آبنما حبابی دیواری

آبنما حبابی دیواری ، یکی از عناصری که همواره از گذشته تا امروز در معماری ایرانی دیده شده و در طراحی باغ ایرانی همیشه مورد توجه قرار گرفته طراحی و ساخت آبنما می باشد و همانطور که در بناهای تاریخی گذشته مشاهده می شود باغ ها دارای استخرهایی عمیق و دارای فواره بوده اند مانند باغ هزارجریب که در دوره صفویه ساخته شده بود دارای استخری با حدود پانصد فواره بوده است.

انواع آبنما

آبنما حباب دار | آبنما شیشه ای | آبنما صخره ای

*آبنمای سنگی  یا صخره ای

* آبنمای دیواری

* آبنمای موزیکال

* آبنمای شیشه ای

* آبنمای کلاسیک

* آبنمای میدانی

* آبنمای خانگی

*و . . . . .

آبنما حبابی دیواری

آبنما حبابی دیواری

آبنما حبابی

آبنما حبابی

آبنمای شیشه ای

در فضاهای داخلی استفاده از آبنمای شیشه ای که شیوه ای بدیع در طراحی است بسیار مناسب می باشد که در  این نوع طراحی آبنما شاهد حرکت آب روی شیشه هستیم

و  این شیشه ها در قاب هایی از جنس های مختلفی می توانند قرار گیرند . به طور کلی ترکیب شیشه ،آب و نور کنار هم جلوه ای خاص به فضا می دهد و ترکیب آن به فضای سبز جلوه می دهد.

در فضاهای داخلی استفاده از آبنمای شیشه ای که شیوه ای بدیع در طراحی است بسیار مناسب می باشد که در  این نوع طراحی آبنما شاهد حرکت آب روی شیشه هستیم .

 

مراحل ساخت یک آبنما :

تخریب و زیرسازی : ایجاد فضایی مناسب برای اجرای آبنما نیازمند زیرسازی است.

ساخت سازه اصلی آبنما، باکس آب ریز

شیب بندی مناسب به فراخور نوع سازه آبی

سیمانکاری و عایق کاری و آب بندی اولیه به کمک مواد آب بند کننده

ایزولاسیون مهمترین بخش در ساخت یک آبنماست. عدم عایق بندی مناسب با اندک تکانه ای در سازه اصلی آبنما منجر به باز شدن درزه در سازه خواهد شد که به علت خاصیت موئینگی آب حرکت موئی آب در سازه و از هم پاشیدگی آن به مرور زمان را در پی خواهد داشت.

تاسیسات مکانیکال آبنما، لوله کشی، پمپ، لوله و اتصالات

الکتریکال و نورپردازی آبنما

دیواره نهایی آبنما که می تواند سنگ پلاک ساده، سنگ پلاک ابزار خورده، شیشه ، استیل ضد زنگ و یا هر سازه ای که امکان جریان آب بر روی آن فراهم باشد

آبنما حبابی دیواری

آبنما حبابی دیواری