طراحی و کاشت گیاهان فضای سبز

طراحی و کاشت گیاهان فضای سبز

آنچه در این مقاله میخوانیم

طراحی و کاشت گیاهان فضای سبز ، فضای سبز ، سطوحی از زمین های مسکونی و شهری هستند که بر اساس اصول و طراحی های خاص با استفاده از پوشش های گیاهی پوشیده می شوند ، تا بتوان محیط را از جنبه های مختلف ، زیبا شناختی ، رفاه و آرامش بهبود بخشید ، در فضای سبز از پوشش گیاهان و بوته های مختلفی می توان استفاده کرد ، انتخاب پوشش گیاهی هر منطقه با توجه به سلیقه و اقلیم ، شرایط آب و هوایی متفاوت می باشد .

گیاه پاپیتال در بام سبز

گیاهان در بام سبز

تعریف فضای سبز:

فضای سبز به زبان ساده به معنای فضاهای کاشته شده و چمن کاری شده در پارک ها ، مناطق خصوصی ، ادارات ،محوطه بیمارستان ها  و … می باشد.این مکان ها عمدتا برای تفریح،بازی،استراحت، ورزش و … استفاده می شوند و حتی می توانند بخشی از چیدمان یک خیابان باشند.

طراحی و اجرای آلاچیق با گیاهان بالارونده

طراحی و اجرای آلاچیق با گیاهان بالارونده

مزایای فضای سبز :

فضاهای سبز به بهبود میکرو اقلیم (تبخیر،خنک کننده،تصفیه هوا) کمک می کند.ایجاد فضای سبز هم چنین با فشردگی خاک مقابله می کند و به آب های سطحی اجازه نفوذ می دهد.فضاهای سبز به تنوع زیستی کمک می نماید .

طراحی و کاشت گیاهان فضای سبز

اصول اولیه در احداث فضای سبز :

  • آزمایش خاک و مناسب بودن خاک محل.
  • در صورت لزوم اصلاح خاک ، مورد توجه قرار گیرد .
  • انتخاب گونه های گیاهی مناسب.
  • استفاده از گیاهان مقاوم و عاری از بیماری و آفت.
  • کاشت اصولی گیاهان.
طراحی و کاشت گیاهان فضای سبز

طراحی و کاشت گیاهان فضای سبز

گیاهانی که در فضای سبز رایج می باشند عبارت اند از :

درخت ، درختچه ، گل های فصلی یکساله ، گل های دو ساله ، گیاهان ریشه ای ، درختان همیشه سبز ، درختان خزان کننده

طراحی و کاشت گیاهان فضای سبز  و گیاهانی که در کف سازی  فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند :

برای داشتن فضای سبز مقاوم و شاداب در طول سال از چمن های ، متفاوتی می توان استفاده کرد که چمنها بر حسب شرایط منطقه انتخاب می شوند . چمن ها عبارت اند از : فتوسکا  و گیاه فتوسکای آبی ، چمن یال اسبی ، چمن شبدری ، اروموکوا ،چمن (اسپرت ،آفریقایی و … ) و از گیاهان پوششی : مارگریت ، بو مادران ، کروپسیس ، بابونه ، سدوم ، لیزماکیا ، آلیسوم و … استفاده می شود .

تیم اجرایی و طراحی سورن بام با بهره گیری از متخصصان مجرب آماده اجرای انواع محوطه سازی فضای سبز ، محوطه ویلا ، باغ ، باغچه ، حیاط و…  فعالیت دارند و هم چنین در طراحی و اجرای دیوار سبز ، بام سبز ، طراحی و ساخت انواع فلاورباکس ها ، آبنما ، تراس سبز و نصب سیستم آبیاری هوشمند ، مه پاش فعالیت های بیشماری دارد .

 

مقالات مرتبط
پروژه‌های فضای سبز سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button