ساخت آلاچیق چوبی

طراحی آلاچیق چوبی ، آلاچیق فلزی

آنچه در این مقاله میخوانیم

ساخت آلاچیق چوبی آلاچیق های چوبی در محوطه ظاهری طبیعی دارند و مکان هایی را ایجاد می کنند که از دید پنهان است و فضاهای باز را ساختار می دهند و تصویر باغ را زیباتر می نمایند و کیفیت زندگی و رفاه و اوقات فراموش نشدنی در یک هوای تازه را برای کل اعضای یک خانواده افزایش می دهد . این یک آرامش خالص است و به سادگی بخشی از یک زندگی خوب و سالم می باشد . عمدتا برای ساخت آلاچیق از چوب استفاده می شود ، زیرا  به راحتی در دسترس  بوده ، کار با آن آسان است . اما برای ساخت آلاچیق چوبی نکته ای که باید در نظر گرفت این است که بدانیم کدام نوع چوب برای پروژه و نیازهای شما مناسب است .

ساخت آلاچیق چوبی

ساخت آلاچیق چوبی

آلاچیق ها عناصر مهمی در محوطه سازی برای ایجاد سایه ، استراحت ، سیستم ساختاری هستند و یک عنصر مهم برای طراحی به شمار می آیند که همراه با فضای سبز یک انتقال بی نقص از ساختمان به منطقه خارجی و فضای بیرونی است . ساخت آلاچیق چوبی از جمله انواع آلاچیق هایی است که طرفداران بسیار زیادی  دارد و جز پرفروش ترین نوع آلاچیق می باشد زیرا چوب وزن سبکی دارد و به دلیل سهولت ساخت ، از موفق ترین و مقرون به صرفه ترین ماده برای اجرای آلاچیق می باشد . توجه داشته باشید که پیش ساخته های این نوع سازه با توجه به ویژگی ها و مزیت هایی که دارا است بسیار محبوب و مورد پسند هستند .

طراحی ساخت آلاچیق چوبی

برای ساخت یک آلاچیق چوبی ابتدا باید در مورد طراحی ساختار آلاچیق چوبی بررسی نمایید و مکان مناسب برای جانمایی و نصب آن در نظر داشته باشید . ایجاد یک طرح و نقشه های ساختاری ، ابعاد ، ارتفاع ، زاویه شیب ، کف ، شکل پنجره ها ، شکل سقف ، محل ورودی ، ارتفاع ، اندازه و فاصله حصارها تجهیز سازه به روشنایی و اجرای نورپردازی و… نکات حائز اهمیت دیگر می باشد . یک طراحی خوب برای آلاچیق کلید موفقیت در ساخت آن می باشد و از هزینه های غیرمنطقی و اضافی جلوگیری می نماید .

ساخت آلاچیق چوبی

ساخت آلاچیق چوبی یک ساختار برجسته فوق العاده برای افزودن به باغ ، حیاط یا عرشه بدون پوشش است . آنها بسیار متنوع هستند و راهی عالی برای جدا کردن یک منطقه نشیمن یا سرگرمی از بقیه محوطه است . علاوه بر این ، ساخت آلاچیق ها نسبتاً ساده است ، زیرا طراحی آن معمولا مستطیل شکل ، بدون سقف است و بیشتر از تیرها و ستون ها تشکیل شده است . ساخت آلاچیق چوبی یک فرآیند پر زحمت است که نیاز به توجه ، مهارت ، رعایت قوانین نصب و.. دارد . اگر تمامی کارها در یک توالی مشخص انجام شود ، روند کار بدون مشکل پیش می رود و تنها در مدت چند روز ساختار آلاچیق چوبی آماده می شود .

ساخت آلاچیق چوبی

ساخت آلاچیق چوبی

انواع آلاچیق چوبی

 • آلاچیق های بسته : آلاچیق های بسته خانه های باغی به صورت شش ضلعی ، هشت ضلعی و حتی ده ضلعی هستند که می توانند درتمام طول سال به عنوان مکانی برای استراحت استفاده شوند .
 • آلاچیق های باز : آلاچیق های چوبی طرح باز طراحی متفاوتی دارند که معمولا این سازه های روباز دارای پنجره هستند و داخل آن ها می توان میز و نیمکت و باربیکیو قرار داد زیرا سقف این نوع آلاچیق ها دارای تهویه است که امکان خروج دود از آن را فراهم می سازد .

عوامل مهم در طراحی و ساخت آلاچیق چوبی

 • آلاچیق هایی که در باغ ها و محوطه ویلا ساخته می شوند باید از نظر ساختاری، متریال ، رنگ تا حد امکان با بنا و ساختمان ما سازگاری داشته باشد و شامل ارجاعات به معماری بنا باشد .
 • تهویه مناسب باید تضمین شود .
 • نورپردازی در آلاچیق ها گاهی اوقات روشنایی داخلی و خارجی برای آلاچیق ها در نظر گرفته می شود اما مورد دوم محبوبیت بیشتری در آلاچیق های بسته دارد زیرا در روز به علت روشنی هوا نور ، غیر ضروری است و با شروع تاریکی نور باعث جذب حشرات می شود که این مسئله موجب ناراحتی افراد می گردد .

سوالات متداول ساخت آلاچیق چوبی

 1. انواع چوب برای ساخت آلاچیق چوبی
 2. مزایای چوب تحت فشار
 3. معایب استفاده چوب تحت فشار
 4. تفاوت چوب سرو قرمز و چوب قرمز
 5. مزایای چوب سرو قرمز و چوب قرمز
 6. مزایای اجرای چوب سخت گرمسیری
 7. مزیت اجرایی چوب اصلاح شده در ساخت آلاچیق

1. انواع چوب برای ساخت آلاچیق چوبی

شما می توانید یک آلاچیق را با هر نوع چوبی که می خواهید بسازید ، اما این پنج نوع اصلی بهترین گزینه برای یک ساختار با کیفیت حرفه ای هستند .

 • چوب تحت فشار ، انتخاب بودجه برای سازه هایی با ظاهر کمتر
 • سرو قرمز و چوب قرمز ، چوب جایگزین گران قیمت و محافظت شده از چوب
 • چوب سخت گرمسیری ، جایگزین گران قیمت و زیبا اما چوب دارای گواهی FSC سخت است
 • چوب اصلاح شده ، بهترین انتخاب برای ظاهر ، قیمت و عملکرد مطلوب
 • چوب تحت فشار
ساخت آلاچیق چوبی

ساخت آلاچیق چوبی

چوب تحت فشار برای ساخت آلاچیق چوبی

وقتی بودجه یک عامل مهم در انتخاب مواد است ، چوب تحت فشار (PT) اغلب انتخابی  مناسب است زیرا کار با آن بسیار آسان است ، در کارهایی که می توانید با آن انجام دهید بسیار متنوع است و تقریباً در هر فروشگاه بهسازی خانه یا حیاط چوب موجود است .

2. مزایای چوب تحت فشار برای ساخت آلاچیق چوبی چیست ؟

چوب از طریق فرآیند تصفیه ای که در آن انجام می شود ، در برابر پوسیدگی و حشرات مقاوم تر می شود و آن را به انتخابی با دوام برای مصارف بیرونی مانند آلاچیق تبدیل می کند . با این حال ، مواد شیمیایی مورد استفاده در PT می تواند بسیار سمی باشد که برای افرادی که حیوانات خانگی با آنها تماس پیدا می کنند ایده آل نیست . داشتن قابلیت انتخاب رنگ لکه خوب است ، این بدان معناست که یک پروژه گرانتر با هزینه های اضافی تعمیر و نگهداری در طول زمان برای زمان لکه گیری مجدد و آب بندی چوب فرا می رسد . در اصل، آن چوب تحت فشار یک گزینه کاملاً مناسب برای آلاچیق است .

3. معایب چوب تحت فشار در آلاچیق چوبی چیست ؟

در حالی که چوب تحت فشار واقعاً مقرون به صرفه است ، اکثر صاحب خانه ها ظاهر آن را جذاب نمی دانند. چوب PT اغلب دارای رنگ سبز یا رگه آبی است ، به همین دلیل معمولاً برای پروژه های ظاهری گزینه مناسبی محسوب نمی شود. هنگام ساختن آلاچیق چوبی با این نوع چوب ، اکثر آنها رنگ مورد نظر خود را برای بهترین نتیجه انتخاب می کنند .

سرو قرمز غربی و چوب قرمز برای ساخت آلاچیق چوبی

سرو سرخ غربی و چوب قرمز دو چوب رایج برای آلاچیق هستند ، به غیر از چوب های تحت فشار سرو سرخ غربی و چوب قرمز هر دو به طور طبیعی چوب های خیره کننده ای هستند و اغلب با هم ترکیب می شوند .

4. تفاوت سرو قرمز غربی و چوب قرمز در ساخت آلاچیق چوبی در چیست ؟

چند تفاوت اساسی بین این دو وجود دارد . در ابتدا ، علیرغم داشتن “قرمز” در هر دو نام ، چوب قرمز دارای رنگ قرمز قهوه ای تیره تر است در حالی که سرو قرمز بیشتر در سمت زرد است . ثانیاً ، این نوع چوب را می توان با تنوع درجه بیشتر پیدا کرد و دانه های آن در مقایسه با دانه های روستایی تر و واضح تر سرو قرمز بیشتر در قسمت ظریف قرار دارند .

5. مزایای سرو قرمز غربی و چوب قرمز در ساخت آلاچیق چوبی چیست ؟

هر دو گونه به طور طبیعی مقاوم در برابر پوسیدگی و حشرات هستند ، بنابراین لازم نیست نگران مواد شیمیایی مضر باشید. علاوه بر این ، هر دو چوب نسبتاً با دوامی هستند ، چوب قرمز فقط کمی قوی تر از سرو قرمز است. با این حال ، بسته به جایی که در آن واقع شده اید ، ممکن است این گزینه ها گزینه های گران قیمت با محدودیت دسترسی باشند  که می تواند بسیار ناامید کننده باشد . اگر می خواهید آلاچیق روستایی و طبیعی تری داشته باشید ، سرو قرمز غربی و چوب قرمز هر دو گزینه های خوبی هستند. فقط قبل از اینکه به این نوع چوب برای آلاچیق خود متعهد شوید ، قیمت و در دسترس بودن آن را بررسی کنید .

چوب سخت گرمسیری برای ساخت آلاچیق چوبی

برای دوستداران چوب سخت ، چوب سخت گرمسیری انتخاب سختی برای آلاچیق چوبی واقعی است . چوب های سخت گرمسیری به دلیل ایده آل بودن برای پروژه های بیرونی(به عنوان مثال ، پوشش ، روکش و غیره) به طور گسترده ای شناخته شده اند ، که آنها را به گزینه ای فوق العاده برای آلاچیق تبدیل می کند. رایج ترین گونه های چوب سخت گرمسیری شامل چوب ساج ایپه ، ماهون و چوب گل رز است .

ساخت آلاچیق چوبی

ساخت آلاچیق چوبی

6. مزایای چوب سخت گرمسیری برای ساخت آلاچیق چوبی چیست ؟

چوب های سخت گرمسیری علاوه بر زیبایی ، به دلیل تراکم و انعطاف پذیری در برابر عناصر مورد توجه هستند . رتبه بندی Janka مستقیماً به چگالی یا سختی چوب مربوط می شود. هرچه چوب سخت تر باشد ، محکم تر و مقاوم تر خواهد بود .

 • تهیه چوب های سخت گرمسیری دشوار است و حتی پس از یافتن منبع ممکن است از اینکه قیمت برخی از گونه ها چقدر گران است شوکه شوید. یک آلاچیق ساخته شده از چوب سخت گرمسیری 3 برابر یا گرانتر از یک آلاچیق درجه یک قرمز است و تفاوت قیمت در مقایسه با یک آلاچیق PT حتی شدیدتر است .
 • حتي در شرايطي كه قيمت مهم نيست ، چوبهاي سخت گرمسيري به دليل عدم خدماتشان به محيط زيست نامطلوب به نظر مي رسند. بسیاری از چوب های سخت گرمسیری با استفاده از شیوه های جنگل داری مسئول برداشت نمی شوند ، که منجر به نابودی ویرانگر برخی از گرانبها ترین جنگل های زمین شده است.رشد  این درختان حداقل صد سال طول می کشد .
 •  در حالی که چوب های سخت گرمسیری دوام فوق العاده ای را ارائه می دهند ، هزینه ، در دسترس بودن و آسیب رساندن به محیط زیست محبوبیت آنها را در مورد آلاچیق ها و دیگر پروژه های ساختمانی در فضای باز کاهش می دهد .

چوب اصلاح شده برای ساخت آلاچیق چوبی

چوب اصلاح شده ممکن است گزینه ای عالی برای یک آلاچیق فوق العاده قوی باشد که بدون ایجاد آسیب به محیط ، چوب واقعی را ارائه می دهد .

7. مزیت های چوب اصلاح شده در ساخت آلاچیق چوبی چیست ؟

 • چوب اصلاح شده گونه های پایدار و سریع رشد می کند و ساختار سلول چوبی را با یک مایع بیولوژیکی غیر سمی تقویت می کند . پس از اتمام این فرایند ، دیواره های چوبی بسیار ضخیم تر شده و باعث می شود چوب مانند با دوام ترین چوب های سخت گرمسیری عمل کند . علاوه بر این ، چوب اصلاح شده دارای یک پایان زیبا است که دانه طبیعی را برجسته می کند و در نهایت به یک پتینه نقره ای خاکستری تبدیل می شود .
 • یک مزیت بزرگ چوب اصلاح شده دوام آن برای یک محصول چوبی است . در واقع ، با مواد کامپوزیت و سایر مواد غیر چوبی هم تراز است . چوب اصلاح شده دارای رتبه Janka است و آن را به یک چوب بسیار متراکم تبدیل می کند که همانطور که انتظار می رفت از چوب سخت گرمسیری عمل می کند .
 • از همه بهتر ، چوب اصلاح شده نیازی به درمان سطحی ندارد و فقط برای مراقبت از اولیه ترین مواد برای تمیز کردن استفاده می نماییم. این ماده بسیار مقاوم در برابر آب است ، به طوری که اغلب برای اسکله ها  استفاده می شود . این باعث می شود تا برای آلاچیق بدون سر و صدا و طولانی مدت در مناطق مرطوب ، ساحلی و رطوبت زیاد مناسب باشد .
 • علاوه بر این ، چوب اصلاح شده 30 سال ضمانت باور نکردنی را برای محصولات خود ارائه می دهد ، که در مقایسه با بقیه ویژگی های برجسته ای است که برای یافتن ضمانت نامه به سختی تحت فشار قرار می گیرید .

طراحی تزیینی داخلی آلاچیق چوبی

فضای داخلی آلاچیق چوبی می تواند بسیار متنوع باشد . در آلاچیق های چوبی می توان از یک میز و نیمکت چوبی دائمی ثابت  یا  از مبلمان راحتی قابل حمل و جا به جایی مانند تخت آفتاب گیر یا صندلی راحتی حصیری استفاده نماییم.همچنین می توان داخل آلاچیق ها از فلاورباکس ها با گل و گیاه طبیعی و مصنوعی قرار دهیم .

ساخت آلاچیق چوبی

ساخت آلاچیق چوبی

قیمت ساخت آلاچیق های چوبی

قیمت آلاچیق های چوبی بسیار متفاوت است زیرا عوامل زیادی برای تعیین قیمت و هزینه آن وجود دارد. هرچه آلاچیق چوبی بزرگ تر و تزیینات  و پیچیدگی آن بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر است . البته نوع چوب ، محل جانمایی آلاچیق چوبی ، زیرسازی،شرایط آب و هوایی و … نیز در هزینه ساخت و اجرای آلاچیق های چوبی موثر هستند .

چوبی که برای آلاچیق انتخاب می کنید تعیین می کند که سازه شما چقدر دوام می آورد ، چقدر به آن نیاز دارد و در نهایت چقدر از آن لذت خواهید برد. دوام را با آنچه از نظر بصری برای شما جذاب است متعادل کنید و برای بهترین نتیجه ، چوب اصلاح شده را برای آلاچیق خود انتخاب کنید .

شرکت سورن بام با ارائه ایده های متعدد و با پشتیبانی حرفه ای و اجرای دقیق ، می تواند آلاچیق مورد نظر شما را با در نظر گرفتن ویژگی ها ، چشم انداز زمین و ترجیحات شخصی شما به بهترین متریال نصب و اجرا نماید . نظرات خود را به ما ارائه دهید تا ما آن ها را با شرایط شما توسعه و تطبیق داده و یک آلاچیق چوبی بسیار زیبا برای شما بسازیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پروژه‌های آلاچیق سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button