هزینه اجرای فضای سبز

هزینه اجرای فضای سبز

آنچه در این مقاله میخوانیم

یکی از اصلی ترین و مهم ترین فاکتور های اجرای پروژه، برآورد هزینه اجرای فضای سبز و محوطه سازی است. داشتن یک فضا و محوطه ای جذاب در اطراف هر ساختمان یا در هر ملک، قسمتی از جذابیت آن ملک به حساب می آید. فضای بیرونی و محوطه یک ساختمان اولین و اصلی ترین نگاه یک فرد به آن ساختمان است. به همین جهت اکثر افراد زمان و هزینه های بسیار زیادی برای طراحی و اجرای فضای سبز خود صرف می کنند. ابتدا قبل از انجام هر مرحله ای در اجرای فضای سبز باید بودجه و انتخاب المان ها صورت گیرد تا مراحل بعدی انجام شود. به صورت کلی قیمت اجرای فضای سبز یک ویلا با یک مجتمع متفاوت است و عواملی ماننده متراژ، انتخاب المان ها و سبک المان ها، طراحی و… تاثیر بسیاری در قیمت می گذارد. در این مقاله به عوامل موثر و تاثیر گذار در هزینه های طراحی و اجرای محوطه سازی و فضای سبز می پردازیم و هریک از آنها را مورد بررسی قرار می دهیم، حتما تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

هزینه طراحی محوطه سازی

از ابتدایی ترین و اولین عوامل موثر و تاثیر گذار بر هزینه طراحی و اجرای محوطه سازی می توان به طراحی اشاره کرد. به طور کلی طراحی فضای سبز یک رشته تخصصی و مستقل است که هرکسی نمی تواند در آن ادعایی داشته باشد. قیمت گذاری بر روی طراحی از شرایط و اصول خاصی پیروی می کند. اکثرا افراد پس از بازدید ابتدایی از محوطه مد نظر شما، طراحان محوطه سازی و فضای سبز با ایجاد یک نقشه شماتیک از پروژه تمام شده مدنظر خود به سراغ کارفرما می رود و پس از تایید نهایی، شروع به اجرا می کند. قیمت هر متر مربع طراحی محوطه سازی و فضای سبز به دست شرکت پیمانکاری یا طراح تعیین می شود و هرگز قیمت ثابتی نخواهد داشت.

هزینه طراحی و اجرای فضای سبز بسته به تخصص و بار علمی طراح متفاوت است، اما متخصصین ماهر طراحی فضای سبز عوامل زیر را در طراحی در نظر می گیرند:

 1. نورگیر بودن فضا
 2. شمالی یا جنوبی بودن ساختمان
 3. عادات و روحیات و سلیقه افراد

به این صورت، هرچقدر طراح با قضیه و فضا تخصصی تر برخورد کند، هزینه طراحی فضای سبز به تبع بیشتر خواهد شد.

 

هزینه طراحی محوطه سازی

قیمت اجزاء و متریال

یکی از از مهم ترین و کلیدی ترین المان های طراحی فضای سبز را می توان به استفاده از گیاهان و درختان اشاره کرد. گیاهان و درختان جزو تاثیر گذار ترین عوامل بر هزینه طراحی یک محوطه هستند. نوع، اندازه و تعداد گیاهان و درختان استفاده شده در فضای سبز یکی از عوامل موثر در تغییر و جابه جایی هزینه ها در فضای سبز است. حتما گیاهان باید به دست طراح متناسب با شرایط منطقه و خاک و عواملی دیگر انتخاب شوند.

علاوه بر آن نوع و کیفیت متریال و المان هایی که تصمیم دارید از آنها استفاده کنید، دیگر عامل مهم در تغییر هزینه های طراحی یک فضای سبز است. شما می توانید از المان های جذاب و بی شماری مانند آبنما، استخر، آلاچیق، فلاورباکس، قلوه سنگ، دیوار سبز، آبشار، باربیکیو و… در محوطه خود استفاده کنید. انتخاب هریک از این المان ها در سبک ها و طراحی های متفاوت، دیگر عامل مهم در تغییر هزینه های اجرای محوطه سازی است. همچنین انتخاب مسیر سنگ فرش برای پیاده روی و طراحی نورپردازی می تواند محیط شما را جذاب تر کند. همه این موارد جزو پایه ای ترین و اصلی ترین عوامل در تغییر قیمت پایانی طراحی و اجرای فضای سبز است.

بنابراین قبل از انجام هر عملی حتما با یک طراح حرفه ای مشورت کنید و سپس درباره المان ها و متریال متناسب با فضای سبز خود تصمیم بگیرید. پس از این تصمیم گیری در این رابطه، به مرحله تخمین هزینه فضای سبز می رسید.

قیمت اجزاء و متریال

قیمت درختان و گل و گیاه

اجرای درختان و گل و گیاه را می توان یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار بر روی هزینه های اجرای فضای سبز دانست . در اجرای فضای سبز می توان از درختان چندین ساله نیز استفاده نمود . این کار با استفاده از جابجایی درختان صورت می پذیرد . در طی عملیات جابجایی باید نکاتی را در نظر گرفت که پیشنهاد می کنیم برای انجام این کار حتما از متخصصان در این حوزه کمک و مشورت بگیرید . گیاهانی که برای فضای سبز کاشته می شوند اگر فراوانی کمتری داشته باشند قیمت بالاتری دارند و طبیعتا هزینه های نهایی را در اجرای فضای سبز بالاتر می برند . استفاده از گیاهان و درختان مختلف بر اساس سلیقه و البته ی بودجه ی اختصاص داده شده ی کارفرمای محترم به پروژه بستگی دارد .

قیمت اجزاء و متریال

برآورد زمان و هزینه اجرا فضا سبز

مساحت و اندازه پروژه یکی از عوامل تعیین کننده در برآورد زمان و هزینه محوطه سازی است. در برخی از پروژه ها، زمان بر شدن پروژه در میزان هزینه های آن تاثیر موثری دارد. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که هم زمان هم هزینه طراحی و اجرای فضای سبز در پروژه های عظیم تر تا حدودی متنوع تر از پروژه های کوچک تر محاسبه می شود.

محوطه سازی باغ

هزینه نگهداری های فضای سبز

نگهداری و محافظت از محوطه یا فضای سبز و المان های آن از موضوعات دیگری است که قبل از هر امری باید در نظر گرفت. آیا تصمیم دارید تا در آینده و پس از اجرای المان ها، افرادی را به منظور نگهداری و مراقبت از گیاهان و المان های خود استخدام کنید یا خودتان مسئول نگهداری و مراقبت باشید؟ بعضی از گونه های گیاهان نیاز به مراقبت زیادی دارند و برخی از گونه های دیگر نیاز زیادی به مراقبت و نگهداری ندارند. اغلب شرکت های طراحی و اجرای فضای سبز و محوطه سازی، پس از اجرا شرایط و خدمات نگهداری را خودشان انجام می دهند و بر روی قرار داد های خود ذکر می کنند، در این صورت شاهد تغییر هزینه پرداخت می شوید. این فعالیت ها و خدمات را می توان به مواردی مانند آبیاری، سم پاشی، هرس کردن دختان، ریشه کنی و پاکسازی علف های هرز و شاداب نگه داشتن فضای سبز اشاره کرد که می تواند هر یک از این موارد می تواند هزینه ای برای شما داشته باشد. هزینه نگهداری و مراقبت بر اساس هر متر مربع محاسبه می شود.

هزینه نگهداری های فضای سبز

مراحل اجرای محوطه سازی

در تمام سبک های اجرای محوطه سازی، هر متراژ و هر جزئیاتی که در طراحی تعریف می شود، مراحلی از پیش تعیین شده دارند. کلیدی ترین و مهم ترین مراحل محوطه سازی را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ایده پردازی و صحبت و مشورت با کارفرما و طراح
 2. طراحی کانسپت ها و تطبیق و همسازی طراحی با شرایط پروژه زیر نظر کارفرما
 3. نهایی شدن طراحی اصلی با ریز ترین جزئیات
 4. مستند سازی ساخت و برآورده هزینه اجرای فضای سبز
 5. آغاز عملیات اجرای محوطه سازی

مراحل اجرای محوطه سازی

قیمت اجرای محوطه سازی ویلا

برای ارزیابی هزینه محوطه سازی ویلا، باید قبل از هر فاکتوری متراژ پروژه را مورد بررسی قرار دهید. همچنین محل قرار گیری ویلا عامل بعدی در تاثیر گذاری بر هزینه های اجرای فضای سبز ویلا است. پس از آن می توانید المان ها و گیاهان مد نظر خود را انتخاب کرده و این انتخاب را با کارفرما در میان بگذارید.

امر طراحی در ارزیابی قیمت محوطه سازی ویلا اهمیت بسیار زیادی دارد و افرادی که بودجه کمی دارند یا به دنبال اجرای محوطه سازی ارزان هستند و قیمت ها برایشان مهم است، معمولا به دنبال طراحی های خاص و ویژه نیستند. برای این دسته از افراد، داشتن چند باغچه کوچک و گیاهان معمولی کافی و تاثیر گذار است.

علاوه بر آن تفسیر دیگری از محوطه سازی ارزان وجود دارد. این کلمه به دین معناست که هزینه طراحی محوطه سازی باید با زیباسازی فضا و امکانات انطباق داشته باشد. یعنی به صورت کلی هزینه ها باید به صرفه باشد نه اینکه فرد صرفا به دنبال ارزان بودن باشد.

تعرفه هزینه طراحی فضای سبز

به صورت کلی تعرفه طراحی فضای سبز، هرساله و به دلیل شرایط نا بسامان کشور و جابه جایی قیمت ها در بازار متفاوت است. شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تری در رابطه با طراحی محوطه سازی و اجرای فضای سبز با شماره 09122155348 تماس گرفته و با کارشناسان و مهندسین سورن بام به صورت رایگان ارتباط برقرار کنید و مشکلات خود را رفع کنید.

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله خواندید، هزینه اجرای فضای سبز به عوامل متعدد بسیاری وابسته است و شاید ارزیابی هزینه های آن به تنهایی برای شما بسیار راحت نباشد. عواملی مانند متراژ، انتخاب المان های جذاب مانند دیوار سبز، آبنما، آلاچیق و…، سبک طراحی و اجرا، موقعیت مکانی محوطه و… می تواند بیشترین تاثیر را در برآورد و تغییر هزینه ها در اجرای محوطه سازی داشته باشد.

نتیجه گیری (هزینه اجرای فضای سبز)

شرکت سورن بام

سورن بام با بیش از 13 سال سابقه حرفه ای، امروزه به یکی از معتمد ترین و برترین شرکت های فعال در حوزه طراحی و اجرای فضای سبز تبدیل شده است. شرکت سورن بام همواره می کوشد تا بهترین ها را با کمترین قیمت برای شما رقم بزند. این شرکت با بهره بری از برترین مهندسین فضای سبز با استفاده از بهترین متریال با کمترین قیمت آماده همکاری با شما است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با طراحی و اجرای محوطه سازی، فضای سبز، روف گاردن و… می توانید با شماره تماس 02144277178 تماس گرفته و با مشاورین و مهندسین متخصص سورن بام به صورت رایگان ارتباط بر قرار کنید و هزینه های طراحی و اجرای محوطه خود را ارزیابی کنید.

برای مشاهده پروژه های فضای سبز انجام شده توسط تیم سورن بام می توانید اینستاگرام مجموعه را با آدرس soren_bam دنبال کنید.

سوالات متداول هزینه اجرای فضای سبز

ارزیابی و برآورد هزینه اجرای فضای سبز به چه عواملی بستگی دارد؟

مهم ترین کلیدی ترین مراحل محوطه سازی عبارت اند از:

 1. ایده پردازی و صحبت و مشورت با کارفرما و طراح
 2. طراحی کانسپت ها و تطبیق و همسازی طراحی با شرایط پروژه زیر نظر کارفرما
 3. نهایی شدن طراحی اصلی با ریز ترین جزئیات
 4. مستند سازی ساخت و برآورده هزینه اجرای فضای سبز
 5. آغاز عملیات اجرای محوطه سازی

در محافظت و نگهداری از فضای سبز عواملی ماننده هرس کردن، آبیاری، سم پاشی، ریشه کنی، پاکسازی علف های هرز، شاداب نگه داشتن گیاهان و… تاثیر بسیار زیادی در قیمت ها دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پروژه‌های فضای سبز سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
با ما در ارتباط باشید