ساخت فلاورباکس

ساخت فلاورباکس

آنچه در این مقاله میخوانیم

فلاورباکس به گلدان هایی گفته می شود که با خاک پر می شوند و درون آن ها گل و گیاه کاشته می شود . اصطلاح فلاورباکس زمانی استفاده می شود که شما می خواهید گل و گیاه طبیعی را از بستر اولیه خود یعنی زمین خارج کنید و آن را در محیطی دیگر مانند منزل ، حیاط یا روف گاردن انتقال دهید . این انتقال باید به گونه ای باشد که شرایط زنده ماندن گیاه به خطر نیفتد . در فلاورباکس می توان از گیاهان رنگارنگ و گیاهان زینتی استفاده کرد و یک مینی باغ بوجود آورد . ساخت فلاورباکس ها به گونه ای است که مناسب استفاده در طراحی و اجرای انواع محوطه سازی می باشند .

طراحی فلاورباکس

اکثر فلاورباکس ها مناسب نصب بر روی دیوار نمی باشند و بهتر است از آن ها بر روی زمین استفاده شود .با اجرای فلاورباکس ها در بالکن یا تراس می توان محیطی زیبا را به ارمغان آورد تا همه ی ساکنین و افراد اوقات لذت بخشی را در آن سپری کنند . فلاورباکس ها در طرح ها و جنس های متنوع قابل اجرا می باشند . تنوع فلاورباکس ها باعث شده است که این المان به یکی از پر کاربرد ترین  المان ها در حوزه ی محوطه سازی تبدیل شود .

همانطور که گفته شد استفاده از فلاورباکس رکن اصلی در اجرای محوطه سازی و روف گاردن می باشد . یکی از نکات مهم در انتخاب فلاورباکس ، متریال مورد استفاده در ساخت آن می باشد . از همین رو استفاده از بهترین متریال در ساخت فلاورباکس باعث افزایش مقاومت و طول عمر آن می شود .

محوطه سازی حیاط

فلاورباکس دیواری

این مدل فلاور باکس از انواع پرکاربرد باکس های گل است . قرارگیری باکس های گل بر روی دیوار به جهت عدم اشغال فضا و دور از دسترس بودن این مدل را به یکی از باکس های پر طرفدار تبدیل کرده است . باید اشاره کنیم که این مدل علاوه بر محیط خانه ، برای فضاهای عمومی نیز مناسب است . به همین جهت از این مدل باکس ها در طراحی رستوران ها و منازل و سایر اماکن استفاده می شود . یکی دیگر از کاربردهای این نوع فلاور باکس ها که امروزه نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است برای ساخت و طراحی تراس ها و بام ها می باشد .

فلاورباکس چوبی هلدینگ HI

فلاورباکس زمینی

در واقع متداول ترین و پرکاربردترین نوع فلاورباکس محسوب می شود . این نوع باکس های گل اغلب بر روی سکو ، زمین ، نیمکت و یا هر سطح صافی قرار می گیرند . فلاورباکس هایی که روی زمین قرار می گیرند عموما در فضای باز استفاده می شوند . به همین جهت این مدل باکس های گل اصولا در پارک ها و مکان های عمومی اجرا می شود و شهرداری ها برای زیباسازی پارک ها و فضاهای سبز از جنس چوبی و بتنی این باکس ها استفاده می نمایند .

ساخت فلاورباکس

فلاورباکس آویزی

این مدل از باکس ها زیبایی جذاب و خیره کننده ای را ایجاد می کنند . استفاده از فلاورباکس های آویزی در طراحی محوطه سازی ، آلاچیق ، بالکن ،تراس سبز ، پاسیو و … استفاده می شود و بسیار متناسب با اینگونه فضاها می باشد . از ویژگی های این فلاورباکس این است که در مکان هایی که امکان استفاده از سطح افقی وجود  ندارد می توان از آن ها استفاده نمود . این نوع فلاورباکس با اتصال به یک سطح یا دیوار سخت امکان پرورش گیاه را در محدود ترین فضاها را ممکن می سازد .

فلاورباکس

فلاورباکس پله ای

یکی دیگر از انواع فلاورباکس می باشد که بسیار مناسب فضاهای کوچک می باشد . این نوع فلاورباکس  به دلیل ساختار و، شکل ظاهری و نوع اجرای آن قابلیت کاشت و پرروش تعداد زیادی گل و گیاه در فضای کم را دارا می باشد . به همین سبب در فضاهایی که امکان اجرای فلاورباکس های دیگر بخاطر ابعادشان نباشد فلاورباکس های پله ای اجرا می شوند .

فلاورباکس

اندازه فلاورباکس

طراحی فلاورباکس به اندازه و نوع گیاهانی که قرار است در آن کاشته شوند و همچنین کاربرد آن بستگی دارد . سایز گیاهان مختلف و حجم  ریشه ی آن ها یکسان نمی باشد پس حتما در هنگام خرید گل و فلاورباکس باید به تناسب اندازه ی گیاه فضای داخل باکس ها دقت کافی را داشته باشیم . در مورد فضای داخل باکس ها باید به این نکته اشاره داشت که حتما باید بزرگتر از گلدانی باشد که گیاه در آن بوده است .

در ادامه باید دقت داشته باشید که رشد ساقه گیاه و هم ریشه از لحاظ رشد طولی و عرضی به چه صورت می باشد . این امر باعث می شود که انتخاب درست و بهتری هم برای گیاه و هم برای فلاورباکس داشته باشید . تناسب این دو گزینه سبب زیبایی دو چندان فضای مورد نظر شما خواهد شد .

انواع متریال در ساخت فلاورباکس

با پیشرفت صنعت در حوزه ی محوطه سازی امکان ساخت فلاور باکس ها با متریال های گوناگونی فراهم شده است . .همین امر باعث شده تا این المان در بسیاری پروژه های محوطه سازی مورد استفاده قرار بگیرد . در ادامه به بررسی انواع متریال های ساخت این المان خواهیم پرداخت .

ساخت فلاور باکس های چوبی (چوب ترمو،چوب پلاست)

اگر فلاور باکس از جنس چوب ساخته شود باید از ضد رطوبت در آن استفاده شود . از چوب هایی که معمولا در ساخت فلاورباکس چوبی استفاده می شوند می توان به این موارد اشاره نمود :

 • بلوط
 • ساج برمه ای
 • ابریکو

فلاورباکس چوب پلاستیک

ساخت فلاورباکس های پلاستیکی (فایبر گلاس ، pvc)

این مدل فلاورباکس ها همانند فلاورباکس های بتنی با استفاده از قالب های آماده تولید می شوند . برای تولید ورق های پلاستیکی در ضخامت های متنوع در ابتدا گرانول های پلاستیک همراه با سایر افزودنی ها مثل مواد ضد uv  و رنگ ذوب می شوند . در مرحله ی بعد ورق های تولید شده را در معرض هوای داغ قرار داده تا منعطف شوند و در ادامه با فشار پرس به شکل قالب از پیش تعیین شده در بیتایند . این ورق ها پس از سرد شدن به ماده ای سخت تبدیل می شوند که در مقابل دماهای معمول از خود تغییر شکل نشان نخواهند داد . مزیت این جنس از فلاورباکس ها وزن سبک آن ها می باشد .

فلاورباکس

ساخت فلاور باکس سنگی

برای ساخت این نوع فلاورباکس ها از سنگ های تراورتن و مرمر استفاده می شود . با توجه به سلیقه کارفرما و در ادامه هارمونی این سنگ ها با محیط از هر کدام از این سنگ ها استفاده می شود . تنوع رنگی و ساختار این سنگ ها متفاوت می باشد و باید طبق کاربری محیط از آن ها استفاده نمود . وزن این مدل از فلاورباکس ها سنگین است و معمولا برای استفاده ی دائمی مناسب می باشد .

ساخت فلاورباکس

ساخت فلاور باکس فلزی

این مدل از انواع ورق های فولادی ساخته می شوند . برای طراحی و اجرای فلاورباکس فلزی به طور معمول از ورق سیاه یا گالوانیزه استفاده می شود  ولی در مواقع خاص از ورق رنگی نیز می توان استفاده کرد . این فلاورباکس ها با ظاهری شکیل و زیبا انتخاب مناسبی بین انواع فلاور باکس ها هستند و داخل آن ها از زهکشی و عایق استفاده شده است و کاملا مناسب کاشت انواع گیاهان می باشند .

فلاور باکس فلزی و انواع آن

ساخت فلاور باکس بتنی

ابن متریال در فلاورباکس ها به نسبت دیگر انواع آن سنگین تر و مقاوم تر هستند . فلاورباکس بتنی اکثرا در فضاهای و محوطه سازی های خارجی کاربرد دارند . می توان در کنار بزرگراه ها و اتوبان ها و فضاهای باز مانند پارکینگ ها و محوطه ی باغ ها نیز از آن ها استفاده کرد . این مدل فلاورباکس با استفاده از قالب های از پیش ساخته شده تولید می شود و می توان آن ها را با رنگ های متنوع رنگ آمیزی کرد .

فلاورباکس بتنی سیرجان

ساخت فلاورباکس نمدی

این مدل از فلاورباکس ها امکان استفاده بصورت گلدان ها ی معمول بر روی کف زمین را ندارند . اما یکی از بهترین انتخاب ها برای طراحی و ایجاد یک دیوار سبز نمدی در تراس و یا روف گاردن می باشد . این فلاورباکس ها علاوه بر زیبایی بسیار استفاده ی راحتی دارند و نیاز به شاسی کشی ندارند و همچنین دارای قابلیت جابجایی نیز می باشند .

فلاور باکس ها در چه فضاهایی مورد استفاده قرار می گیرند ؟

فلاورباکس ها از پرکاربردترین المان ها در حوزه ی محوطه سازی می باشند . می توان از فلاورباکس ها در فضاهای متنوعی استفاده نمود که در ادامه به بیان برخی از آن ها می پردازیم :

 • کنار باغچه
 • بام سبز
 • پشت پنجره
 • لبه پهن دیوار
 • تراس و بالکن
 • فضای داخلی ساختمان
 • فضا های شهری و حاشیه خیابان ها
 • معابر و مکان هایی که ایجاد فضای سبز غیر ممکن می باشد
 • اطراف آلاچیق و پرگولا

طراحی وساخت فلاور باکس

مزایای ساخت فلاور باکس

 • جابجایی آسان
 • تنوع کاشت گل و گیاه ، داخل باکس ها
 • اجرای فضای سبز در قسمت های مختلف
 • دارای اندازه های متناسب با فضا
 • تولید اکسیژن و ایجاد نشاط

آموزش ساخت فلاور باکس در منزل

وجود گل و گیاه در محیط منزل علاوه بر تولید اکسیژن باعث خنک تر شدن هوای خانه نیز می شود . در مرحله ی اول برای اجرای یک فلاورباکس در خانه باید جایگاهی که برای آن در نظر گرفته اید مشخص شود . آن جایگاه دارای ابعاد مورد نظر شما می باشد . سپس بر اساس جایگاه انتخاب شده و نوع رسیدن نور به آن و آب و هوا گیاهان مناسب را برای آن انتخاب کنیم .

بطور مثال گیاهی که می توان در محیط بیرونی برای تراس یا دیوارهای بیرونی انتخاب کرد با گیاهانی که برای داخل اتاق ها و آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند بسیار تفاوت دارد . برای محیط هایی که امکان رسیدن نور کافی به گیاهان وجود ندارد می توان از نورپردازی مناسب برای رشد گیاهان استفاده کرد .

flower box

مراحل تکمیل کردن ساخت فلاور باکس در منزل

در فلاورباکس های چوبی برای محافظت از چوب ،باید یک لایه توری نایلونی تعبیه شود  .این لایه باید در کف فلاورباکس قرار بگیرد .  در مرحله آخر نیاز است که چوب سمباده کشی شود و برای مقاومت بیشتر نیز از پرایمر و رنگ استفاده کرد . لازم به ذکر است که انتخاب طرح و رنگ بر اساس سلیقه ی شما صورت می پذیرد . بعد از اتمام مراحل برای کمک به زهکشی بهتر است از یک لایه ماسه استفاده شود و پس از آن با خاک پر شود .

فلاور باکس

خرید فلاور باکس با ابعاد سفارشی

در حوزه ی طراحی و ساخت فلاورباکس بهتر است که با متخصصان و شرکت های معتبر در این حوزه در ارتباط باشید . متخصصان می توانند فلاورباکس را با توجه به سلیقه شما و بر اساس ابعاد انتخابی شما اجرا کنند . فلاورباکس ها در طرح ها و ابعاد دلخواه شما ساخته می شوند . فلاورباکس های زمینی در تمام فضاها امکان طراحی دارند . فلاورباکس های آویزان که معمولا در لبه نرده ها استفاده می شوند نیز می توانند در ابعاد دلخواه و سفارشی شما ساخته شوند.

گیاهان مناسب تراس سبز

باکس گلدان بالکن

باکس گلدان بالکن یا فلاور باکس، جعبه‌ای است که برای کاشت گل و گیاه در بالکن آپارتمان‌ها و منازل به کار می‌رود. این باکس‌ها در جنس‌ها و طرح‌های مختلفی مانند چوبی، فلزی، پلاستیکی، بتنی و سفالی تولید می‌شوند و می‌توانند به صورت دیواری، آویزان یا زمینی در بالکن قرار بگیرند.

استفاده از باکس گلدان بالکن مزایای زیادی دارد، از جمله:

 • افزایش زیبایی و طراوت: گل‌ها و گیاهان زیبایی و طراوت خاصی به فضای بالکن می‌بخشند و می‌توانند حس آرامش و شادابی را به ارمغان بیاورند.
 • تصفیه هوا: گیاهان با جذب گازهای مضر و تولید اکسیژن، به تصفیه هوای بالکن و بهبود کیفیت آن کمک می‌کنند.
 • ایجاد فضای سبز: باکس گلدان بالکن به شما این امکان را می‌دهد که در فضایی کوچک، یک باغچه‌ی زیبا و سرسبز داشته باشید.
 • محدود کردن فضا: باکس گلدان می‌تواند به عنوان جداکننده‌ی فضا در بالکن مورد استفاده قرار بگیرد و فضایی خصوصی‌تر را برای شما ایجاد کند.

در انتخاب باکس گلدان بالکن باید به عواملی مانند جنس، طرح، اندازه، نوع گیاهان و شرایط آب و هوایی توجه کرد.

نکاتی برای انتخاب باکس گلدان بالکن

 • جنس: جنس باکس گلدان باید با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان تابش نور خورشید انتخاب شود. به عنوان مثال، باکس‌های چوبی برای بالکن‌هایی که در معرض نور مستقیم خورشید هستند مناسب نیستند.
 • طرح: طرح باکس گلدان باید با دکوراسیون بالکن و سلیقه‌ی شما همخوانی داشته باشد.
 • اندازه: اندازه باکس گلدان باید با توجه به فضایی که در بالکن دارید انتخاب شود.
 • نوع گیاهان: نوع گیاهانی که می‌خواهید در باکس بکارید، در انتخاب جنس و اندازه آن تاثیرگذار است.
 • شرایط آب و هوایی: اگر در منطقه‌ای با آب و هوای سرد زندگی می‌کنید، باید از باکس‌های گلدانی استفاده کنید که در برابر سرما مقاوم باشند.

شرکت سورن بام

شرکت سورن بام تولید کننده و عرضه کننده انواع مدل های فلاورباکس در ابعاد و متریال های متنوع می باشد . کارشناسان ما آماده ی هرگونه مشاوره و راهنمایی رایگان در این زمینه برای انتخاب مناسب ترین نوع فلاورباکس به شما کارفرمای گرامی می باشند . برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه ی خود با ما تماس بگیرید .

همجنین می توانید شرکت سورن بام را در اینستاگرام دنبال کنید .

مقالات مرتبط
پروژه‌های فلاور باکس سورن بام
با ما در ارتباط باشید