فلاورباکس به گلدان هایی گفته می شود که با خاک پر می شوند و درون آن ها گل و گیاه کاشته می شود . اصطلاح فلاورباکس زمانی استفاده می شود که شما می خواهید گل و گیاه طبیعی را از بستر اولیه خود یعنی زمین خارج کنید و آن را در محیطی دیگر مانند منزل ، حیاط یا روف گاردن انتقال دهید . این انتقال باید به گونه ای باشد که شرایط زنده ماندن گیاه به خطر نیفتد . در فلاورباکس می توان از گیاهان رنگارنگ و گیاهان زینتی استفاده کرد و یک مینی باغ بوجود آورد . ساخت فلاورباکس ها به گونه ای است که مناسب استفاده در طراحی و اجرای انواع محوطه سازی می باشند .

طراحی فلاورباکس

طراحی فلاورباکس

اکثر فلاورباکس ها مناسب نصب بر روی دیوار نمی باشند و بهتر است از آن ها بر روی زمین استفاده شود .با اجرای فلاورباکس ها در بالکن یا تراس می توان محیطی زیبا را به ارمغان آورد تا همه ی ساکنین و افراد اوقات لذت بخشی را در آن سپری کنند . فلاورباکس ها در طزح ها و جنس های متوع قابل اجرا می باشند .تنوع فلاورباکس ها باعث شده است که این المان به یکی از پر کاربردترین  المان ها در حوزه ی محوطه سازی تبدیل شود . همانطور که گفته شد استفاده از فلاورباکس رکن اصلی در اجرای محوطه سازی و روف گاردن می باشد . یکی از نکات مهم در انتخاب فلاورباکس ، متریال مورد استفاده در ساخت آن می باشد . از همین رو استفاده از بهترین متریال در ساخت فلاورباکس باعث افزایش مقاومت و طول عمر آن می شود .

flower box

flower box

نگهداری گیاهان در ساخت فلاورباکس

به نظر می رسد که داشتن فلاورباکس یا همان جعبه گل از نظر نگهداری کاری بسیار آسان باشد . اما به عنوان یک باغبان بالکن باید مواردی را در نظر گرفت :

 • زمان شروع کاشت گل و گیاه در داخل فلاورباکس بسیار حائز اهمیت است .
 • باید دقت داشت که انتخاب گیاهان با در نظر گرفتن اقلیم باشد .
 • باید با گیاهان و نیازهای آن ها آشنا شوید تا با توجه به آن جنس فلاورباکس انتخاب شود .
 • عمق کاشت گیاه ، میزان نور و مقدار آبیاری گیاه نوع و جنس فلاورباکس را معین می کند .
ساخت فلاورباکس

ساخت فلاورباکس

گیاهان مناسب برای ساخت فلاورباکس

برای اینکه بتوانید انتخاب درستی در خرید فلاورباکس داشته باشید بهتر است قبل از آن نوع گیاه مورد نظر خودتان را که قرار است در آن بکارید را انتخاب کنید . با این کار شما می توانید بهترین گزینه را داشته باشید تا گیاهتان یک بستر مناسب برای رشد و زندگی خود داشته باشد . از طرفی باید دقت داشته باشید که گیاه خود را به درستی و متناسب با شرایط اقلیمی انتخاب کنید که همیشه ظاهری زیبا و تازه  از گل و فلاورباکس داشته باشید . پس باید به این نکته توجه داشته باشید که گیاهمان از چه نوع و اندازه و بافتی می باشد تا متناسب با جنس و نوع فلاورباکس مورد نظرتان باشد .

ساخت فلاورباکس

ساخت فلاورباکس

انواع فلاور باکس :

1- فلاورباکس دیواری

2- فلاورباکس زمینی

3- فلاورباکس آویزی

4- فلاورباکس پله ای 

فلاورباکس دیواری :

این مدل فلاورباکس از انواع پرکاربرد باکس های گل است . قرارگیری باکس های گل بر روی دیوار به جهت عدم اشغال فضا و دور از دسترس بودن این مدل را به یکی از باکس های پر طرفدار تبدیل کرده است . باید اشاره کنیم که این مدل علاوه بر محیط خانه ، برای فضاهای عمومی نیز مناسب است . به همین جهت از این مدل باکس ها در طراحی رستوران ها و منازل و سایر اماکن استفاده می شود . یکی دیگر از کاربردهای این نوع فلاورباکس ها که امروزه نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است برای ساخت و طراحی تراس ها و بام ها می باشد .

فلاورباکس چوبی هلدینگ HI

فلاورباکس چوبی هلدینگ HI

فلاورباکس زمینی :

در واقع متداول ترین و پرکاربردترین نوع فلاورباکس محسوب می شود . این نوع باکس های گل اغلب بر روی سکو ، زمین ، نیمکت و یا هر سطح صافی قرار می گیرند . فلاورباکس هایی که روی زمین قرار می گیرند عموما در فضای باز استفاده می شوند . به همین جهت این مدل باکس های گل اصولا در پارک ها و مکان های عمومی اجرا می شود و شهرداری ها برای زیباسازی پارک ها و فضاهای سبز از جنس چوبی و بتنی این باکس ها استفاده می نمایند .

انواع فلاورباکس چوبی

انواع فلاورباکس چوبی

فلاورباکس آویزی :

این مدل از باکس ها زیبایی جذاب و خیره کننده ای را ایجاد می کنند . استفاده از فلاورباکس های آویزی در طراحی محوطه سازی ، آلاچیق ، بالکن ، پاسیو و … استفاده می شود و بسیار متناسب با اینگونه فضاها می باشد .

طراحی فلاورباکس

طراحی فلاورباکس

فلاورباکس پله ای:

یکی دیگر از انواع فلاورباکس می باشد که بسیار مناسب فضاهای کوچک می باشد . این نوع فلاورباکس به دلیل ساختار و، شکل ظاهری و نوع اجرای آن قابلیت کاشت و پرروش تعداد زیادی گل و گیاه در فضای کم را دارا می باشد . به همین سبب در فضاهایی که امکان اجرای فلاورباکس های دیگر بخاطر ابعادشان نباشد فلاورباکس های پله ای اجرا می شوند .

فلاورباکس

فلاورباکس

اندازه فلاورباکس:

سایز فلاورباکس ها به اندازه و نوع گیاهانی که قرار است در آن کاشته شوند و همچنین کاربرد آن بستگی دارد . سایز گیاهان مختلف و حجم  ریشه ی آن ها یکسان نمی باشد پس حتما در هنگام خرید گل و فلاورباکس باید به تناسب اندازه ی گیاه فضای داخل باکس ها دقت کافی را داشته باشیم . در مورد فضای داخل باکس ها باید به این نکته اشاره داشت که حتما باید بزرگتر از گلدانی باشد که گیاه در آن بوده است . در ادامه باید دقت داشته باشید که رشد ساقه گیاه و هم ریشه از لحاظ رشد طولی و عرضی به چه صورت می باشد . این امر باعث می شود که انتخاب درست و بهتری هم برای گیاه و هم برای فلاورباکس داشته باشید . تناسب این دو گزینه سبب زیبایی دو چندان فضای مورد نظر شما خواهد شد .

انواع متریال ساخت فلاورباکس

با پیشرفت صنعت در حوزه ی محوطه سازی امکان ساخت فلاورباکس ها با متریال های گوناگونی فراهم شده است . .همین امر باعث شده تا این المان در بسیاری پروژه های محوطه سازی مورد استفاده قرار بگیرد . در ادامه به بررسی انواع متریال های ساخت این المان خواهیم پرداخت .

 • فلاور باکس های چوبی ( چوب ترمو ) : اگر فلاور باکس از جنس چوب ساخته شود باید از ضد رطوبت در آن استفاده شود . از چوب هایی که معمولا در ساخت فلاورباکس استفاده می شوند می توان به این موارد اشاره نمود : بلوط ، ساج برمه ای ، ابریکو
فلاورباکس چوب پلاستیک

فلاورباکس چوب پلاستیک

 • فلاور باکس های پلاستیکی ( فایبر گلاس ، pvc ) : مزیت اینگونه فلاورباکس ها وزن سبک آن ها می باشد .
فلاورباکس

فلاورباکس

 • فلاور باکس های سنگی : وزنشان سنگین است و برای اغلب استفاده دائمی مناسب اند .
فلاورباکس آجری و سنگی

فلاورباکس آجری و سنگی

فلاور باکس های فلزی : این مدل از انواع ورق های فولادی ساخته می شوند . برای طراحی و اجرای فلاور باکس فلزی به طور معمول از ورق سیاه یا گالوانیزه استفاده می شود  ولی در مواقع خاص از ورق رنگی نیز می توان استفاده کرد . این فلاور باکس ها با ظاهری شکیل و زیبا انتخاب مناسبی بین انواع فلاور باکس ها هستند و داخل آن ها از زه کشی و عایق استفاده شده است و کاملا مناسب کاشت انواع گیاهان می باشند .

فلاور باکس فلزی و انواع آن

فلاور باکس فلزی و انواع آن

 1. فلاور باکس های بتنی : ابن متریال در فلاورباکس ها به نسبت دیگر انواع آن سنگین تر و مقاوم تر هستند . فلاورباکس های بتنی اکثرا در فضاهای و محوطه سازی های خارجی کاربرد دارند . می توان در کنار بزرگراه ها و اتوبان ها و فضاهای باز مانند پارکینگ ها و محوطه ی باغ ها نیز از آن ها استفاده کرد .
فلاورباکس بتنی سیرجان

فلاورباکس بتنی سیرجان

فلاور باکس ها در چه فضاهایی مورد استفاده قرار می گیرند ؟ 

 • کنار باغچه
 • حاشیه پشت بام
 • پشت پنجره
 • لبه پهن دیوار
 • تراس و بالکن
 • فضای داخلی ساختمان
 • فضا های شهری و حاشیه خیابان ها
 • معابر و مکان هایی که ایجاد فضای سبز غیر ممکن می باشد
 • اطراف آلاچیق و پرگولا

طراحی وساخت فلاور باکس

مزایای ساخت فلاورباکس :

 • جابجایی آسان
 • تنوع کاشت گل و گیاه ، داخل باکس ها
 • ایجاد فضای سبز در قسمت های مختلف
 • دارای اندازه های متناسب با فضا
فلاور باکس

فلاور باکس

شرکت سورن بام تولید کننده و عرضه کننده انواع مدل های فلاورباکس در ابعاد و متریال های متنوع می باشد . کارشناسان ما آماده ی هرگونه مشاوره و راهنمایی رایگان در این زمینه برای انتخاب مناسب ترین نوع فلاورباکس به شما کارفرمای گرامی می باشند . برای جلوگیزی از اتلاف وقت و هزینه ی خود با ما تماس بگیرید .