آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

لند اسکیپ ، محوطه سازی در معماری

در طراحی لند اسکیپ ابتدا طراح به مطالعات فاز صفر و بررسی های ابتدایی ومطالعه  نقشه های توپوگرافی میپردازد و سپس به ایده پردازی پرداخته  و طراحی منظم مجموعه  ای از  کانسپت و ارتفاعات و جزییات نهایی طرح را به وجود می اورد .

در لند اسکیپ بعد از شکل گیری استخوان بندی فضا ها و طراحی دسترسی ها و الگو های اصلی طراح به بازی با المان های سبز تخت های گل و استفاده متنوع  ازبافت ها و متریال ها می پردازد ،همانطور که در تزئین یک اتاق، قابل تصور است  که چگونه رنگ ها، شکل ها، بافت ها و الگوها با یکدیگر کار خواهند کرد.سادگی ذات طراحی است . در طراحی پروژه های لنداسکیپ و محوطه سازی این که طراح چگونه با استفاده خلاقانه از گیاهان و سایر المان های مورد استفاده از قبیل پرگولا ، آلاچیق ، باربیکیو ، آب نما ، فضای نشیمن و …دست به ایجاد طرحی بزند که لذت بهره بردن از حواس مختلف انسان را با ایجاد جاذبه های بصری و چشم اندازی زیبا ، پروژه ای عملکردی را با هزینه ی مناسب به ارمغان بیاورد ، همواره چالش هیجان انگیزی می باشد .

در طراحی از همان ابتدا  از جزییات عملی طرح مانند سیستم های روشنایی و آبیاری نباید غافل شویم مثلا اینکه برای پمپ آب از برق استفاده کنیم یا انرژی خورشید .

برای طراحی گیاهان پس از تجزیه و تحلیل شرایط محیطی چشم انداز و محیط اطراف و در نظر گرفتن الگو هایی مثل خورشید ،سایه و نوع خاک و با توجه به توانایی گیاه برای رشد در آن منطقه ، هوشمندانه گیاهان مورد نظر را انتخاب میکنیم .

استفاده از گیاهان بومی هر منطقه در سایت مورد نظر،برای طراحی لند اسکیپ ، محوطه سازی در معماری از آن جایی که آن گیاه طی هزاران سال در آن منطقه تکامل یافته است و در هماهنگی با شرایط اقلیمی هیدرولوژی و آب و هوای آن منطقه است، به شدت حایز اهمیت میباشد . چرا که نیاز کمتری به آفت کشی آبیاری و مراقبت های فصلی دارد .

 

از تکنیک های مهم در انتخاب گیاهان، در اصطلاح تخصصی ایجاد مناطق میکروکلم میباشد، به این معنا که گیاهان با نیاز به آبیاری بیشتر در شعاع های نزدیک تر حول بنا باشد و گیاهانی که نیاز به آب کمتر دارن در شعاع های دور تر . این تکنیک هزینه های نصب سیستم آبیاری وآبرسانی را بصورت چشمگیری کاهش می دهد . با وجود سطح آب بیشتر در نزدیکی بنا در فصل گرما با تبخیر بالا باعث خنک شدن هوا می شود و هزینه های مربوط به انرژی را نیز کاهش می دهد .

سیستم آبیاری می بایست به این صورت باشد که پس از کاشت گیاهان پاسخگوی نیاز گیاهان به رطوبت لازم باشد و خیسی خاک را تامین کند  .

سیستم آبیاری چمن ها باید سوا از سیستم آبرسانی به درختان و گیاهان چند ساله باشد چرا که آن ها در نحوه ی آبیاری نیاز متفاوتی دارند و یک سیستم      آبیاری  قطره ای برای آن ها کارامد تر می باشد . زیرا آب را به ریشه گیاهان می رساند همان جایی که آن ها بیشتر نیاز دارند .

از دیگر اقداماتی که برای صرفه جویی درمصرف آب انجام می پذیرد  ،   استفاده از سنسور باران می باشد که هنگام بارش باران آبریز ها را خاموش می کند . نصب بشکه ها و مخازن آب برای جمع آوری آب باران نیز از اقدامات موثر در جهت صرفه جویی آب می باشد .

از مباحث مهم در طراحی لنداسکیپ و محوطه بحث گسترده ی استفاده از نورپردازی مناسب است .بر اساس نظرسنجی اخیر انجمن آمریکایی معماران منظر، روشنایی بیرونی محبوب ترین ویژگی زندگی در فضای باز در میان صاحب خانه ها است که ۹۶٫۲ درصد صاحب خانه ها می خواهند خارج از منزل خود را روشن کنند.

نور پردازی در فضای سبز مناسب ترین راه جلوه بخشیدن به فضاست .نور پردازی جدا از ایجاد جاذبه ی  بصری باعث بهبود عملکرد فضا میشود . در نورپردازی جهت تابیدن نور و هماهنگی آن با دکور و طراحی ساختمان بسیار حایز اهمیت است . از اصول طراحی نورپردازی بازی کردن با نحوه ی تابیدن نور و ایجاد سایه است که در اصطلاح به آن کنتراست گفته میشود . طراح با مدیریت تابش نور منظره را از یکنواختی خارج کرده و بر جاذبه های بصری که میتواند یک درخت یا المان خاص و …. باشد متمرکز میشود و باعث ایجاد جلوه ای دو چندان میشود .

، از دیگر مزایای نورپردازی ایجاد حس امنیت می باشد برای مثال :

از خارج یک محوطه یا بام روشن باعث اجتناب از مورد سرقت قرار گرفتن سارقین میشود و در داخل باعث حفاظت از ایمنی شخصی ساکنین و مهمانان میشود و از سقوط از پله و صدمه دیدن از این دست جلوگیری میشود .

اگر شما تمایل دارید فضای احساسی و صمیمی را در باغ در بام ایجاد کنید می توانید نورپردازی کم شدت و لطیفی را در قسمت بالای دیوارها و یا پایین درخت ها طراحی کنید. همچنین استفاده از مجسمه های سنگی و چوبی زیبا در کنار نورپردازی مدرن و کاربردی می تواند فضای متفاوتی را در بام باغ ایجاد کند. برای نورپردازی در روف گاردن می توانید از انواع لامپ های ریسه ای و خورشیدی و نیز نورهای مخفی در میان سنگ ها و مبلمان استفاده کنید. لامپ های ریسه ای برای باغ هایی با متراژ کوچک می توانند ایده مناسبی باشند.

هنگام طراحی منظر در فضای باز به عنوان بخشی از طرح محوطه سازی هدف این است که یک فضای صمیمی یا مجموعه ای از فضاهای مجزا و در عین حال یکپارچه هستند ایجاد کنید.

پس از اولویت بندی خواسته ها و نیازهای کارفرما، زمان برای سازماندهی و تعریف یک طرح است که مناطق مختلف عمومی و خصوصی را مشخص میکند و آنها را به متصل می کند. اندازه و شکل هر فضا بستگی به محل، عملکرد و ویژگی های چشم انداز شما دارد.

پنهان کردن و آشکار کردن  یک مفهوم مهم درطراحی یک باغ است.  شما می خواهید فضایی ایجاد کنید که در آن شما همه چیز را نمی توانید در یک زمان مشاهده کنید، میبایست از طریق چشم انداز باغ به سفر برسید تا فضاهای مختلف را تجربه کنید. مسیر پیچ دار که ممکن است به قسمتی پنهان در میان بوته ها برسد، که در آن یک نیمکت زیبا در انتظارمیباشد اگرچه به ندرت مورد استفاده قرار گیرد، این فضاهای خصوصی اغلب فضایی محبوب و دنج محسوب میشود .

از طریق استفاده از تاکید، حرکت چشم به سوی یک مرکز توجه هدایت می شود که جایگاه برجسته ای در لنداسکیپ دارد. این نقطه تمرکز می تواند یک درخت تک، یک آبنمای زیبای  طراحی شده، یک قطعه مجسمه ، یا مجموعه ای از گیاهان خاص، چمن  های گسترده و… باشند .

 

طراحی مسیر هایی که در آن میتوان قدم زد ، یکی از چالش های بزرگ طراحی میباشد چرا که این مسیر به علت طولانی بودن و برجستگی موقعیتی که در چشم انداز دارد قابلیت تبدیل شدن به یک المان مستقل را دارد .تفکیک مسیر ها تعریف مناطق عمومی و خصوصی را فراهم می کند . مسیر ها کمکی برای تعریف فاصله می باشد . به طور معمول برای ابعاد و اندازه ی پیاده رو های اصلی عرض شصت تا نود سانتی متر را در نظر میگیرند ولی استاندارد آن صد وبیست سانتی متر است که برای جا به جایی دو نفر از کنار هم مناسب می باشد البته  در کل این ابعاد با توجه به مقیاس بنا متغیر است . باید در نظر داشت با شیب بندی تمامی مسیر ها از جمع شدن آب در مسیر و حفره ها جلوگیری شود .

این راه ها را میتوان از سنگریزه پرکرد و یا برای انعطاف و آرامش از جنس ماسه باشد. و یا برای گرمی و جلوه ی کار از آجر و یا با نظر به هماهنگی با سبک پروژه در صورت مینیمال و یا مدرن بودن طرح میتوان از انواع پنل های بتن اکسپوز  و یا بتن یکنواخت و ریخته شده استفاده کرد . همچنین برای ایجاد حس گرمی طبیعی در کار میتوان از چوب های نسوز ، ضد آب ، ضد نفوذ در برابر حشرات و ضد پوسیدگی حرارت دیده ی ترمووود برای کفسازی در راه ها و دسترسی ها استفاده کرد .

اولین چیزی که باید در پروژه محوطه سازی نصب شود سطوح و ساختار    جامد محوطه میباشد مانند کفپوش ها دیواره ها نرده ها سنگ فرش ها و ….. که این آبجکت ها در اصطلاح تخصصی هارداسکیپ تلقی می شود .

این عناصر ماندگار در پروژه که توسط انسان ساخته میشود رکن و استخوان بندی منظره لنداسکیپ میشود .

از دیگر مباحث قابل توجه در طراحی منظر استفاده هوشمندانه طراح از دیوار ها و حصار ها  با انگیزه رعایت سلسله مراتب بصری و عملی میباشد . دیوارها حصارها می توانند درجه های مختلف حفظ حریم خصوصی و امنیت را با توجه به  میزان ارتفاع و شفافیت آنها ارائه دهند. نوارهای باریک حصار ، یک مانع روانشناختی و محدودیت محرمانگی را منتقل می کنند. یک حصار باید در پس زمینه وعقب بماند و ترجیحا نقطه کانونی نباشد. در بعضی موقعیت ها، حصار انتخاب مناسبی برای ارائه قاب چهره به یک ملک است و نور را فضا های در سایه منعکس می کند. وینیل بیش از چوب هزینه دارد و کاملا بازتابنده است، اما نیاز به نگهداری کمتر دارد. حصارهای فلزی به صورت رسمی تر از چوب نگاه می کنند و نیاز به نگهداری کمتری دارند، اما حفظ حریم خصوصی کمتری دارند. آنها برای محوطه های استخر مناسب هستند.

طراح با توجه به هماهنگی با طرح کلی و همچنین همسو بودن با مصالح   بوم آورد آن منطقه و اقلیم ، برای دیوار از مصالح و بافت های متنوع آجر ، سنگ ، بتن وهمه در طیف گسترده ای از رنگ ها و الگوهایی به عنوان یک محصول طبیعی سنگ ممکن است در رنگ و الگو از پالت به پالت متفاوت باشد، استفاده می کند .

همانطور که شما در مورد طراحی، ساخت و نگهداری محوطه  خود  فکر  می کنید، پایداری هر یک از مولفه های مورد استفاده را نیز باید در نظر داشته باشید  واین که  چگونه  می توان آن را پایدار تر کرد . هنگام انتخاب مصالح و مواد هارداسکیپ ها میبایست در نظر داشت که چگونه اصول کاهش، استفاده مجدد و بازیافت را در بر میگیرد؟ پس از نصب، تاثیر ابجکت ها  بر روی محیط زیست  چیست؟

از سبک هایی که طراحان  برای طراحی پله ها در محوطه سایت ، پیروی میکنند ، همخوان کردن و همسویی پله ها با توپوگرافی سایت میباشد . اگر شیب سایت تند باشد ،میبایست پله ها را در مجموعه ای از مراحل با فرود، چرخش یا تغییر مسیر چیدمان کرد .

از مبلمان در لند اسکیپ با اهداف کاربردی گوناگون و زیبایی در چشم انداز استفاده میشود . این مبلمان میتواند  یک نیمکت سنگ، یک پایه برای مجسمه سازی، یک جدول شطرنج سنگ مرمر ، یک صفحه تخته نرد ، مبلمان نشیمن ، باربیکیو یا میز هایی برای استفاده باشد . باید اطمینان حاصل شود که این سازه ها محکم و کاملا ایمن نصب شده است، اگرچه انگیزه ی طراح فقط نشان دادن دادن جلوه ی المانی آن باشد .  باید  در طراحی ورودی که فضای داخل و خارج را مرتبط می سازد طراح اصل دعوت کنندگی فضا را در نظر داشته باشد و همچنین دسترسی و مسیری که از ورودی شروع میشود به گونه ای باشد که به سمت مقصد با ایجاد حس امنیت و آسایش ، حرکت  دهد . همچنان که بازدید کنندگان از ورودی به سمت بنا در حرکت می باشند میبایست در عین حال که تصور مطلوب و کلی از مسیر دارند  که باعث حس آرامش میشود، باید با استفاده از حس غریزی ماجراجویی در بازدید کننده وی را به سمت مقصد سوق دهد .

مناطق بازی پر سر و صدا برای کودکان باید از مناطق آرام جدا شوند، اما از نقاط دیگر محوطه و از داخل خانه قابل مشاهده است .

از المان های محبوب و مورد استفاده در طراحی پروژه های لنداسکیپ  ، پرگولا میباشد که غالبا از آن به عنوان نقطه ی کانونی در طرح معماری محوطه با کاربرد فضایی برای نشیمن به کار می رود . پرگولا با بازی کردن با نور خورشید و ایجاد سایه روشنی خاص بنا به طرح آن ، باعث تنوع و ایجاد حس حریم خصوصی برای سرنشینانی می شود  که تا قبل از آن با پیاده روی در محوطه به  تماشای آسمان بدون مانع می پرداختند . همچنین از این سایه بان ها میتوان به عنوان پیاده رو های مسقف ، و به صورت تک به عنوان فضای ورودی و یا راهرو ای سایه ای که محل مناسبی برای بالا رفتن برگ مو و انگور و گیاهان پیچک می باشد مورد استفاده قرار گیرد .

جنس این پرگولا ها از چوب فرآوری شده ی ترمووود  می باشد که در قبل به توضیح درباره ی ویژگی های آن پرداختیم .

آلاچیق یا کلاه فرنگی نیز سازه ای می باشد که در موقعیت های مختلفی درباغ ، محوطه ، روف گاردن با کارکرد فضایی گرم و صمیمی برای نشیمن به کار   می رود  که از تابش مستقیم خورشید و بارش باران مصون می دارد . معمولا در قلب آن آتشکده و شومینه ای برای گرمایش استفاده می شود . آلاچیق در ابعاد و متریال های گوناگونی قابل اجرا می باشد .

همچنین آبنما که  به عنوان  یکی از اجزای معماری ایرانی به ویژه در طرح باغ ایرانی بوده‌است ، در طراحی های لند اسکیپ مورد استفاده قرار می گیرد . آبنماها در شهرها نمادی از رودها و چشمه سارها و نهرهای روان در دل دشت‌ها و جنگل‌ها و بیابان‌ها هستند، همچنین آبنماها با ایجاد چشم‌اندازی زیبا و دل‌انگیز همراه با آوای خوش فراز و فرود مایع زندگی انسان (آب) می‌توانند در یک لحظه تمام رفتارهای بد روانی را از دل و جان شهروندان و رهگذران زدوده و به جای آن سرخوشی و شور و هیجان و شادی و آرامش را جایگزین خشم و اندوه و نگرانی و دلواپسی شهروندان و رهگذران نمایند. آبنما ها در انواع صخره ای ، شیشه ای ، موزیکال ، خانگی ، دیواری در سبک های کلاسیک و مدرن در فضای مورد نیاز قابل اجرا می باشد .

5/5 (1 Review)

مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت