شما اینجا هستید : خانه -> فلاور باکس -> طراحی فلاورباکس

طراحی فلاورباکس

طراحی فلاورباکس  یا همان جعبه های کوچکی که برای کاشت گل مورد استفاده قرار می گیرد که یک واژه انگلیسی است. شاید شماهم از آن دسته افرادی باشید که با خود بپرسید فلاورباکس چیست. قبل از هرچیز باید بدانید که فضای سبز یکی از انواع مبلمان شهری محسوب می شود که عمدتا به عنوان یکی از المان های ساخت فضای سبز طراحی می شود .فلاورباکس ها در واقع به محفظه های توخالی گفته می شود که یا داخل زمین تعبیه میشوند ویا در اجرای فضای سبز بکار می روند.فلاورباکس ها باتوجه به کمبود فضای موجود در اطراف ،گزینه بسیار مناسبی برای ایجاد فضای سبز می باشد. معمولا سایز فلاورباکس ها باتوجه به محل قرار گیری آن ،آهنکشی و نصب انجام می شود و معمولا از ورق گالوانیزه برای داخل آن استفاده می کنند و یا اگر در ابعاد کوچکتر باشد، گلدانهای پلاستیکی در آن بکار می رود.

 

 انواع طراحی فلاورباکس:

فلاورباکس ها انواع مختلفی مانند چوبی و چوب پلاست و سفالی وسنگی و فلزی و بتنی و پلاستیکی و… دارند .فلاورباکس های نرده ای از آن دسته باکس هایی هستند که بر روی نرده های تراس گاردن استفاده می شود. همچنین ارتفاع و اندازه این فلاورباکس ها متفاوت می باشدو در محیط های مختلف کاربردهای گوناگونی دارند البته باید بدانید که باکس های فلزی گزینه های بسیار خوبی برای اجرای آن درهرمحیط هستند و احتیاجی به دیزاین ندارد اما باکس های چوب پلاست ظاهری طبیعی تر دارند و با محیط های شهری و روف گاردن و تراس گاردن ها زیبایی بیشتری می دهد.

انواع طراحی فلاورباکس

 • فلاور باکس زمینی:

  فلاورباکس زمینی یکی از انواع متداول و پرکاربرد محسوب می شود.این نوع باکس های گل اغلب بر روی سکو وزمین و نیمکت ویا هر سطح صافی قرار می گیرد. فلاورباکس هایی که روی زمین قرار می گیرند عموما در فضای باز قرار می گیرند. به همین جهت این مدل باکس های گل اصولا در پارک ها و مکان های عمومی اجرا می شود و شهرداری ها برای زیباسازی پارک ها و فضاهای سبز از جنس چوبی و بتنی این باکس ها استفاده می شود.

 • فلاورباکس دیواری:

  فلاورباکس دیواری از دیگر انواع پرکاربرد باکس های گل است. قرارگیری باکس های گل برروی دیوار به جهت عدم اشغال فضا و دوراز دسترس بودن .علاوه بر محیط خانه ، برای فضاهای عمومی نیز مناسب است.به همین جهت از این مدل باکس ها در طراحی رستوران ها و منازل وسایر اماکن استفاده می شود. یکی دیگر از کاربردهای این نوع فلاورباکس ها که امروزه نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است برای ساخت وطراحی تراس ها و بام ها می باشد.

 • فلاورباکس آویزی:

  این گلدان ها که زیبایی  جذاب و خیره کننده ای را ایجاد می کنند همان فلاورباکس های آویز هستند. استفاده از این نوع فلاورباکس ها در طراحی محوطه سازی و آلاچیق و بالکن و پاسیو و …. بصورت معلق و آویزان دیده می شوند که بسیار مناسب اینگونه فضاها هستند..

 • فلاورباکس پله ای:

  فلاورباکس پله‌ای یکی از دیگر از انواع پرکاربرد باکس‌های گل است. این نوع فلاور باکس، به دلیل ساختار و شکل ظاهری‌اش، قابلیت کاشت و پرورش تعداد زیادی گل و گیاه در فضای کم را دارا می‌باشد. از این رو برای فضاهای کوچک مناسب است.

مزایای کاشت گیاهان در طراحی فلاورباکس:

در فلاورباکس، کاشت گیاهان، درخت و درختچه و برخی از سبزیجات که امکان کاشت در شرایط آب و هوایی مناسب وجود داشته ولی محل مناسب برای داشتن گیاهان مورد علاقه وجود نداشته می توان از فلاور باکس که نیازی به فضای زیادی ندارد استفاده کرد. یکی دیگر از مزایای فلاورباکس ها انتقال آن از مکانی به مکان دیگر می باشد و از زیبایی و طراوت آن در هر فضایی میتوان بهره گرفت، با تغییر دادن و جا به جا کردن آن در فضای داخلی و خارجی تنوع ایجاد کرده و باعث عدم یکنواختی در محیط میشود. استفاده از فلاورباکس ها بر روی بام ها می توانند فضای بی روح بام را از بین برده و فضایی سبز بر روی بام ایجاد کرده، فضایی زیبا و دلچسب را برای ساکنین ایجاد نموده.استفاده از فلاور باکس باعث شده در فضاهای شهری باعث کاهش چمن کاری شده وهزینه های چمن کاری و نگهداری آن کاهش می یابد.


مجموعه های دیگر

تمامی حقوق سایت نزد سورن بام است.