فلاور باکس و انواع آن ، امروزه با استفاده از فلاورباکس ها  و قرار دادن آنها در فضاهای مختلف منزل می توان فضای خانه خود را بسیار زیبا کرد و همچنین در محل هایی که امکان ایجاد باغچه و یا کاشت درخت یا درختچه در زمین نباشد، می توان از فلاورباکس استفاده کرد.

فلاور باکس می توان در  فضاهایی از جمله آلاچیق، تراس کوچک و بزرگ ، در طراحی بام سبز یا همان روف گاردن و حتی در باغ سازی یا ویلا سازی کاربرد داشته .آنچه برای انتخاب گیاهان فلاور باکس بسیار حائز اهمیت می باشد

سازگاری گیاه با شرایط محیطی و اقلیم منطقه است هر چه فلاور باکس عمیق تر باشد و خروجی زهکش آن مناسب باشد، گیاه بهتر رشد خواهد کرد .

با توجه به اینکه در شهرهای مرکزی آلودگی هوا و صوتی را شاهد هستیم استفاده از گیاهانی توصیه می شود، که علاوه بر زیبا کردن محیط باعث کاهش آلودگی نیز شده و به پاکی محیط زیست کمک کنند.

گیاهان که می توان در فلاور باکس ها استفاده کرد عبارتند از :

  • کاج
  •  اقاقیا
  • زبان گنجشک

فلاور باکس ها از متریال هایی متفاوتی همچون بتن ، چوب، سفال و پلاستیک ، فلزی ، چوبی فلزی ، فایبرگلاس، چوب پلاستیک  ساخته می شود که از بین این همه تنوع در جنس بهترینشان چوب پلاستیک است که علاوه بر مقاومت بالایی که دارند از لحاظ وزن  نسبت به جنس بتنی، سبک تر و زیبایی بیشتری نیز نسبت به بقیه متریال های موجود دارا می باشد . فلاور باکس هایی از جنس چوب پلاستیک به دلیل انعطافی که دارند،

از ویژگی های منحصر به فرد فلاور باکس با جنس چوب پلاستیک که می توان به آنها اشاره کرد :وزن مناسب، تنوع در طرح و سایز ، دارای مقاومت بالا در برابر آب و نور خورشید می باشند و همچنین برای مقامت بیشتر لایه داخلی آنها با پلی کربنات پوشیده شده است .

فلاور باکس و انواع آن ها به  دلیل اینکه در اشکال و ابعاد مختلفی ساخته می شوند ، بسیار متنوع هستند و کاربری های متفاوتی دارند .

فلاور باکس ها از این لحاظ به چند دسته تقسیم می شوند:

flower box

flower box

فلاور باکس سفالی :

این باکس ها همانطور که از اسم آن مشخص می باشد از جنس سفال می باشد و می توان از آن ها در فضا های داخلی استفاده کرد  .

فلاور باکس چوبی :

این باکس ها شبیه به چوب بوده و از جنس پروفیل چوب پلاستیک می باشد و بر روی زمین ، روف گاردن ، لبه باغچه ، لبه پنجره و به صورت دیواری و یا آویزان قابل نصب می باشد .

فلاور باکس بتنی :

کاربرد آن ها به صورت زمینی ، دیواری و آویزان امکان پذیر می باشد . باکس های بتنی ، از جنس سیمان و سازه های فلزی می باشند که از وزن بالایی برخوردار هستند ، این گلدان ها می توانند به صورت زمینی ، دیواری ، آویزان اجرا شوند .

فلاور باکس پلاستیکی :

این فلاور باکس ها در،  تراس ها و بالکن ها بکار برده می شود و دارای وزن پایین در طرحها و رنگهای مختلف می باشند .

فلاور باکس فلزی : کاربرد جعبه های گلدان فلزی ، به صورت دیواری و آویزان اجرا می شود. این فلاور باکس ها را با رنگ های مخصوص پوشش می دهند تا در برابر رطوبت و زنگ زدگی مقاومت داشته باشند .

فلاور باکس سنگی :

این فلاور باکس ها به سنتی بودن معروف هستند و به دلیل وزن بالا باید به صورت ثابت و فیکس در جای خود قرار بگیرند . این فلاور باکس ها مناسب گلدان های دایمی خیابان ها می باشند

فلاور باکس شیشه ای :

از مقاومت پایینی برخوردار هستند که بیشتر در فضای داخلی ساختمان کاربرد دارند . بیشتر این فلاور باکس ها  با سایر مصالح مانند چوب و فلز مورد استفاده قرار می گیرند .

فلاور باکس زمینی :

رایج ترین نوع آن ،  فلاور باکس زمینی  می باشد که به زیبایی فضا کمک می کند و روی زمین یا سکوها می تواند قرار گیرند و داخل آنها با گل و گیاه پر شود

فلاورباکس دیواری :

روشی دیگر که می توانیم محیط را زیباتر کنیم استفاده از فلاور باکس های دیواری می باشد که اکثرا طریقه نصب و اجرای آن بدین طریق است که در قسمت پایینی پنجره نصب می شوند و یا روی شبکه هایی از جنس چوب به دیوار اتصال پیدا می کنند و در اندازه های مختلف است که کمک شایانی به طراحی فضای بیرونی می کنند .

فلاور باکس های آویزی :

این نوع فلاور باکس ها به صورت آویزان  می باشند و بیشتر در نمای بیرونی خانه قرار گرفته و از نرده های موجود در فضا مثل تراس سبز یا پاسیو  آویزان  شده و یا لبه های کنار دیوار  قرار می گیرند و جلوه خاصی به نما می دهد.

فلاور باکس فلزی :

 باکس های فلزی را قبل از کاشت گل و گیاه جعبه ها را با رنگ های مخصوص می پوشانند تا در برابر زنگ زدگی مقاومت بالایی را داشته باشند ، این فلاورباکس ها را می توان در منطق مختلف با هر شرایط آب و هوایی داشته باشیم .

فلاور باکس و انواع آن

فلاور باکس و انواع آن

اجزای زه کشی داخل گلدان ها و فلاور باکس های چوبی :

  • زهکش
  • عایق ضد ریشه
  • صافی و فیلتراسیون
  • خاک مخصوص
  • پوشش گیاهی

شرکت سورن بام در طراحی و اجرای فلاور باکس  ، آبنما ، دیوار سبز ،  با ابعاد سفارشی فعالیت های بیشماری دارد و همچنین در زمینه معماری سبز و پایدار نیز فعالیت می کند . فعالیت های شرکت عبارتند از : طراحی و اجرای روف گاردن ، تراس سبز ، محوطه سازی فضای سبز شهری ، محوطه سازی ویلا ، باغ ، باغچه ، حیاط و … ساخت آلاچیق ، پرگولا و نصب سیستم های آبیاری و مه پاش .