سنگ رودخانه ای یا سنگ قلوه ایی  سنگ رودخانه یا سنگ قلوه ای با رنگ و حالت طیفی شان،یکی از عناصر سنگی جهت استفاده در فضاهای بیرونی و داخلی  می باشند. موارد کاربرد سنگ رودخانه ای یا سنگ قلوه ایی ، در کنار مبلمان شهری، باغچه ها و گلدان ها، باکس های گل، آکواریوم، فضای سبز و یا حتی در انجام کارهای هنری قابل استفاده می باشند. همچنین می توان آن ها را به صورت تایل یا به صورت واش بتن در کف حمام و اطراف استخر و…. نیز به کار برد. سنگ رودخانه ای یا سنگ قلوه ایی در انواع و رنگ های متنوع طبیعی و حالت های گرد و گوشه دار و شکسته در بسته بندی های متنوع و با وزن های مختلف قابل عرضه می باشد. شرکت های معتبر برای احترام به طبیعت و همچنین بالا بردن کیفیت قلوه سنگ رودخانه ،تولید سنگ را از بستر رودخانه برداشت نمی کنند. در تولید این سنگ ها به علت استفاده از منبع لاشه سنگ یکسان و همچنین تحت کنترل بودن پروسه تولید ،سنگ های به دست آمده از لحاظ سایز ، گردی ، صیغلی بودن و رنگ کاملا یکسان می باشند و از سنگ های رودخانه ای طبیعی تر جلوه دارند.

انواع سنگ رودخانه ای یا سنگ قلوه ایی

  • سنگ سفید رودخانه ای .
  • سنگ تزئینی رنگی .
  • سنگ رودخانه ای مرمریت .
  • سنگ رودخانه ای مشکی .

کاربرد و مزایای سنگ رودخانه ای یا سنگ قلوه ایی

سنگ های رودخانه می توانند یک سیستم زهکشی را با یک ظاهر خوشایند پنهان کنند. هنگام استفاده از سنگ های رودخانه ای حفظ جریان آب به منظور جلوگیری از رشد جلبک ها و باکتری ها مهم است. علاوه بر نگهداشتن رطوبت خاک باعث منعکس شدن نور و گرما و شادابی گیاهان می شوند. برای زیبا سازی محوطه کاربرد زیادی دارند . از آن ها برای پوشش های مصنوعی مصالح ساختمانی برای نمای دیوار استفاده می شود. برای ایجاد مسیر و  ساخت پیاده رو کارایی دارد. برای ساخت دیوار و پرکردن حوضچه و چشمه هامورد استفاده قرار می گیرند .همچنین برای تزیین آبنماها ، فلاورباکس ها ،  ترکیب سنگ رود خانه ای با دیوار سبز نیز زیبایی خاصی به محیط می دهد.

عوامل تأثیر گذار در هزینه قلوه سنگ ها

_ سایز سنگ : قیمتی که برای سنگ پرداخت می شود به اندازه آن بستگی دارد و سنگ های ریزتر گران تر اند زیرا به غربالگری بیشتری نیاز دارند.

_ مقدار مورد نیاز : هر چقدر حجم مصرفی بیشتر باشد هزینه نیز به تبعیت از

مقدار آن ، بیشتر می شود.

_ مکان خریداری کردن سنگ : محل خریداری سنگ بستگی دارد که به به معادن و کارخانه تولیدی دور یا نزدیک باشد .هرچه از محل تولیدی دورتر باشد ، گران قیمت تر می شود.

از سنگ رودخانه ای یا سنگ قلوه ایی در چه محیط هایی استفاده می شود؟

این سنگ ها به دلیل رنگ های گسترده ای که دارند، دارای کارایی های زیادی در ویلاسازی و محوطه سازی و کف سازی می باشند. به همین دلیل از این سنگ ها در میان راهروها، شومینه ها، فضاسازی قسمت های مختلف منازل و باغ ها، میان درختان باغ ها، تالارها، آلاچیق ها، اطراف استخرها و حوض های آب، آبنما ،رستوران های سنتی، دیواره های ویلاها و سنگ فرش آن ها، استفاده از آن ها در ساخت صنایع دستی مانند ساخت انواع جاشمعی ها و ظروف و …. استفاده می شود. همچنین به دلیل سطح صاف و صیقلی این سنگ ها، بسیاری از هنرمندان خوش ذوق بر روی آن ها خطاطی می کنند و نقش های زیادی را ایجاد می کنند