فلاورباکس

فلاورباکس

آنچه در این مقاله میخوانیم

فلاورباکس  یا گلدان های زینتی در گذشته در محوطه سازی حیاط ، پارک ها و فضای سبز شهری کاربرد داشته اند . شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که با خود بپرسید فلاورباکس چیست؟

فلاورباکس چیست؟

فلاورباکس ها در واقع به محفظه های تو خالی گفته می شود که یا داخل زمین تعبیه می شوند و یا در اجرای فضای سبز به کار می روند . باکس ها با توجه به کمبود فضای موجود در اطراف ،گزینه بسیار مناسبی برای ایجاد فضای سبز می باشد . معمولا سایز باکس ها با توجه به محل قرار گیری آن ،آهن کشی و نصب انجام می شود و معمولا از ورق گالوانیزه برای داخل آن استفاده می کنند . اگر در ابعاد کوچک تر باشد، گلدان های پلاستیکی در آن به کار می رود.

flower box

flower box

فلاورباکس فلزی

فلاورباکس فلزی

 

انواع فلاور باکس

 •  باکس چوبی
 •  باکس فلزی
 • باکس بتنی
 • باکس سنگی
 •  باکس پلاستیکی

ساخت فلاورباکس چوبی

در ساخت فلاورباکس چوبی از چوب به عنوان روکش استفاده می کنند . چون چوب در برابر رطوبت و شرایط اقلیمی دوام بالایی ندارد همراه با دیگر مصالح ترکیب و باکس چوبی ساخته می شود .

flower box

flower box

طراحی و ساخت فلاورباکس فلزی

در ساخت این باکس ها از فلز استفاده می شود به دلیل این که فلز در برابر رطوبت آسیب پذیر است و دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود . از این رو فلاورباکس ها را با مواد مخصوصی عایق می نمایند .این نوع گلدان ها که با فلز و آلومینیوم و … ساخته می شود در فضاهای داخلی و خارجی بناهای گوناگون استفاده می شود . لازم به ذکر است که بدانید برای بالاتر بردن عمر این گلدان های فلزی و جلوگیری از زنگ زدگی آن ها ،از رزین و رنگ استفاده می شود.

فلاورباکس فلزی

فلاورباکس فلزی

اجرای فلاورباکس بتنی

فلاورباکس بتنی  به دلیل مقاومت بالایی که نسبت به دیگر باکس ها دارد بهترین گزینه برای استفاده در فضاهای خارجی مانند پارک ها ، اتوبان ها و … می باشند . این جعبه های گل به دلیل این که از ترکیب مصالح سیمان و ماسه و میل گرد ساخته می شوند از طول عمر بالایی برخوردار هستند ولی چون از ابعاد بزرگ ساخته شده اند و وزن بالایی دارند از این رو جابه جا کردن آن ها به تجهیزات خاصی نیاز دارد .

فلاورباکس

فلاورباکس بنتی

سوالات متداول فلاورباکس

 1. کاربرد فلاورباکس در چه فضاهایی امکان پذیر می باشد؟
 2. ویژگی  فلاورباکس چیست؟
 3. مواد اولیه فلاورباکس ها از چیست؟
 4. پوشش داخلی فلاورباکس ها از چیست؟

1. کاربرد فلاورباکس در چه فضاهایی امکان پذیر می باشد ؟

این باکس ها علاوه بر فضای بیرونی در فضاهای داخلی نیز کاربرد دارند .

 • در فضای داخلی مانند نشیمن ، آشپزخانه ، لابی ساختمان ، داخل رستوران ها ، کافی شاپ ها ، اماکن اداری و تجاری …
 • در فضای بیرونی مانند نمای ساختمان ، محوطه سازی باغ ، ویلا ، باغچه ، زیر پنجره ها ، حیاط ، روف گاردن ، تراس گاردن و …

2. ویژگی های FLOWER BOX چیست ؟

 • فلاورباکس ها به علت وزن پایین، قابلیت جابه جایی دارند.
 • از لحاظ قیمتی، مقرون به صرفه می باشند.
 • محیط داخل فلاور باکس ، فضای مناسبی برای رشد گیاهان می باشند.

3. مواد اولیه فلاورباکس ها از چیست ؟

متریال استفاده شده برای ساخت باکس ها بستگی به رنگ و جنس و سایز آن دارد .باید در نظر داشته باشید که این جعبه های گل سبک و سنگین می باشند و بسته به فضای اجرایی وزن آن را تعیین می نماییم.

نحوه انتخاب جعبه های گل بر چه اساسی است:

عموما باکس های سبک در روف گاردن و تراس گاردن و باکس های سنگین در فضای روی زمین استفاده می شوند.و همین طور نوع گیاهی که قرار است در گلدان ها کاشته شود در تعیین وزن باکس تاثیر دارد ، یعنی اگر قرار باشد درون باکس ها درختچه و یا گیاه سنگینی بکارید بهتر است باکس شما نیز سنگین باشد و یا اگر قرار باشد گیاهان سبک تر با ریشه کوتاه و سبکی دارند از فلاورباکس سبک تری استفاده می شود زیرا اگر ریشه ها بزرگ شوند به خاک فشار می آورند و ممکن است باکس ترک بردارد و یا از بین برود ،البته در جنس های خوب فلاورباکس ها از سازه های مقاوم تری مانند میلگرد استفاده می شود.

در آخر باید به طول عمر باکس ها در برابر نور خورشید و رطوبت دقت بفرمایید،همه این موارد در طول عمر باکس شما تاثیرگذار هستند و با توجه به محل اقامت خود و شرایط آب و هوایی که در آن زندگی می کنید باید از متریال مناسب با آن شرایط اقدام به ساخت باکس خود نمایید مثلا در مناطقی که رطوبت هوا زیاد است نباید از فلاورباکس چوبی استفاده کنید زیرا رطوبت باعث می شود چوب با سرعت زیادی از بین برود.

4. پوشش داخلی باکس های گل

داخل باکس ها از ورق گالوانیزه 2 میل کار شده است و داخل باکس ها محلی برای خروج آب های اضافی تعبیه می شود .

در مرحله اول عایق یا پرایمر  : آب بندی فلاورباکس ها نقش بسیار مهمی در ساخت آن دارد. مراقبت و آب بندی باکس ها، نیز از الزامات می باشد .چرا که ایجاد عایق در این باکس ها، علاوه بر عایق بودن در برابر رطوبت از ریشه ی گیاهان در برابر سرما و گرما در تابستان مراقبت خواهد کرد و عایق بندی یا آب بندی باکس در هر مدلی می تواند بر عمر و ماندگاری و دوام باکس مورد نظر نیز بیافزاید.

46 1

در مرحله دوم زهکش  : بسیاری از فلاورباکس ها و گلدان های کشت، سوراخ زیرشان وجود ندارد و این امر باعث می شود که به مرور زمان گیاه شما از بین برود.

در هنگام خرید باکس باید دقت داشته باشید که حتما زیر باکس شما سوراخی برای تخلیه آب داشته باشد و یا اینکه اگر سوراخی برای تخلیه آب نداشت دقت کنید که گیاه های خود را به صورت متناوب و با فاصله  طولانی آبیاری کنید تا آسیب زیادی به گیاهتان وارد نشود و یا اینکه گیاه خودتان را به حالت فرود در آب قرار دهید تا آب اضافه از آن خارج شود و حجم بسیار کمی از آب را جذب خود کند، حتما دقت بفرمایید که باکسی که خریداری می کنید سوراخ برای زهکشی داشته باشد .

هم چنین باکس هایی که بالاتر از 2متر هستند حتما علاوه به زهکش به شیب بند هم نیاز دارند به این صورت که با شیب ملایمی که داخل باکس بوجود می آورند باعث هدایت آب داخل زهکش می شوند تا آب اضافه از داخل باکس خارج شده و داخل باکس باقی نماند. فلاورباکس ها اصولا با ابعاد و اندازه های گوناگون ساخته می شوند و به صورت آماده داخل بازار موجود نمی باشند و با توجه به این نکته می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

49

در مرحله سوم سینی تخلیه آب :یکی از نکاتی که در هنگام انتخاب باکس باید به آن دقت زیادی بکنید سینی تخلیه آب می باشد . این سینی از پاشیده شدن آب اضافه گلدان و کثیف شدن محیط اطراف باکس جلوگیری می کند . این سینی ها گزینه مناسبی برای خروج آب اضافه می باشند . در هنگام خرید باکس باید به این نکته بسیار توجه داشته باشید که حتما سینی تخلیه آب داشته باشد . جنس و اندازه و رنگ این سینی ها هیچ تاثیری در کیفیت بدنه باکس ندارد .

سینی تخلیه آب :

شما می توانید هر نوع سینی که باب سلیقه تان می باشد را انتخاب کنید . هم چنین بهتر است که این گزینه را در خرید فلاورباکس  حذف نکنید . بعضی از انواع این باکس ها به نوعی طراحی شده اند و سیستمی دارند که آب اضافه خاک به داخل سینی که داخل باکس تعبیه شده ریخته می شوند و گیاه می تواند در طولانی مدت از آن آب استفاده کند . اگر علاقه ای به خرید سینی تخلیه آب ندارید می توانید باکسی را تهیه کنید که فضای مناسبی بین کف گلدان و زیرگلدانی وجود داشته باشد که آب اضافه خاک خارج شود  و یا این فضا با ایجاد شیب سطحی و یا قوس ایجاد شده و یا ایجاد پایه در زیر باکس ،کار تخلیه آب انجام می شود.

45

شرکت سورن بام بزرگترین تولید کننده انواع فلاورباکس ها بوده و هم چنین تولید کننده فلاورباکس های مخصوص دیوار سبز و پنل های دیوار سبز می باشند . شرکت سورن بام در طراحی و ساخت انواع فلاورباکس ها و هم چنین در زمینه معماری منظر نیز فعالیت می نماید . فعالیت های شرکت سورن بام شامل : طراحی و اجرای انواع فلاورباکس  ، آبنما ، دیوار سبز ، محوطه سازی فضای سبز شهری ، محوطه باغ رستوران ، محوطه ویلا ، محوطه باغچه ،  تراس سبز ، روف گاردن ، آلاچیق و نصب سیستم مه پاش ، سیستم آبیاری قطره ای و جابه جایی درختان و …. می باشند .

مقالات مرتبط
پروژه‌های فلاور باکس سورن بام
Call Now Button