روف گاردن چیست

روف گاردن چیست ، در شهر های پرجمعیت امروزی،هر ساله مناطق کمتری برای ایجاد پارک ها و مزارع طبیعی وجود دارد و آلودگی هوا به دلیل انتشار گازهای مضر همچنان ادامه دارد.یک راه حل عالی برای رهایی از این مشکلات اجرای روف گاردن می باشد.روف گاردن ها ساکنان کلان شهرها را نه تنها از هوای آلوده نجات می دهد بلکه تسکین دهنده ی استرس است.معمولا هر فضا و سطح آزاد می تواند برای ما مفید باشد،سقف نیز از این قائده مستثنی نیست. بر روی سقف برخی از ساختمان ها فضاهای خالی وجود دارد که می توان از آن برای اجرای روف گاردن ها به منظور بهبود محیط و عادات انسانی استفاده نماییم.

در سیستم های بام سبز(روف گاردن) پتانسیل کاربردی زیادی نهفته است و بکار گیری این سیستم در شهر ها به کارایی  محیط می افزاید. هم چنین بام های سبز(روف گاردن ها)به مساحت قابل ساخت یک پروژه در سایت افزوده و مکان های جدیدی برای اجتماع درون محیط شهری و گردش در فضای بیرون از خانه را فراهم می آورند.بام های سبز هم چنین با عنوان بام های اکو یا بام های زنده خوانده می شوند.    

انواع بام های سبز :

بام سبز متمرکز .

بام سبز نیمه متمرکز .

بام سبز فشرده .

المان هایی که در بام سبز استفاده می شوند :

آلاچیق ، پرگولا ، چتر فضای باز .

آبنما ، برکه و چشمه های مصنوعی ، استخر .

فلاور باکس .

دیوار سبز .

مبلمان فضای باز .

باربیکیو ، کانتر و … .

کف سازی روف گاردن چیست :

کف سازی روف گاردن شامل دو مرحله می باشد که در مرحله اول ابتدا سازه بام را با عایق های مخصوص ، عایق بندی کرده و پس از اطمینان از هرگونه نشتی و نفوذ آب به سقف اطمینان حاصل پیدا کرده و مرحله بعد لایه های مخصوص که شامل : تامین لایه ایزولاسیون ضد رطوبتی ، لایه ایزولاسیون ضد ریشه ، لایه فیلتر جهت جلوگیری از نفوذ خاک در لایه زهکش می پردازیم و بعد از لایه های ذکر شده یک لایه خاک مخصوص که بستر کاشت گیاهان می باشد و در مرحله آخر به کاشت گیاهان می پردازیم .

مرحله دوم کف سازی بعد از جانمایی المان ها به کف سازی نهایی که با متریال های مختلف مانند : چمن طبیعی و مصنوعی ، سنگ ، واش بتن ، سنگ قلوه ای ، چوب و … می باشد ، که می توان آنها را به صورت تکی و یا ترکیبی از متریال های ذکر شده استفاده کرد.