روف گاردن پشت بام : اجرای رووف گاردن در پشت بام می تواند به کاهش از دست دادن گرما و کاهش مصرف انرژی در فصل زمستان تاثیر گذار باشد . پشت بام یک ساختمان ، تصویری از یک محوطه در اختیار شخص قرار می دهد که ممکن است در سطح خیابان بسیار ساده و معمولی به نظر بیاید.، اما هنگامی که بر بالای بام یک ساختمان بلند بایستیم می توانیم تمامی این رووف گاردن را مشاهده و از دیدن آنها لذت ببریم.

 

برای اجرای پشت بام ، با توجه به شرایط خاص این محوطه ، به خدمت گرفتن مشاوران حرفه ای مورد نیاز است که با انجام عملیات نقشه برداری دقیق و انجام محاسبات گوناگون و انتخاب مواد مناسب و اجرای صحیح ، به محوطه شخصیتی خاص ببخشند.

با توجه به پیشرفت شهر نشینی و حضور برج ها و ساختمان های بلند ، فضاهای قابل دسترس برای محوطه سازی روز به روز ، رو به کاهش می رود و نیاز به اجرای روف گاردن پشت بام در فضاهای اندکی همچون بام ها و تراس ها بیش از پیش احساس می گردد.

کاربرد روف گاردن

کاربرد روف گاردن

انتخاب خاک در اجرای روف گاردن

خاک در روف گاردن پشت بام  باید با دقت انتخاب و آماده سازی شود .در ادامه دارای خصوصیاتی باشد که برخی از آن ها عبارتند از:

1- خاک در روف گاردن پشت بام باید وزن کمی داشته باشد.
2- خاک در روف گاردن پشت بام  باید توانایی جذب آب بسیار بالایی داشته باشد.
3- اگر چه می توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را در رووف گاردن برطرف کرد اما به دلیل مشکلات برای تعویض خاک در اجرای روف گاردن پشت بام ،خاک باید دارای مواد غذایی باشد که با گذشت زمان علاوه بر بهبود دانه بندی بتواند نیاز گیاهان را به مواد غذایی مرتفع نماید.

roof garden

roof garden

زهکشی بستر کاشت در رووف گاردن

زهکشی در روف گاردن  از دو سو دارای اهمیت است . اول برای حفظ سلامت ریشه گیاهان مورد استفاده  و بعد برای جمع آوری و هدایت آب اضافی  به لوله های خروجی . معمولا به دلیل در نظر نگرفتن لوله های جداگانه برای دفع آب های اضافی، باید از لوله های آب باران کمک گرفت . تبدیل زهکشی متمرکز در بستر های کاشت رووف گاردن به زهکشی گسترده ،نیاز به فنون و مصالح خاص دارد .

انتخاب گیاه برای روف گاردن پشت بام

تمام هزینه ها و تلاش ها برای اجرای روف گاردن پشت بام  برای رسیدن به فضای سبز و کاشت گیاهان و گل ها و ایجاد آب و هوایی مناسب برای شهرمان است . همین موضوع بیانگر اهمیت انتخاب گیاهان و گل ها برای رووف گارن می باشد. گیاهانی که برای رووف گاردن استفاده می شوند از میان همان گیاهانی که بر روی زمین کاشته می شوند انتخاب می شوند . با این تفاوت که باید به چند خصوصیت آنها توجه داشت مثل :

میزان رشد ریشه ،میزان تحمل گرما و تابش مستقیم نور خورشید ،میزان مقاومت در برابر باد های شدید و…