اجرای ژئوگرید

اجرای ژئوگرید ، ژئوگریدها سازه های مشبک ساخته شده از الیاف مصنوعی ،نخ یا پلاستیک با اتصالات گره ای متفاوت هستند . ژئوگریدها تشک تقویت کننده تک یا چند محوری با اندازه های مش 15تا50 میلی متر هستند.آن ها به صورت افقی یا به عنوان زمین تقویت شده نصب شده اند که در چندین لایه روی هم قرارگرفته اند . مزیت بزرگ آن ها در راه سازی و دیوار های حائل با ارتفاع پایه  بالا است . ژئوگریدها بسیار پایدار و در عین حال انعطاف پذیرند هستند این انعطاف پذیری و ناهمواری سطح منجر به پیوند بهینه کف (افزایش مقاومت در برابر کشش و برش)و ایجاد ابعاد اقتصادی تر می شود.استفاده از نخ های پلی استر با کشش بالا مقاومت در برابر خزش را تضمین می کند.وزن مولکولی زیاد باعث می شود نخ ها در برابر تنش شیمیایی که معمولا در خاک هایی که باید تقویت شوند وجود دارد ،مقاوم باشند.

ژئوگریدها انواع مختلفی دارند:

شبکه های بافته شده،

همگن اکسترود شده و جوش داده شده

همه آن ها نیروهایی را که در اثر پنجه زدن با مواد فله ایجاد می شود ،جذب می کنند.

کاربرد اجرای ژئوگرید :

  • باند فرودگاه

  • سدها

  • حفاظت از شیب

  • تقویت و روسازی جاده و پل

  • روسازی آسفالت بتنی قدیمی

  • تقویت سنگ فرش

  • ژئوگرید برای خاک های کم تحمل

  • ژئوگرید با مقاومت بالا برای تثبیت سطح

  • ژئوگرید برای تقویت پایه های ضعیف استفاده می شود

ژئوگریدها می توانند به سرعت ظرفیت تحمل پایه را افزایش دهند.و توسعه استقرار را کنترل کنند. اثر محدود کننده در پایه جاده می تواند بار را به طیف وسیع تری توزیع کند.این امر می تواند ضخامت لایه پایه را کاهش دهد،هزینه ساخت را کاهش دهد ،دوره ساخت را کوتاه کند و عمر مفید را افزایش دهد.

اجرای ژئوگرید در راهسازی :

ژئوگرید برای آسفالت تقویت شده یا روسازی سیمان مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین  از ژئوگرید برای تقویت خاکریزهای رودخانه و دریا استفاده می شود  و می توان آن را به صورت قفس سنگی درآورد و سپس با چاه های شبکه ای استفاده کرد تا از شسته شدن خاکریزها توسط آب دریا جلوگیری کند تا باعث فرسایش صحرایی شود . اتصال سنگ قابلیت رنگ پذیری دارد و می تواند تحت تاثیر امواج نمکی قرار گیرد.

از شبکه های ژئوگرید برای دفع مکان های دفع زباله استفاده می شود

تثبیت خاکریز و پایه های خاکریزهای خاکی: ژئوگرید ها از خاکریزها در صورت بارش شدید در برابر فرسایش محافظت می کنند و با ذخیره سازی بارندگی به سرعت و حتی سبز شدن کمک می کنند.

ژئوگریدها به محوطه سازی زیست محیطی کمک می کنند

هنگام ساخت شیب های تند و هنگام ترمیم زمین برای ایجاد ثبات در زیر خاک نرم استفاده می شود.

ویژگی اجرای ژئوگرید :

دوام طولانی و مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش،وزن سبک،مقاومت در برابر خوردگی ، عمر طولانی ، مقاومت کششی بالا و کشیدگی کم بدون خزش طولانی مدت ، پایداری فیزیکی و شیمیایی خوب،ثبات حرارتی خوب ، مقاومت در برابر ترک ، مقاومت در برابر فرسایش دمای بالا،مقاومت در برابر دمای پایین ، ژئوگرید با ابعاد پایدار و انعطاف پذیر

امکان استفاده در محیط قلیایی

نصب آسان