قلوه سنگ رنگی ،رودخانه ای ، سنگ های رودخانه ای سنگ های طبیعی زیبا هستند ، این سنگ ها در انواع گوناگون از جمله گوشه دار , گرد و انواع اشکال هندسی موجود است . سنگ های قلوه ای 2 نوع اند : سنگ های کارخانه ای  _ سنگ های قلوه ای طبیعی یا رودخانه ای .

سنگ های بی جان سفید و رنگی در اندازه های مختلف می توانند به یک دکوراسیون واقعی در باغ و حیاط خانه تبدیل شوند.با مراقبت مناسب،حتی سنگ ها نیز می توانند به منظره رنگ ببخشند.بیشتر سنگ هایی که از معدن استخراج می شوند به دلیل رطوبت بالایی که دارند به راحتی پردازش می شوند.هم چنین این سنگ ها ممکن است در زمستان مستعد ترک خوردگی هستند به همین دلیل باید در انتخاب و تهیه آن ها دقت کافی را داشته باشیم.

قلوه سنگ رودخانه ای :

سنگ های رودخانه ای چون از دل طبیعت استخراج می شوند ، سازگاری و دوام خوبی در برابر شرایط آّب و هوایی دارد و این امر موجب می شود هزینه  تعمیر و ترمیم بسیار کاهش می یابد از طرفی قیمت قلوه سنگ های  رنگی از سنگ های معمولی ارزان تر است .

قلوه سنگ رنگی ،رودخانه ای هم 2 نوع دارد :

سنگ هایی که از آب شور گرفته می شود  که در شمال کشور یافت می شود تنوع رنگی بالا و براق بودن از صفات بارز این نوع است . سنگ هایی که از آب شیرین گرفته می شود  که در اکثر نقاط کشور وجود دارد ،ابعاد و جنس و رنگ  سنگ ها بسته به منطقه ای که رودخانه در آن وجود دارد بستگی دارد .

به طور مثال سنگ های بهبهان رنگ سفید و صدفی دارد و به همین 2 رنگ محدود می شود و گوشه های گردی دارند ،اما سنگ یاسوج تنوع رنگی متعدد تری دارد و نسبت به سنگ بهبهان گوشه های گردی  ندارند .هر قدر سطح سنگ رودخانه ای صاف و صیقل تر باشد و سنگ حالت گرد گوشه بیشتری داشته باشد کیفیت سنگ بالاتر است .

قلوه سنگ کارخانه ای :

سنگ های کارخانه ای به صورت سنگ های معدنی وارد کارخانه می شوند و توسط سنگ شکن شکسته می شود و برای رنگ گردن داخل دیگ های بزرگ اسید, آب ویبره و مواد ساینده ریخته می شود هر چه سنگ ها زمان طولانی تری در این دستگاه ها قرار گیرند گوشه های گردتر و سطح صاف تری پیدا می کنند

در انتخاب سنگ قلوه ای کارخانه ای همچنین هر اندازه اصطلاحا کچلی سنگ کمتر باشد نشان از کیفیت بالاتر سنگ تولید شده می باشد ،ضمنا استفاده از اسید در فرآیند تولید باعث شده تا سطح سنگ براق تر به نظر برسد و رنگ سنگ جلوه بیشتری داشته باشد .

پر کاربرد ترین و پر طرفدارترین سنگ های رودخانه ای در 2 رنگ سفید و مشکی هستند  ،اما تنوع رنگی در این سنگ ها بسیار زیاد می باشد مانند:سنگ قلوه قرمز, سنگ قلوه زرد ,سنگ قلوه طوسی , سنگ قلوه قهوه ای , سنگ قلوه سبز  و …

 ابعاد قلوه سنگ ها :

ابعاد 1 الی 3 سانتی متر (بادامی)

ابعاد 3 الی 5 سانتی متر(گردویی )

ابعاد 6 الی 8 سانتی متر( تخم مرغی )

ابعاد 9 الی 12 سانتی متر (پرتقالی)

مزایا  قلوه سنگ رنگی ،رودخانه ای :

استقامت زیاد

زیبا سازی محوطه

سازگاری با شرایط جوی

قیمت مناسب

این سنگ ها رطوبت خاک را حفظ می کند و موجب منعکس شدن نور می گردد .