اجرای بام سبز

مراحل اجرای بام سبز

آنچه در این مقاله میخوانیم

اجرای بام سبز

مراحل اجرای بام سبز ، امروزه فضای سبز بر روی پشت بام ها ، به عنوان یک عایق حرارتی عمل کرده و باعث دوام و عمر طولانی بام می شود ، می توانیم با استفاده از المان هایی نظیر فلاور باکس ها ، دیوار سبز و… یک بام سبز ساده و یا با در نظر گرفتن چندین المان یک بام سبز کاملا تخصصی و زیبا داشته باشیم .

با کاشتن گل و گیاهان متنوع و مقاوم محیطی سر سبز را بر روی بام اجرا کنیم ، تا لحظاتی مفرح آمیزی را در کنار اعضای خانواده فراهم سازیم . در بام های سبز قسمت های مختلفی را می توانیم تعبیه کنیم تا هم فضای دلنشینی و هم محل مناسبی برای برگزاری جشن ها و دور همی داشته باشیم حتی می توانیم فضایی را جهت نشیمن ، قسمتی بازی کردن کودکان تعبیه نماییم تا در حین استفاده از فضا کودکان از محیط لذت ببرند .

 

مراحل اجرای بام سبز

 

همانطور که قبلا نیز گفتیم بام سبز به فرایند طراحی و اجرای فضای سبز و پر از گیاهان و درخت های متنوع در سقف و پشت بام ها ،بام سبز گفته میشود. اجرای بام سبز در تهران برای اینکه بتوان نتیجه بهتری گرفت نیازمند بررسی دقیق و جامع می باشد. به طور کلی در ادامه قصد داریم مراحل اجرای بام سبز رو به شما توضیح بدهیم پس با ما همراه باشید.

 

 

مراحل اولیه  اجرای بام سبز قبل از شروع پروژه :

 

همیشه اولین مرحله از کار جز مهم ترین قسمت های آن می باشد چرا که در این بخش مشخص میشود باید به چه شکلی مسیر رو ادامه داد و پیش رفت. در زیر مرحله ای اول رو به طور کامل برای شما توضیح دادیم.

1. عکس‌برداری

در اولین بخش از طراحی و اجرای پشت بام سبز از محیط عکس برداری میشود. در این عکسبرداری ها باید به طور کامل و دقیق فضای اطراف و متراژ و اندازه پشت بام مشخص شوند تا طراح در حین طراحی اولیه دچار اشتباه نشود و این اطلاعات به آن ها کمک میکنند تا بتوانند در کنار طراحی دقیق و زیبا از به عمل آمدن هزینه های اضافی نیز پرهیز کنند.

2. نقشه‌برداری

بعد از اینکه عکاسی از محیط به اتمام رسید حال نوبت به نقشه برداری و مشخص کردن ابعاد و اندازه های دقیق سازه های موجود می باد که بتوان بر اساس آن ها طراحی درست و اصولی داشت و از گیاهان مناسب استفاده کرد.

3. بررسی استحکام و تقسیم بار

یکی از مهم ترین بخش ها در طراحی بام سبز بررسی فنی استحکام سازه بام میباشد. در این مرحله مهندسین و معماران ساختمانی با ابراز های خود استحکام و قدرت تحمل وزن ساختمان را بررسی میکنند و سپس طراحان با استفاده از اطلاعاتی که به دست اومده اقدام به طراحی میکنند. این مورد تاثیر بسزایی در طرح نهایی دارد چرا که امنیت مهم ترین ملاک در اجرای بام سبز میباشد.

4. بررسی نیازهای کارفرما

در این مرحله، نیازها و اهداف کارفرما بررسی می‌شوند. این شامل درک نیازهای زیست محیطی، آرمان‌ها، بودجه و دیگر محدودیت‌های کارفرما است. این بررسی به طراحان کمک می‌کند تا طرحی ارائه دهند که به بهترین شکل ممکن با نیازهای کارفرما هماهنگ شود.

کارشناسان فروش تیم سورن بام قبل از شروع هر پروژه ای با کارفرما صحبت میکنند تا نیاز ها و خواسته های آن ها مشخص شود و سپس با توجه به محیط، نوع قرار گیری ساختمان، بودجه و … اقدام به مشاوره میکنند تا کارفرما بتواند با توجه به خواسته هایی که دارد و هزینه ای که میتواند بکند بهینه ترین نتیجه را بگیرد و از کیفیت کار راضی باشد.

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز

5. ایده‌پردازی و بررسی مزایا و معایب

در این قسمت همانند مرحله ای قبل کارشناسان فنی و فروش با کارفرما صحبت میکنند و مزایا و معایب هر یک از نوع های اجرای پشت بام سبز رو بررسی میکنند. در این قسمت کارشناسان فنی شرایط جوی که شامل میزان تابش نور خورشید و دما و … میشود به کارفرما توضیح میدهند تا در انتخاب گیاهان خود دقت داشته باشد و بهترین نوع را بر اساس مشاوره انتخاب نماید.

مرحله دوم اجرای پشت بام سبز (شروع عملی کار) :

 

مراحل اجرای بام سبز یا روف گاردن

1. آماده‌سازی

مرحله اوله پس از مشاوره ها و بررسی های انجام شده و انتخاب مدل نهایی آماده سازی سطح بام و محیط برای شروع فعالیت می باشد. این بخش به خودی خود شامل چند کار میشود که به طور کلی میتوان به موارد زیر اشاره کرد

  • اصلاح تراز پشت بام
  • تقویت سازه برای قرار گیری درختان
  • در صورت نیاز اعمال تغییرات و تعمیرات در سقف
  • برداشتن موانع موجود در سقف ساختمان

همچنین بعد از انجام این کار ها مهندسین فنی اقدام به قراردادن روکش های ضد آب و عایق های حرارتی در کف سقف میکنند تا محیطی مناسب برای بام سبز فراهم کنند.

2. برق‌کشی

مرحله دوم برق کشی و نصب تجهیزات برقی برای نورپردازی در بام سبز می باشد. در این قسمت موارد مربوط به سیستم آبیاری و … نیز نصب میشود که شامل انجام کارهای کابل کشی، متصل کردن سوکت ها و قرار گیری پریز ها و کنتور های لازم می باشد.

3. لوله‌کشی

در مرحله ای بعد سیستم لوله کشی پیاده سازی میشود. این بخش برای تامین آب مورد نیاز در پشت بام صورت میپزیرد. چون تامین آب برای بقای گیاهان ضروری می باشد و باید با دقت تمام نسبت به اندازه های به دست آمده اجرا شود.

4. نصب سیستم‌های کنترل و مراقبت

حال نوبت به نصب سیستم های کنترل کننده ای هوشمند مانند سنسور های رطوبت سنج، تایمر های قطع و وصل آب و … می باشد. برای اینکه بتوان عمر بام سبز را افزایش داد باید محیطی مناسب برای رشد گیاهان و فضای سبز فراهم کرد. از این رو اتوماتیک کردن سیستم میتواند در این مسیر به ما کمک زیادی بکند و در هر زمان از شبانه روز برای آبیاری و … بپردازد.

5. زهکشی

یکی دیگر از مهمترین مراحلی که اجرای درست و اصولی آن در عمر و کیفیت بام سبز تاثیر مستقیمی دارد زهکشی می باشد. در این بخش آب جمع شده در پشت بام که وجود آن می تواند ریشه های گیاهان را خراب کند از طریق لایه های زهکشی به بیرون منتقل می شوند.

 

گیاهان مورد استفاده در بام سبز

  1. گیاهان با پوشش گیاهی مقاوم
  2. گیاهان چوبی و بالارونده
  3. گیاهانی با نیاز آبی پایین
  4. گیاهان با طول عمر بالا
  5. شب بو و شیر خشت ،>شبدر ، پیچ اناری و.

 

کاشت گیاهان روف گاردن

 

مراحل طراحی روف گاردن

در طراحی و اجرای روف گاردن مواردی را باید در نظر بگیریم که بسیار حائز اهمیت می باشد: از جمله بار وارده به سازه ساختمان، المان های در نظر گرفته شده که طبق درخواست و سلیقه کارفرما می باشد. انتخاب صحیح گونه های گیاهی که مناسب با شرایط محیطی هر منطقه متفاوت می باشد. کف سازی روف گاردن به صورت اصولی به نحوی که آسیبی به بنا وارد نشود.

نکات مهم در مراحل اجرای بام سبز

عدم دقت در زیرسازی باعث نشت ، نشست ساختمان و استفاده از متریال ارزان و نامناسب و افراد کم تجربه باعث ایجاد خسارت های زیادی به ساختمان می شود . نکته مهم در روف گاردن یا باغ بام، انتخاب گل و گیاه متناسب با شرایط آب و هوایی و جغرافیایی است . قبل از اجرای مراحل بام سبز یا روف گاردن باید به چند نکته مهم زیر از جمله عایق کاری مناسب بام سبز و استفاده از متریال مرغوب، طراحی درست و اصولی لنداسکیپ و شرایط مکانی پروژه (پر نور، کم نور بودن) توجه کرد .

 

 مزایای ساخت بام سبز و یا روف گاردن

داشتن فضای سبز ، باعث می شود تا بر طول عمر پشت بام افزایش ببخشد .پوشش های گیاهی استفاده شده بر روی بام می تواند برای مخاطبین محیط یک باغ را تداعی کند بام های سبز دمای محیط را سازگار کرده و هوای مطبوعی را در اختیار افراد می گذارند .

از وزش باد های شدید و مستقیم فصلی جلوگیری می کند .

بام سبز از تابش مستقیم اشعه های نور خورشید محافظت می کند

 بام سبز و اجرای آن

مهمترین بخش  مراحل اجرای بام سبز

مهمترین بخش مراحل اجرای بام سبز  قسمت زیرسازی آن است ، زیرسازی شامل عایق بندی ، زهکشی و فیلتر است .

متاسفانه برخی از شرکت ها فقط مدعی مراحل اجرای بام سبز در کشور هستند اما صدمات فراوانی به ساختمان وارد می کنند. ناشی گری در اجرای روف گاردن باعث می شود طرح اجرا شده تنها چند ماه زیبا و کارآمد باشد.

اما بدون تردید بعد از مدتی به علت اجرای غیر اصولی تبدیل به انبوهی از زباله می شود. نهایت تاکید می کنند هیچ وقت در اجرای روف گاردن به دنبال قیمت پایین تر نباشید، قیمت پایین یک محصول مساوی است با کیفیت پایین تر و عمر مفید

کمتر و در پروژه های روف گاردن استفاده از متریال نامناسب دارای هزینه های بعدی سنگین تر خواهد بود .

امروزه  با توجه به نیاز های کلان شهر ها به فضای سبز زیر سازی هایی طرح هایی برای مراحل اجرای بام سبز یا روف گاردن در آینده در نظر گرفته می شود از جمله :

پیش بینی بار وارده برای طراحی روف گاردن

قرار دادن انشعابات و تاسیسات مورد نیاز در مراحل اجرای بام سبز

شرکت اجرای بام سبز در تهران

یکی از مهمترین مسائلی که باید در مراحل اجرای بام سبز به آن دقت کنید انتخاب شرکت مناسب می باشد. سورن بام با بیش از یک دهه تجربه میتواند بهترین شرکت اجرای بام سبز در تهران باشد که میتواند با توجه به نیاز های شما و بودجه بهترین طراحی و اجرا را داشته باشد.

برای مشاوره رایگان ، بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .

 

 

بهترین شرکت اجرای بام سبز

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی پروژه با ما در اینستاگرام سورن بام ارتباط بگیرید .

 

سوالات متداول اجرای بام سبز

اجرای بام سبز یک کار بسیار تخصصی می باشد که باید با مهندسی کامل اجرا شود . در ساختمان هایی که تحمل بار اضافی را ندارند امکان اجرای بام سبز وجود ندارد .

 

 

 

مقالات مرتبط
پروژه‌های بام سبز سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button