طراحی و اجرای آلاچیق چوبی

آلاچیق ، پرگولا

آنچه در این مقاله میخوانیم

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی ، آلاچیق فضایی است نیمه باز که عموما عملکردی استراحتی ، تفریحی در فضای باز دارد و معمولا به صورت چوبی یا فلزی می باشد . از آنجایی که در فضاهای سبز و محوطه سازی نیازمند فضایی برای استراحت و گفتگو داریم عموما از یک آلاچیق استفاده می کنیم تا در عین حفظ دید به محوطه و همچنین سایه ای ایجاد کند تا در آن فضای برای استراحت باشد .

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی

برخی ها از آلاچیق به عنوان یک کافه دنج استفاده می کنند و افراد از دیدن آن لذت می برند و لحظاتی در آن سپری می کنند  آلاچیق های چوبی که به صورت کلبه می باشند را می توانی در هر قسمتی قرار دهیم و از آن استفاده کنیم . آلاچیق ها یا برای فضای مذکور به طور اختصاصی طراحی می شوند . در صورت امکان طراحی خوب آلاچیق ، فضایی مطلوب تر ایجاد خواهد شد . آلاچیق ها را می توانی در انواع مختلف اجرا کنیم مانند : آلاچیق چوبی ، آلاچیق فلزی آلاچیق های فلزی را می توانیم در هر آب و هوایی قرار دهیم و یک لایه ضد رنگ روی آن زده بشود تا از زنگ زدگی در اثر شرایط جوی آب و هوایی جلوگیری شود . آلاچیق های چوبی را هم می توانیم در جنگل ها با چوب های مخصوص جنگلی ساخت .

آلاچیق شیشه ایی

آلاچیق شیشه ایی

متریال های استفاده شده در آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی پیش از هر چیز نیاز به یک سازه دارد که این سازه از فلز و یا چوب است از آنجایی که آلاچیق چوبی در فضای باز استفاده می شود باید به یاد داشت که در صورت استفاده از فلز از رنگهای اپوکسی و یا رنگهای پوشش دریایی برای کاور کردن استفاده شود . بخش مهم آلاچیق چوبی ، سقف آن است که بسته به نوع طراحی از متریال های مختلف استفاده می شود . برای مثال در صورتی که سقف شیبدار است ، نیازمند آهن کشی است تا پوشش سقف شیبدار بر روی آن اجرا شود و در صورتی که سقف شیبدار نباشد  عموما در آلاچیق هایی با طراحی مدرن در بخش های سرپوشیده باید از فلاشینگ و در بخشهای نیمه باز می توان از ترموود استفاده کرد بخش بعدی دیواره آلاچیق است ، گاهی هیچ دیواره ای در کار نیست و صرفا بخش هایی از سازه در دیواره قرار دارند و گاهی نیز از دیوار سبز که توسط گیاه پوشیده شده استفاده می شود ، همچنین استفاده از چوب و شیشه نیز در دیواره آلاچیق چوبی کاربرد دارد .

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی

 مواردی را هنگام طراحی و اجرای آلاچیق چوبی باید در نظر داشت  

اولین نکته همخوانی سبک دیزاین در آلاچیق و فضاهای اطراف است . هارمونی با ساختمانهای موجود و همچنین نوع باغ سازی و محوطه سازی از موارد ضروری است حفظ دید های مطلوب و حذف دید های نامطلوب از نکات دیگری است که باید مد نظر باشند و در آخر در نظر گرفتن کاربری های جانبی در طراحی و اجرای آلاچیق چوبی در صورت امکان است . برای مثال در نظر گرفتن کابینت  باربیکیو و شومینه و محصولات دکوراتیو محوطه همچنین نورپردازی ، کمک شایانی به بهتر شدن فضا خواهند کرد .

طراحی و ساخت آلاچیق فلزی

طراحی و ساخت آلاچیق فلزی

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی در روف گاردن 

امروزه در اکثر خانه های آپارتمانی با ساخت فضای سبز بر روی بام خانه ها ، محیطی را ایجاد کرده اند تا دوستان و خانواده ساعاتی را در کنار هم باشند ، برای دور هم جمع شدن افراد بهترین گزینه آلاچیق می باشد ، می توانیم با طراحی و اجرای آلاچیق چوبی بر روی بام محیطی زیبا را ایجاد کنیم و مخاطبین ساعاتی را در کنار هم سپری کنند

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی در محوطه سازی ویلا 

اکثر خانه های ویلایی حیاط دار می باشند و برای زیبا سازی فضای محوطه می توانیم فضای سبز را ایجاد کنیم و در کنار آن دیگر المان ها را قرار دهیم ، با طراحی و اجرای آلاچیق چوبی در محوطه ویلا می توانیم قسمتی را برای استراحت اعضا فراهم کنیم و در کنار آن لحظاتی را در آرامش باشند .

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی

سوالات طراحی و اجرای آلاچیق چوبی

  1. کاربرد آلاچیق چوبی چیست ؟
  2. اجرای نورپردازی در آلاچیق چوبی چگونه است ؟
  3. پرگولا و آلاچیق در روف گاردن

    پرگولا و آلاچیق در روف گاردن

1. کاربرد طراحی و اجرای آلاچیق چوبی   

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی همانطور که از نام  آن مشخص است ، جنس استفاده شده در آن چوب می باشد معمولا در محیط دارای رطوبت و زپر باران استفاده از این نوع آلاچیق توصیه نمی شود اما این نکته به معنی غیر ممکن بودن اجرا آن نمی باشد ، امروزه شاهد آلاچیق های درختانی بسیاری در مناطق باران خیز می باشیم استفاده از آلاچیق های چوبی در جنگل هـا با به کارگیری درختان جنگلی با چوب های با دوام با استفاده از لایه های پلاستیکی که به صورت بی رنگ روی آنها قرار می گیرد محافظت می شود و اما این آلاچیق هـا  در مناطق گرم و خشک بسیار محبوب می باشد .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

2.  اجرای نورپردازی در آلاچیق چوبی چگونه است ؟

آلاچیق های چوبی زیبایی خود را دارا می باشند اما می توانیم با طراحی و اجرای نورپردازی هایی در کنار ستون ها و یا بر روی سقف آلاچیق زیبایی آلاچیق چوبی را در شب دوچندان کنیم .

مقالات مرتبط
پروژه‌های آلاچیق سورن بام
Call Now Button