محوطه سازی و اجرای آلاچیق

پرگولا و آلاچیق در روف گاردن

آنچه در این مقاله میخوانیم

محوطه سازی و اجرای آلاچیق که آلاچیق مدرن توسط شرکت سورن بام مجری کلیه پروژه های فضای سبز ،  بام سبز ، دیوار سبز طراحی و اجرا می گردد . آلاچیق فضایی است نیمه باز که عموما عملکردی استراحتی ، تفریحی در فضای باز را دارد از آنجایی که در فضاهای لنداسکیپ و محوطه نیازمند فضایی برای استراحت ، گفتگو داریم عموما از یک سقف استفاده می کنیم تا در عین حفظ دید به  سایه ای ایجاد شود و فضایی برای سکونت باشد . عموما آلاچیق ها یا برای فضای مذکور به طور اختصاصی طراحی می شوند و یا از آلاچیق های پیش ساخته استفاده می شود . مشخص است که در صورت امکان طراحی ، فضایی مطلوب تر ایجاد خواهد شد.

محوطه سازی و اجرای آلاچیق

محوطه سازی و اجرای آلاچیق

آلاچیق پیش از هر چیز نیاز به یک سازه دارد که عموما این سازه از فلز و یا چوب است ، از آنجایی که آلاچیق در  فضای باز استفاده می شود باید به یاد داشت که در صورت استفاده از فلز از رنگهای اپوکسی و یا رنگهای پوشش  دریایی برای کاور کردن استفاده شود و در صورتی که از چوب استفاده می کنیم حتما چوب ترمو باشد.

اجزای ساخت آلاچیق

بخش مهم آلاچیق ، سقف آن است که بسته به نوع طراحی از متریالهای مختلف استفاده می شود. برای مثال در صورتی که سقف شیب دار است، نیازمند آهن کشی است تا پوشش سقف شیبدار بر روی آن اجرا شود .  بخش بعدی دیواره آلاچیق است ، گاهی هیچ دیواره ای در کار نیست و صرفا بخش هایی از سازه در دیواره قرار  دارند و گاهی نیز از دیواره سبز که توسط گیاه پوشیده شده استفاده می شود ، همچنین استفاده از چوب و شیشه نیز در دیواره آلاچیق کاربرد دارد.
محوطه سازی و اجرای آلاچیق

محوطه سازی و اجرای آلاچیق

اولین نکته همخوانی سبک دیزاین در آلاچیق و فضاهای اطراف است . هارمونی با ساختمان های موجود و همچنین نوع باغ سازی و محوطه سازی بسیار مهم است . حفظ دید های مطلوب و حذف دید های نامطلوب از نکات دیگری است که حتما باید مد نظر باشند و در آخر در  نظر گرفتن کاربری های جانبی در آلاچیق در صورت امکان است . برای مثال در نظر گرفتن کابینت آشپزخانه ، باربیکیو، شومینه و همچنین اجرای نورپردازی ، کمک شایانی به بهتر شدن فضا خواهند کرد.

مراحل ساخت آلاچیق

انتخاب نوع آلاچیق به سلیقه ، بودجه و موقعیت جغرافیایی که در آن ساکن هستید بستگی دارد . که در مرحله اول برآورد میزان چوب مورد نیاز است مرحله دوم شروع ساخت آلاچیق و مرحله بعد رنگ آمیزی آلاچیق و در مرحله آخر می توان از نورپردازی استفاده کرد.

محوطه سازی و اجرای آلاچیق

محوطه سازی و اجرای آلاچیق

محوطه سازی و اجرای آلاچیق: خلق فضایی دلنشین در دنیای مدرن

در دنیای ماشینی امروز، انسان بیش از هر زمان دیگری به آرامش و طبیعت نیاز دارد. محوطه سازی و اجرای آلاچیق راهی برای خلق فضایی دلنشین و آرامش بخش در حیاط منزل یا باغ شماست. با استفاده از این المان ها می توانید فضایی دنج و خصوصی برای استراحت، دورهمی های خانوادگی و دوستانه و یا حتی مطالعه و کار ایجاد کنید.

 مزایای محوطه سازی و اجرای آلاچیق

محوطه سازی و اجرای آلاچیق مزایای متعددی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • افزایش زیبایی و جذابیت: محوطه سازی و آلاچیق به حیاط یا باغ شما زیبایی و طراوت می بخشند و ارزش ملک شما را افزایش می دهند.
 • ایجاد فضایی برای آرامش: آلاچیق فضایی دنج و خصوصی برای استراحت و دورهمی های دوستانه و خانوادگی ایجاد می کند.
 • محافظت در برابر نور خورشید و باران: آلاچیق می تواند شما را از گرمای خورشید و بارندگی محافظت کند.
 • افزایش کاربری: با محوطه سازی می توانید از تمام قسمت های حیاط یا باغ خود به بهترین نحو استفاده کنید.
 • کاهش آلودگی صوتی: محوطه سازی و آلاچیق می تواند تا حدی آلودگی صوتی را کاهش دهد.

اجرای نورپردازی در محوطه سازی

انتخاب طرح مناسب آلاچیق

انتخاب طرح مناسب برای محوطه سازی و آلاچیق به عوامل مختلفی مانند مساحت حیاط یا باغ، سلیقه شخصی، بودجه و نوع کاربری بستگی دارد. برای انتخاب طرح مناسب می توانید از ایده های موجود در اینترنت یا مجلات دکوراسیون استفاده کنید و یا از یک متخصص محوطه سازی کمک بگیرید.

انتخاب متریال مناسب محوطه سازی و اجرای آلاچیق

متریال های مختلفی برای ساخت آلاچیق و محوطه سازی وجود دارد. چوب، فلز، کامپوزیت و بتن از جمله رایج ترین متریال ها برای ساخت آلاچیق هستند. برای محوطه سازی نیز می توانید از سنگ، آجر، چمن، گل و گیاه و… استفاده کنید. انتخاب متریال مناسب به عوامل مختلفی مانند آب و هوا، بودجه و سلیقه شخصی بستگی دارد.

ساخت و اجرای آلاچیق مدرن

ساخت و اجرای آلاچیق مدرن

مراحل اجرای محوطه سازی و آلاچیق

مراحل اجرای محوطه سازی و آلاچیق به طرح و نقشه انتخابی شما بستگی دارد. به طور کلی، این مراحل شامل زیرسازی، پی ریزی، ساخت آلاچیق، محوطه سازی و کاشت گیاهان مناسب محوطه سازی است.

نکات مهم در محوطه سازی و اجرای آلاچیق

در محوطه سازی و اجرای آلاچیق باید به نکات مختلفی توجه کرد. برخی از این نکات عبارتند از:

 • انتخاب پیمانکار مناسب: اگر قصد دارید محوطه سازی و آلاچیق را به یک پیمانکار بسپارید، باید در انتخاب پیمانکار دقت کافی را داشته باشید.
 • استفاده از متریال باکیفیت: استفاده از متریال باکیفیت تضمین کننده طول عمر و زیبایی محوطه سازی و آلاچیق شما خواهد بود.
 • رعایت اصول ایمنی: در ساخت آلاچیق باید به اصول ایمنی توجه ویژه ای شود.
 • نگهداری و مراقبت: محوطه سازی و آلاچیق نیاز به نگهداری و مراقبت دارند.

نتیجه گیری

محوطه سازی و اجرای آلاچیق راهی برای خلق فضایی دلنشین و آرامش بخش در دنیای مدرن است. با استفاده از این المان ها می توانید از فضای باز منزل خود به بهترین نحو استفاده کنید و از زیبایی و آرامش طبیعت لذت ببرید.

با کمی خلاقیت و استفاده از خدمات متخصصان محوطه سازی، می توانید فضایی منحصر به فرد و دلنشین در حیاط یا باغ منزل خود ایجاد کنید. محوطه سازی و اجرای آلاچیق به شما این امکان را می دهد تا از فضای باز منزل خود به بهترین نحو استفاده کنید و لحظات خوشی را در کنار خانواده و دوستان سپری کنید.

شرکت سورن بام

شرکت سورن بام فعالیت خود را از سال 1389 در حوزه محوطه سازی،بام سبز، روف گاردن،دیوار سبز طبیعی و دیوار سبز مصنوعی،اجرای انواع آبنما و فلارباکس آغاز کرده و با هدف گسترش فضای سبز میان فضای خاکستری شهری به یکی از معتبر ترین شرکت های حوزه طراحی و اجرای محوطه سازی تبدیل شده است. در شرکت سورن بام مهندسین و طراحان با تجربه ای وجود دارند که همواره می کوشند تا با استفاده از برترین طرح ها و متریال و مصالح با کمترین هزینه بهترین تجربه و لذت را برای افراد ایجاد کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با لایه ها و صفحات زهکشی بام سبز می توانید با شماره 02144277178 تماس بگیرید. همچنین می توانید شرکت سورن بام را در اینستاگرام دنبال کنید.

سوالات متداول محوطه سازی و اجرای آلاچیق

 • هزینه محوطه سازی و اجرای آلاچیق چقدر است؟

هزینه محوطه سازی و آلاچیق به عوامل مختلفی مانند مساحت، طرح، متریال و… بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت دقیق باید با یک متخصص محوطه سازی مشورت کنید.

 • بهترین زمان برای محوطه سازی و اجرای آلاچیق چه زمانی است؟

بهترین زمان برای محوطه سازی و اجرای آلاچیق فصل بهار و پاییز است. در این فصول هوا معتدل است و کار با سرعت و کیفیت بهتری انجام می شود.

آیا برای محوطه سازی و اجرای آلاچیق نیاز به مجوز است؟

در برخی موارد برای محوطه سازی و اجرای آلاچیق نیاز به مجوز است. به طور کلی برای ساخت و سازهای با متراژ بالا و یا تغییرات اساسی در نمای ساختمان نیاز به اخذ مجوز از شهرداری منطقه می باشد. توصیه می شود قبل از شروع هر اقدامی با شهرداری منطقه خود مشورت کنید.

آیا می توانم خودم اقدام به محوطه سازی و اجرای آلاچیق کنم؟

بسته به مهارت های فنی و دانش شما، می توانید تا حدودی در محوطه سازی و اجرای آلاچیق دخیل باشید. اما برای انجام اصولی و باکیفیت این کار، بهتر است از یک متخصص محوطه سازی کمک بگیرید. متخصصان محوطه سازی با توجه به شرایط و بودجه شما، بهترین طرح را ارائه داده و مراحل اجرا را به صورت اصولی و با رعایت نکات ایمنی انجام می دهند.

چه امکانات دیگری را می توان به محوطه سازی و آلاچیق اضافه کرد؟

برای افزایش کاربری و زیبایی محوطه سازی و آلاچیق می توانید از امکانات مختلفی استفاده کنید. برخی از این امکانات عبارتند از:

 • آبنما: آبنما با صدای دلنشین آب، حس طراوت و آرامش را در فضا ایجاد می کند.
 • آتشدان: آتشدان در فصول سرد سال فضایی دنج و گرم را برای دورهمی های شبانه فراهم می کند.
 • سیستم صوتی: با نصب سیستم صوتی می توانید از گوش دادن به موسیقی در فضای باز لذت ببرید.
 • نورپردازی: نورپردازی مناسب جلوه ای زیبا به محوطه سازی و آلاچیق در شب می بخشد.
 • باربیکیو: با داشتن باربیکیو می توانید در فضای باز آشپزی کرده و از صرف غذا در کنار عزیزان لذت ببرید.
 • مبلمان فضای باز: مبلمان مناسب فضای باز، راحتی و آسایش شما را در استفاده از آلاچیق فراهم می کند.

 

مقالات مرتبط
پروژه‌های آلاچیق سورن بام
با ما در ارتباط باشید