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده ، دوستان می باشد ، المان هایی که در آن محیط قرار می گیرند به نحوه ای باشند که از منظره لذت ببریم و احساس آرامش داشته باشیم

فواید محوطه سازی باغ :

1-ایجاد زیبایی در هنر و صنایع دستی و گیاهان در حال رشد یا آنچه به عنوان عناصر چشم انداز است .

2-عناصر طبیعی مانند آب و شکل زمین .

3-عناصر انتزاعی مانند نورپردازی هوایی و شرایط آب .

مراحل اجرای محوطه سازی باغ ، شرکت سورن بام:

 • تخریب و جابجایی درختان : ( در این مرحله سازه های قبلی تخریب می شوند ، ولی از قطع درختان سرزنده خود داری باید کرد )
 • چیدن گیاهان هرز(هرس کردن گیاهان ) : ( در این مرحله خاک برداری انجام می شود و سطوح را از گیاهان هرز پاکسازی می کنند )
 • نقشه برداری : ( در این مرحله طرح اولیه از قرار گیری المان ها و … انجام می شود )
 • عدم نفوذ آب : ( در اجرای محوطه سازی تاسیسات و انشعابات مورد بررسی قرار گیرند )

اجزای تشکیل دهنده محوطه سازی ویلا و باغ  :

دیوارها و مرزها ، پرچین و نرده ، مسیرها و پیاده روها ، چمن ، حوض ، استخر ، آبنما ، نهر ، آلاچیق ، پرگولا ، باربیکیو ، کف سازی مناسب ، مبلمان ، فضایی برای قدم زدن ،نورپردازی و… می باشند

عناصر چشم انداز محوطه سازی باغ ، شرکت سورن بام :

 • رنگ:

رنگ طرح شما را به زندگی تبدیل خواهد کرد و به ایجاد خلق و خوی و احساس کمک می کند.

 • مقیاس:

طراحی شما باید اندازه بنا و موارد محوطه سازی موجود را در نظر بگیرد.

 • فرم:

فرم گیاهان در طراحی شما مهم است. گیاهان بلند ایجاد یک نگاه عمودی و کشیدن چشمان به سمت بالا به همراه دارد. گیاهان کم گسترش چشم را به افق هدایت می کند. گیاهان فردی الگوی تکرار را ایجاد می کنند.

 • بافت:

بافت،لمس یا سطح بصری گیاهان است. بافت گیاهان باعث اضافه کردن تنوع به طراحی می شود.

 • نور:

نور باعث می شود رنگ ها و بافت ها در طراحی منظره زنده بمانند.

 • تعادل:

تعادل این عنصر است که چهار عنصر اصلی طراحی رنگ، مقیاس، فرم و بافت را کنترل می کند.

 • وحدت:

وحدت عنصری است که انطباق و تکرار در طراحی شما را مدیریت می کند.

 • سادگی:

بهترین ابزاری که می توانید هنگام طراحی استفاده کنید این است که آن را ساده نگه دارید .

 • درک زمین:

برای ساخت محوطه در ابتدا به بررسی خاک و شرایط اقلیمی می پردازیم ، کارشناسان اطلاعاتی در مورد جنس خاک و کیفیت خاک را  مورد بررسی قرار می دهند تا اطمینان حاصل کنند که زمین مناسب محوطه سازی می باشد و بعد از بررسی شروع به ایده پردازی کرده و اطلاعات را در اختیار طراحان قرار داده تا از المان ها و گیاهان مناسب با شرایط اقلیمی طراحی و به مرحله اجراء برسد . در محوطه سازی درک زمین و نقشه های توپوگرافی بسیار حائز اهمیت می باشد . گاهی اوقات زمین برای محوطه سازی مناسب نیست به همین علت باید چشم انداز زمین از طریق درجه بندی،تکان دادن، تراس و …تغییر کند.

المانهای مورد استفاده در محوطه باغ :

مراحلی که در محوطه سازی باغ ، شرکت سورن بام انجام می شود عبارتند از : 

فضای سبز را پوشش گیاهان مناسب تشکیل می دهند که در آن استفاده از انواع درختان ، درختچه های سبز و گیاهان مختلف تزیینی به کار برده می شود ، چمن طبیعی و مصنوعی نیز از دیگر مواردی هستند که در فضای سبز قابل اجرا می باشند .

 • انتخاب خاک :

استفاده از خاک مناسب در محوطه سازی می تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان داشته باشد ، با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی ، بررسی ، جمع آوری ، خاک برداری و خاک ریزی صورت می پذیرد .

 • مصالح ساختمانی :

شناخت و انتخاب مصالح برای محوطه سازی علاوه بر زیبایی بخشی به محیط می تواند در مورد تغیرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی حائز اهمیت نیز باشد .

بنابر این با توجه به محل اجرای محوطه سازی انتخاب مصالح اهمیت بسیاری دارد .

 • ایجاد کف سازی مناسب :

تاثیر زیادی بر کیفیت محوطه می گذارد .آنچه که باید در کف سازی مورد توجه قرار گیرد ، تقسیم بندی مناسب فضا ، زیبایی و دسترسی به بخش های مختلف است .

استفاده از مواد و مصالح مناسب نیز از دیگر موارد حائز اهمیت در ایجاد این بخش می باشد .

 • تاسیسات برقی :

استفاده از روش های صحیح در انتقال و بهره برداری برق در محوطه سازی برای روشنایی عمومی ، نورپردازی در محیط محوطه سازی نقش مهمی در ایمن سازی و کاهش هزینه های نگهداری فضای سبز داراست

 • توجه به مسیر های دسترسی :

ایجاد یک مسیر دسترسی مناسب در محوطه سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است

.پلان محوطه سازی باید به گونه ای طراحی می گردد تا نه تنها ورود و خروج از آن راحت باشد ، بلکه امکان دسترسی آسان به سایر نقاط فضای سبز نیز وجود داشته باشد .

 • سازه های باز :

استفاده از مبلمان و دیگر سازه های فضای باز از دیگر مواردی هستند که به زیبا سازی محوطه بیرونی کمک می نماید

استفاده از آلاچیق ، پرگولا ، نیمکت ، فلاور باکس ها ، آبنما و… تعدادی از این موارد هستند که باعث ایجاد تغییر مناسبی در فضا می گردند .

 • اهمیت نورپردازی :

یکی از مهم ترین مواردی که باید در محوطه سازی به آن توجه کرد نورپردازی می باشد ، لذت بردن از فضای ایجاد شده بدون وجود نور مناسب در شب امکان پذیر نمی باشد

،استفاده از انواع نورپردازی های جذاب می تواند جلوه خاصی به عناصر به کار رفته دهد

 • ایجاد استخر :

از عناصر پر طرفدار در محوطه سازی استخر می باشد ، که به عنوان عنصری مرتبط با آب علاوه بر ایجاد احساس آرامش و تفریح موجب زیباسازی فضا نیز می گردد .

 • ساخت نهر و برکه :

ایجاد نهر یا برکه در فضای بیرونی احساس بودن در طبیعت را برای انسان تداعی می نماید و موجب برقراری احساس آرامش می گردد .

استفاده از انواع گیاهان و جانوران آبزی می توان به زیبایی هر چه بیشتر این المان ها کمک نماید .

 • آلاچیق :

سر پناهی که در فضای باز استفاده می شود و بر روی آن سقف قرار می گیرد آلاچیق گفته می شود ، و در طراحی های متفاوت قابل اجرا می باشد .

طراحی مه پاش (فوجینگ سیستم ) : سیستم های فشار بالا می توان از این تکنولوژی جدید ،

نه تنها برای خنک کردن خارج از منزل بلکه به عنوان وسیله ای برای ایجاد مناطق فوق العاده زیبایی در محیط اطراف مورد استفاده می باشد .

تیم اجرایی و طراحی سورن بام با بهره گیری از متخصصان مجرب آماده اجرای انواع محوطه سازی فضای سبز ، محوطه ویلا ، باغ ، باغچه ، حیاط و…  فعالیت دارند

و همچنین در طراحی و اجرای دیوار سبز ، بام سبز ، طراحی و ساخت انواع فلاور باکس ها ، آبنما ، تراس و نصب سیستم آبیاری هوشمند ، مه پاش فعالیت های بیشماری دارد .