طراحی فلاورباکس  یا همان جعبه های کوچکی که برای کاشت گل مورد استفاده قرار می گیرد که یک واژه انگلیسی است. شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که با خود بپرسید فلاورباکس چیست.

فلاوربلاکس چیست :

قبل از هرچیز باید بدانید که فضای سبز یکی از انواع مبلمان شهری محسوب می شود . فلاورباکس ها عمدتا به عنوان یکی از المان های ساخت فضای سبز طراحی می شود . این جعبه های گل در واقع به محفظه های توخالی گفته می شود که یا داخل زمین تعبیه می شوند و یا در اجرای فضای سبز بکار می روند . فلاورباکس ها با توجه به کمبود فضای موجود در اطراف ،گزینه بسیار مناسبی برای ایجاد فضای سبز می باشد . معمولا سایز فلاورباکس ها با توجه به محل قرار گیری آن ، آهن کشی و نصب انجام می شود و معمولا از ورق گالوانیزه برای داخل آن استفاده می کنند و یا اگر در ابعاد کوچکتر باشد، گلدان های پلاستیکی در آن بکار می رود .

 

 انواع طراحی فلاورباکس:

فلاورباکس ها انواع مختلفی مانند چوبی ،چوب پلاست ،سفالی ،سنگی ،فلزی ،بتنی و پلاستیکی و… دارند . فلاورباکس های نرده ای از آن دسته باکس هایی هستند که بر روی نرده های تراس گاردن استفاده می شود . همچنین ارتفاع و اندازه این فلاورباکس ها متفاوت می باشد و در محیط های مختلف کاربردهای گوناگونی دارند . البته باید بدانید که باکس های فلزی گزینه های بسیار خوبی برای اجرای آن در هر محیط هستند و احتیاجی به دیزاین ندارد . اما باکس های چوب پلاست ظاهری طبیعی تر دارند و با محیط های شهری و روف گاردن و تراس گاردن ها زیبایی بیشتری می دهند .

فلاورباکس در بام سبز

فلاورباکس در بام سبز

انواع طراحی فلاورباکس

  • فلاور باکس زمینی:

فلاورباکس زمینی یکی از انواع متداول و پرکاربرد محسوب می شود.این نوع باکس های گل اغلب بر روی سکو وزمین و نیمکت و یا هر سطح صافی قرار می گیرد. فلاورباکس هایی که روی زمین قرار می گیرند عموما در فضای باز قرار می گیرند. به همین جهت این مدل باکس های گل اصولا در پارک ها و مکان های عمومی اجرا می شود و شهرداری ها برای زیباسازی پارک ها و فضاهای سبز از جنس چوبی و بتنی این باکس ها استفاده می شود.

  • فلاورباکس دیواری:

    فلاورباکس دیواری از دیگر انواع پرکاربرد باکس های گل است. قرارگیری باکس های گل بر روی دیوار به جهت عدم اشغال فضا و دور از دسترس بودن .علاوه بر محیط خانه ، برای فضاهای عمومی نیز مناسب است.به همین جهت از این مدل باکس ها در طراحی رستوران ها و منازل و سایر اماکن استفاده می شود. یکی دیگر از کاربردهای این نوع فلاورباکس ها که امروزه نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است برای ساخت و طراحی تراس ها و بام ها می باشد.

فلاورباکس آجری و سنگی

فلاورباکس آجری و سنگی

انواع فلاورباکسها و گلدان های چوبی

انواع فلاورباکسها و گلدان های چوبی

  • فلاورباکس آویزی:

    این گلدان ها که زیبایی  جذاب و خیره کننده ای را ایجاد می کنند همان فلاورباکس های آویز هستند. استفاده از این نوع فلاورباکس ها در طراحی محوطه سازی و آلاچیق و بالکن و پاسیو و …. بصورت معلق و آویزان دیده می شوند که بسیار مناسب اینگونه فضاها هستند.

 

  • فلاورباکس پله ای:

    فلاورباکس پله‌ای یکی از دیگر از انواع پرکاربرد باکس‌های گل است. این نوع فلاور باکس، به دلیل ساختار و شکل ظاهری‌اش، قابلیت کاشت و پرورش تعداد زیادی گل و گیاه در فضای کم را دارا می‌باشد. از این رو برای فضاهای کوچک مناسب است.

اجرای دیوار سبز طبیعی و فلاورباکس نمای ساختمان

اجرای دیوار سبز طبیعی و فلاورباکس نمای ساختمان

فلاورباکس چوبی هلدینگ HI

فلاورباکس چوبی هلدینگ HI

مزایای کاشت گیاهان در طراحی فلاورباکس:

در فلاورباکس، کاشت گیاهان، درخت و درختچه و برخی از سبزیجات که امکان کاشت در شرایط آب و هوایی مناسب وجود داشته ولی محل مناسب برای داشتن گیاهان مورد علاقه وجود نداشته می توان از فلاور باکس که نیازی به فضای زیادی ندارد استفاده کرد. یکی دیگر از مزایای فلاورباکس ها انتقال آن از مکانی به مکان دیگر می باشد و از زیبایی و طراوت آن در هر فضایی می توان بهره گرفت، با تغییر دادن و جا به جا کردن آن در فضای داخلی و خارجی تنوع ایجاد کرده و باعث عدم یکنواختی در محیط می شود. استفاده از فلاورباکس ها بر روی بام ها می توانند فضای بی روح بام را از بین برده و فضایی سبز بر روی بام ایجاد کرده، فضایی زیبا و دلچسب را برای ساکنین ایجاد نموده.استفاده از فلاور باکس باعث شده در فضاهای شهری باعث کاهش چمن کاری شده و هزینه های چمن کاری و نگهداری آن کاهش می یابد.