طراحی ساختمان سبز

طراحی ساختمان سبز

آنچه در این مقاله میخوانیم

با گسترش صنعت معماری و ساختمان سازی امروزه بسیاری از طراحان و پیمانکاران در صدد طراحی و اجرای ساختمان هایی می باشند که بیش از پیش با محیط زیست سازگاری داشته باشد زیرا با بالا رفتن استفاده از محیط زیست سرعت تخریب آن به طور روز افزون افزایش میابد .طراحی ساختمان سبز یک روش فوق جدید برای بهره برداری بهتر از انرژی های محیط زیست و تخریب کمتر آن می باشد . شرکت سورن بام  با بهره گیری از ایده های نو و بکار گیری روش های همگام با محیط زیست همواره در این مسیر پیش قدم بوده است . بکار گیری این روش های مدرن باعث کاهش اثرات منفی و همچنین ایجاد اثرات مثبتی بر روی محیط زیست نیز می شوند .

 

 

ساختمان سبز

طراحی ساختمان سبز

ساختمان سبز به ساختمانی گفته می‌شود که میزان مصرف انرژی در آن با استفاده از تکنولوژی‌ و فناوری های مختلف تا حدود زیادی نسبت به ساختمان‌های معمولی کاهش یافته است و مصرف انرژی اولیه آن‌ها نیز با استفاده از منابع تجدیدپذیر و پاک تامین می‌شود.

از ساختمان‌های سبز به عنوان ساختمانی یاد می‌شود که معایب آن برروی محیط اطرافش کم باشد. هدف از ایجاد ساختمان سبز بهبود آب و هوا و جلوگیری از تأثیرات منفی ساخت و ساز برمحیط است.

 

بام سبز

 

اهمیت ساختمان های سبز در جامعه

افراد در جامعه بیشتر تمایل به ساخت این ساختمان ها را دارند چون که با ساخت این نوع ساختمان ها می‌توان اثر گازهای گلخانه ایی را کاهش داد و برای محیط زیست مفید باشد. ساختمان های سبز که در این راستا ساخته می شوند، می‌توانند تاثیرات بسیار بد و نامطلوبی که بر روی محیط زیست و محیط زندگی ایجاد می‌شود را کاهش دهند.

فواید طراحی ساختمان سبز

طراحی و ساخت ساختمان های سبز برای محیط زیست و همچنین افراد مزایای بسیاری را به همراه دارد .در ادامه ی این مقاله می خواهیم به بررسی تعدادی از این مزایا بپردازیم.

 • طراحی به طوری که بیشترین میزان صرفه جویی را در مصرف آب و انرژی داشته باشد .
 • آرامش روانی بیشتر برای ساکنین
 • کاهش نخاله های ساختمانی پس از پایان ساخت و اجرا

مزایای اجتماعی

سلامتی روانی و آرامش ذهنی افرادی که در این گونه ساختمان ها ساکن هستند و یا به کار مشغول می باشند از جمله تاثیرات و مزایای اجتماعی ساختمان های سبز می باشد .

مزایای اقتصادی

از مزایای اولیه ی اقتصادی برای ساخت ساختمان های سبز اشتغالزایی برای افراد می باشد . صرفه جویی و مصرف بهینه تر انرژی در اجرای نورپردازی تاثیر مستقیمی بر روی مبالغ قبوض دارد . افزایش ارزش ملک برای سازندگان و البته استقبال افراد برای خرید این ساختمان ها از جمله تاثیرات اقتصادی ساختمان های سبز می باشد .

مزایای زیست محیطی

ساختمان های سبز تاثیرات مثبتی بر روی آب و هوا دارند و با کاهش استفاده از منابع انرژی مانند آب و افزایش استفاده از منابع نوری مانند خورشید می توانند بسیار برای محیط زیست مفید باشند . این ساختمان ها می توانند با افزایش تنوع زیستی و فضای سبز تاثیرات مثبتی نیز بر روی محیط زیست بگذارند .

photo 2023 09 25 13 17 55

ویژگی های یک ساختمان سبز

در طراحی و ساخت یک ساختمان سبز اگر تعادل بین ساخت و ساز و البته کاهش اثرات منفی آن بر روی محیط زیست ایجاد شود باید گفت که دست یابی به یک ساختمان سبز موفقیت آمیز بوده است . در ادامه به چند مورد از شرایطی که سبب تبدیل یک ساختمان به ساختمان سبز می شود را ذکر می کنیم .

 1. استفاده ی حداکثری ار انرژی های طبیعی مانند نور، خورشید ، آب
 2. سعی بر استفاده از مواد غیر سمی برای محیط زیست
 3. توجه کامل در اولویت قرار دادن محیط زیست در مرحله طراحی ساختمان
 4. استفاده از طرح هایی که انعطاف کافی را در برابر تغییرات محیط زیست را داشته باشند

طراحی و اجرای یک ساختمان سبز باید به گونه ای باشد که علاوه بر رفع نیازها در کاربری ساختمان برای افراد ، کمترین اثر تخریب و ضرر را برای محیط زیست داشته باشد .

 

 

ساخت و اجرای ساختمان سبز

طراحی ساختمان سبز

اجرای یک ساختمان بطور متوسط چند سال به طول می انجامد که این عمل اثرات زیست محیطی را متفاوتی را دارد . در این مسیر می توان اقداماتی را انجام داد تا کمترین آسیب به محیط زیست وارد شود . از جمله این موارد می توان به سیستم جمع آوری فاضلاب و آب برای استفاده ی مجدد توسط گیاهان و درختان ،سیستم های تهویه هوا برای کنترل آلودگی هوا در محوطه،انتخاب مصالحی که امکان استفاده ی مجدد و بازیافت آن ها وجود دارد و انجام فرایند هایی برای کنترل فرسایش خاک اشاره نمود .

 

 

هزینه ی طراحی ساختمان سبز

در مورد طراحی و اجرای ساختمان سبز ، لوازم و هزینه های آن بسیار مورد توجه قرار می گیرد که با توجه به میزان بازدهی و مقایسه ی  آن در مراحل بعد از اجرا این هزینه ها کاملا قابل چشم پوشی می باشند . حق بیمه تعریف شده برای ساختمان های سبز کمتر از 2% می باشد اما بازدهی برای این ساختمان ها 10 برابر ساختمان های عادی می باشد . در مراحل بعد و برای پرداخت قبوض به علت صرفه جویی در منابع انرژی مانند آب و برق بطور کلی هزینه ها کاهش میابد .

به دلیل ناپایدار بودن زمین و استفاده ی بیش از اندازه ی انسان ها از منابع طبیعی که برای بقای زمین خطرناک است  برای حفظ محیط زیست  امروزه افراد سعی بر آن دارند تا بنا و ساختمان های خود را متناسب با طبیعت و همگام با آن طراحی و اجرا نمایند .

قدمت ساختمان سبز در ایران

در گذشته طراحی ساختمان هایی که در ایران ساخته می شدند بطوری بود که در زمستان به راحتی گرم و در تابستان به سادگی خنک می شدند . همین راهکارهای ساده در طراحی و معماری یک بنا تعریفی از معماری سبز و پایدار می باشد . این نوع معماری با روش آسان سعی بر کاهش مصرف انرژی داشته و می توان با توجه به معماری های شهرهای تاریخی ایران قدمت ساختمان سبز را بسیار قدیمی تر از آنچه در جهان می شناسند دانست .

کلام پایانی

امروزه ساختمان های سبز با هدف جلوگیری از آسیب به محیط زیست شکل گرفته اند . ساختمان های سبز دارای ویژگی هایی هستند که در جهت سازگاری با محیط زیست و با هدف مصرف بهینه تر انرژی شکل می گیرند . استفاده از تکنولوژی و فناوری های جدید به افراد امکان ایجاد ساختمان های سبز را می دهد . شرکت سورن بام با تکیه بر سال ها تجربه و استفاده از آخرین متد در طراحی و اجرای محوطه سازی سعی بر آسیب حداقلی به محیط زیست و حفظ محیط زیست برای آیندگان دارد. برای هرگونه مشاوره و راهنمایی رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید .  برای مشاهده پروژه های انجام شده توسط تیم سورن بام میتوانید مارا در اینستاگرام سورن بام دنبال کنید .

تیم سورن بام فعالیت حرفه ای خود را از سال 1389 آغاز کرد و امروزه به یکی از معروف ترین و بهترین شرکت های حوزه ی محوطه سازی و فضای سبز تبدیل شده است . برای دریافت اطلاعات بیشتر و کامل تر در مورد ساختمان سبز با شماره 44277178 و یا 09122155348 تماس حاصل فرمایید .

سوالات متداول

ساخت ساختمان سبز چه مدت به طول می انجامد؟

مدت ساخت ساختمان های سبز با ساختمان های معمولی تفاوتی ندارد و تنها متریال و ویژگی های آن از دیگر ساختمان ها متمایز می باشد .

با پیشرفت تکنولوژی طراحی و اجرای این گونه ساختمان ها دیگر با محدودیتی مواجه نیست و می توان آن ها را در هر فضایی اجرا نمود . 

 1. استفاده ی حداکثری ار انرژی های طبیعی مانند نور، خورشید ، آب
 2. سعی بر استفاده از مواد غیر سمی برای محیط زیست
 3. توجه کامل در اولویت قرار دادن محیط زیست در مرحله طراحی ساختمان
 4. استفاده از طرح هایی که انعطاف کافی را در برابر تغییرات محیط زیست را داشته باشند

مقالات مرتبط
پروژه‌های بام سبز سورن بام
درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
با ما در ارتباط باشید