عایق حرارتی بام سبز :

عایق حرارتی بام سبز :  امروزه از انواع عایق های نام برده می توان در عایق بندی روف گاردن ، انواع آبنما ها ، فلاور باکس ها  و سقف آلاچیق ها استفاده کرد .عایق در کل مصالح و موادی می باشد که باعث جلوگیری از نفوذ رطوبت ، انتقال صدا و تبادل حرارت می شود که در کم کردن تلفات حرارتی سطوح مختلف ساختمان اعم از لوله ها ، کانال ها ، مخازن ، بام سبز و … کاربرد دارد.

روف گاردن

روف گاردن

 

از دیگر کاربردهای عایق حرارتی در بام سبز ها استفاده می شود که باعث می شود که رطوبت به سطوح پایین منتقل نشود از دیگر عایق های حرارتی عایق ضد ریشه می باشد ، عایق ها غالبا با توجه به نحوه کارکرد آن که کاملا متفاوت می باشد به دو گروه تقسیم می شوند ؛ گروه اول : عایق حرارتی که در ساختار آن‌ها حبابهای هوا وجود دارد و باعث کاهش هدایت حرارت می‌شوند ؛ و گروه دوم : عایق‌هایی که حرارت را باز می تابانند. پشت این عایقها باید حدود ۲۰ میلی‌متر فاصله هوایی تعبیه شود .

امروزه در پی سبک سازی ساختمان ها و رسیدن ضخامت جداره ها به حداقل ، مسئله اتلاف انرژی و گریز حرارت از پوسته ی بنا ، مطرح می باشد . بنا بر این با استفاده از عایق حرارتی در پوسته خارجی ساختمان ها ضریب هدایت حرارتی را به میزان مورد  توجهی می توان کاهش داد . مواد و مصالح عایق حرارتی باید از نظر شکل ظاهری یک نواخت ، بدون عیب و عاری از موادی باشد که مورد هجوم حشرات، قارچ‌ها و … قرار می‌گیرند .

انواع عایق حرارتی بام سبز :

عایق‌های انباشتنی :

این عایق به دو صورت الیافی یا دانه مرکب وجود دارد. الیاف شامل:پشم شیشه، پشم سنگ و … موادی مانند پلی استایلین ، برلیت و … دانه های منبسط شده ای هستند که از آنها را به عنوان عایق در ملات استفاده می شود .

roof garden

roof garden

عایق بندی بام سبز

عایق بندی بام سبز

عایق پتویی :

عایق بندی پتویی در ضخامت مختلفی دارند و جنس آن از پشم شیشه ، پشم سنگ ، پشم چوب و… می باشد و در عایق بندی داخل فلاورباکس ها و یا عایق مخازن و لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد .

 عایق‌های قطعه‌ای:

این نوع عایق ها طولشان کم است و از نظر متریال مانند عایق های پتویی می باشند .این نوع عایق ها در بین دیوار و پشت مصالح بکار برده می شوند و در سقف آلاچیق ها نیز کاربرد دارند .

روف گاردن

روف گاردن

roof garden

roof garden

عایق حرارتی بام سبز دال‌های عایق :

دال‌های عایق حرارتی  به  صورت  قطعات سخت ساخته می‌شوند و ابعاد آن‌ها تا حدودی از عایق‌های قطعه‌ای کوچکتر است.  گاهی اوقات به صورت چند لایه ساخته می‌شوند . از این عایق ها می توان در فلاورباکس هایی که گل و گیاه در آن کاشته می شود استفاده کرد .

عایق‌های منعکس‌کننده :

معمولاً از سطوح فلزی ساخته می‌شوند و ممکن است با پشت بند یا بدون آن به کار روند .

عایق‌های ویژه:

عایق‌های ویژه از انواع مصالح متخلخل و سبک می باشند که برای مصارف به خصوصی طراحی و اجرا می‌شوند .