آبیاری بارانی ، یکی از روشهای آبیاری مدرن است که آب را توسط آبپاش ها PGP، آبپاش های مخفی شونده، آبپاش های تنظیمی تمام دور، آبپاش های 180 درجه و آبپاش های پلیمری که آب را  به صورت قطرات ریز باران در آورده و در سطح زمین های چمن، زمین های ورزشی از جمله زمین فوتبال، چمن فضای حیاط، باغ، ویلا و همچنین زمین های کشاورزی پخش می‌نمایند که به این صورت رطوبت مورد نیاز گیاه تامین می‌شود.این روشهای نوین و پیشرفته نیاز به آموزش و تجهیر دستگاه و همچنین معایب آن برای افراد گفته شود.

 

آبیاری بارانی ، روش ها بر اساس نوع حرکت بال آبیاری به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

  • سیستم‌ های بارانی ثابت،
  • سیستم‌ های بارانی نیمه ثابت،
  • آبیاری بارانی با جابجایی متناوب،
  • آبیاری با جابجایی مداوم.

 آبیاری ثابت :

در سیستم بارانی ثابت ، آب پاش  ها و نازل هایی  در سطح زمین کار می شود ، بال های آبیاری به طور ثابت در زیر زمین جایگذاری می شوند .

 آبیاری نیمه ثابت :

در روش آبیاری نیمه ثابت، بالهای آبیاری زیرزمین قرار می‌ گیرند که مخفی شوند می گویند و پس از هر آبیاری فقط آبپاش ها برروی بال آبیاری جابجا می‌شوند.

با جابجایی متناوب :

درسیستم جابه جایی متناوب بال های آبیاری به طور ثابت بر روی آب پاش ها یی که برروی بال ها قرار دارند نصب می شوند و بال هی آبیاری بعد از آبیاری فضای مورد نظر قابلیت جاه جایی دارند و به محل بعدی منتقل می شوند .

شرکت سورن بام در زمینه نصب سیستم های آبیاری ، آبیاری قطره ای و… فعالیت های بیشماری دارد و همچنین در زمینه معماری سبز و پایدار فعالیت های بیشماری دارد . فعالیت های مجموعه سورن بام عبارت است : طراحی و اجرای روف گاردن ، محوطه باغ ، باغچه ، حیاط ، باغ ، آبنما ، آلاچیق ، پرگولا ، فلاور باکس و… می باشد .