آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> آلاچیق, پرگولا -> اجرای آلاچیق ،پرگولا چیست ؟

اجرای آلاچیق ،پرگولا چیست ؟

اجرای آلاچیق ،پرگولا چیست ؟ پرگولا سازه ای در فضای بیرونی و محوطه های باز است که از ستون ها و یک سقف نیمه باز تشکیل شده است که سقف نیمه باز آن باعث می شود ، از آفتاب مستقیم در روزهای گرم تابستان و برف و باران به عنوان سایه بان عمل نماید . پرگولا ها از خانواده  آلاچیق ها هستند ولی با این حال تفاوت های بسیاری با آلاچیق ها دارند ، یکی از تفاوت های آلاچیق ها با پرگولاها این است که آلاچیق ها فضای بسته ای دارند و معمولا دور تا دور آلاچیق ها بسته و محصور است و سقف آنها نیز بسته می باشد . یکی دیگر از تفاوت های آلاچیق و پرگولا این است که آلاچیق ها را می توان در هر فضایی و متناسب با هر آب و هوایی نصب و اجرا نماییم ولی پرگولاها در مناطق گرم و جاده ای پر طرف دار هستند ، زیرا در مناطق گرمسیری گیاهان رونده باعث می شوند سایه در اطراف آن ها تشکیل شود و فضای مطلوبی را به وجود آورد اما در مناطقی که گیاهان رونده وجود نداشته باشد روی سقف پرگولا ها از تورهای شبکه ای استفاده می نمایند  تا سایه بان مناسبی برای افراد ایجاد گردد .

طراحی و ساخت پرگولا :

پرگولاها سقف مشبکی دارند که در محوطه سازی ها و یا جای نشیمن و برای زیبایی  ورودی های ویلا،از آن استفاده می شود. پرگولاها راحتی  می توان بر روی پشت بام منازل مسکونی و یا مراکز اداری،تجاری و…و یا تراس های بزرگ و ورودی باغ ها و ویلاها نصب نماییم . پرگولاها مانند : آلاچیق مناسب مهمانی ها و مجالس هستند و می توانیم از محل نشیمن آن ها برای مطالعه کردن و استراحت و غذا خوردن و گپ های دوستانه استفاده نماییم . پرگولاها را می توانیم به ساختمان متصل نماییم و یا مستقل از ساختمان باشند.

انواع پرگولاها :

پرگولاها انواع مختلفی دارند و از نظر جنس می توان به موارد زیر اشاره کرد :

پرگولای چوبی ، پرگولای فلزی، پرگولای چوب پلاست و ترموود و از نظر نوع ساختار شیروانی، بادبانی و خورشیدی هستند که هرکدام از آن ها بر اساس شرایط اقلیمی و آب و هوایی استفاده می شوند،مثلا برای مناطق مرطوب مانند مناطقی شمالی که رطوبت بالاست از پرگولای فلزی استفاده می شود تا در برابر رطوبت از بین نرود و یا حتی چوب ترموود و چوب کاج که مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند استفاده نماییم . بر اساس دیواره ها نیز انواع متفاوتی دارند و در مدل های پرچین دار،دیواره دار پرده ای ، شیشه ای یا طلقی و یا بدون دیواره با امکان نصب تقسیم می شوند.

 اجرای آلاچیق ،پرگولا چیست ؟ تفاوت آلاچیق و پرگولا :

آلاچیق فضایی محصور و بسته بوده و دارای سقفی بسته می باشد ولی سازه  پرگولا  معمولا  مشبک بوده و گیاهان می توانند روی آن قرار گیرند.

از پرگولا و یا آلاچیق ها در چه فضاهایی کاربرد دارند :

 • محوطه سازی باغ ، ویلا ، باغچه و…
 • روف گاردن
 • تراس سبز
 • باغ رستورا نها ، رستوران ها و…
 • فضای سبز شهری

طراحی و ساخت آلاچیق ، اجرای آلاچیق ،پرگولا چیست ؟:

آلاچیق ها در واقع یک فضای باز و نیمه بازی می باشند که علاوه بر اینکه به عنوان سایبان مورد استفاده قرار می گیرند ، یکی از متداولترین و قدیمی ترین المان های فضای باز محسوب می شوند و در ابعاد و اشکال مختلف ساخته می شوند ، پرکاربرد ترین آلاچیق ها که به سبک سنتی مورد استفاده قرار می گیرند، آلاچیق های چوبی می باشند ، که مزایا و ویژگی بیشماری دارند. ویژگی های بارز آلاچیق های چوبی سازگار بودن آلاچیق ها در شرایط آب و هوایی مختلف می باشد و امکان ساخت به صورت مدرن و سنتی دارند .

چه مکان هایی مناسب  احداث آلاچیق می باشند  :

محل احداث آلاچیق بسیار حائز اهمیت است به طوری که باید محیطی را انتخاب کنیم که به مناظر دیدنی، آبشار و فضای سبز در حیاط یا ویلا دید داشته باشد و به شکلی طراحی  شود که به لحاظ جغرافیایی  و زیبایی دارای بیشترین امتیاز باشد.

انواع آلاچیق :

 • آلاچیق چوبی
 • آلاچیق فلزی
 • آلاچیق حصیری
 • آلاچیق مدرن

آلاچیق ها از چه متریال هایی ساخته می شوند ؟

انواع آلاچیق ها عبارتند از  : آلاچیق چوبی ، آلاچیق فلزی ، آلاچیق حصیری ، آلاچیق شیشه ای ، آلاچیق بتنی ، آلاچیق سیمانی می باشد ، همانطور که از نامشان پیداست از متریال های چوب ، فلز ، حصیر ، شیشه ، بتن ، سیمان برای ساخت آنها استفاده می شوند .

مراحل ساخت آلاچیق به چه صورت انجام می باشد ؟

 • انتخاب مکان مناسب با توجه به اشراف داشتن به محیط اطراف .
 • انتخاب طرح و نوع آلاچیق بر مبنای شرایط اقلیمی

ترتیب مراحل ساخت یک آلاچیق ، اجرای آلاچیق ، پرگولا چیست ؟ :

 • انتخاب مکان مناسب با توجه به دید مناسب و فضای قرار گرفتن درب و وردی آلاچیق
 • انتخاب طرح و نوع آلاچیق مورد نظر، مشخص کردن مساحت کلی و ابعاد  ستون ها و سقف
 • انتخاب متریال مورد استفاده برای دیواره و سقف ها
 • جاگذاری پایه ها و برقراری استحکام و سقف مناسب
 • رنگ آمیزی مناسب

مجموعه : آلاچیق , پرگولا


مجموعه های دیگر

Leave a Reply

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت