نحوه جابه جایی درختان  گاهی برای کار در یک فضای سبز و محوطه سازی نیاز است بعضی درختان را از بین برد ویا قطع کرد، اما چه آن درخت نهالی جوان باشد یا درختی بزرگ و تنومند به جای قطع کردن بهتر است آن را جا به جا کرد. این کار کمک به محیط زیست است و هم کسانی که نیاز به چنین درختانی دارند بتوانند آن را در محوطه خود بکارند. جابه جایی درختان کار ساده ای به نظر می رسد ، اما بسیاری از درختان به علت جابه جایی نادرست از بین می روند . جا به جایی درختان یکی از کارهایی است که در ایجاد فضای سبز به وفور اتفاق می افتد. در بسیاری از موارد برای جلوگیری از قطع درختان ، جابه جایی آن ها راه حل مناسبی است .برای مثال در ساخت وسازهای بسیاری افراد مجبور هستند درخت خود را جا به جا کنند .البته ممکن است شمانیز در خانه خود این کار را کرده باشید. همانطور که می دانید گیاهان حساسیت های خاصی نسبت به محل زندگی خود دارند اما قبل از جابه جایی درختان باید آن ها را ارزیابی کرد که آیا با جا به جا کردن ، درخت آسیب خواهد دیده یا خیر زیرا جابه جایی اگر غیر اصولی باشد می تواند برای رشد گیاه خطرساز باشد.

اقدامات لازم و نحوه جابه جایی درختان

1) زمان جابه جایی درخت .

2)محل و مکان آن باید از قبل تعیین شود .

3) اندازه و یا برآورد عرض و عمق حفره ای که درخت در آن قرار می گیرد.

4) سازگاری شرایط اقلیمی .

5)سازگاری و نحوه آبیاری .

نحوه جابه جایی درختان

اگه چه به شکل تئوری وبارعایت اصول کاری در تمامی مواقع از سال می توان درخت را جابه جا کرد اما به طور عملی بهترین نتیجه در امر جابه جایی در زمان های خاصی از سال امکان پذیر است .برخی از درختان نسبت به جابه جایی مقاومت بیشتری دارند ولی برخی نسبت به جابه جایی حساس تر هستند. پس باید نسبت به شناخت درخت خود زمان مناسب برای انتقال را درنظر بگیرید. درمورد گیاهان خزان پذیر بهترین زمان برای جابه جایی در فصل پاییز و پس از ریخته شدن برگ ها است .البته تاقبل از اینکه به دلیل سرمای زمستان خاک یخ نزده وسفت نشده باشد . زمان مناسب دیگر برای جابه جایی درختان خزان پذیر ابتدای بهار و قبل از رویش جوانه ها وبه بیان دیگر درخت هنوز بیدار نشده است ،می باشد.

در مورد درختان همیشه سبز نیز فصول پاییز یا اوایل بهار قبل از اینکه رویش جوانه‌های جدید آغاز شود بهترین زمان جابه جایی  است. برخی از پرورش دهندگان اواسط تا اواخر فصل پاییز را برای درختان همیشه سبز همانند سوزنی برگان بهتر از اوایل فصل بهار می‌دانند زیرا اعتقاد دارند در این زمان از سال به دلیل وجود حرارت حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد خاک در اکثر مناطق کشور،  ریشه زایی مجدد این درختان در مکان جدید کاشت بهتر و مؤثرتر انجام می‌شود.

سخن پایانی

شرکت سورن بام در زمینه طراحی و اجرا و نگهداری انواع فضای سبز و کاشت و پرورش انواع نهال های مثمر و غیر مثمر ،کاشت انواع درختان و جابه جایی درختان برای سازندگان ویلا و عموم علاقمندان به فضای سبز ، اخذ تاییدیه شهرداری و طراحی روف گاردن فعالیت می کند مچنین تمامی مواردی که از پیش در خصوص جابه جایی درختان به آن ها اشاره کردیم . به طور اختصاصی توسط شرکت سورن بام انجام می شود و ما مفتخریم تا با به کار گیری پیشرفته ترین ماشین آلات و تجهیزات انتقال و جابه جایی درخت و همچنین جدیدترین روش های عملی و علمی در این زمینه ،تمامی خدمات مربوط به درختان را بدون هیچ آسیبی به آنها انجام دهیم.