روش های جابه جایی و انتقال درخت

روش های جابه جایی و انتقال درخت

آنچه در این مقاله میخوانیم

روش های جابه جایی و انتقال درخت  و گیاه به منظور جلوگیری از قطع درختان انجام می‌شود، وجود درختان اهمیت بسزایی در زندگی های امروزی دارد ، و باید از آن ها به نحو احسنت نگهداری شود . یکی از ویژگی های حفظ درختان بزرگ ، به جای قطع کردن ، جابه جایی آن ها می باشد ، امروزه در بیشتر فضاهایی که ساخت و ساز انجام می شود با وجود درختان مواجه می شویم که می توان با احتیاط کامل و بدون صدمه زدن به درختان آن ها را جابه جا کرد .

مزایای روش های جابه جایی و انتقال درخت

 • با وجود درختان سرسبز ، می توانیم کمی از آلودگی زیست محیطی را کاهش دهیم .
 • درختان با دریافت دی اکسید کربن و تولید اکسیژن هوای محیط را تصفیه می کنند .
 • با قطع نکردن درختان بزرگ و جابه جایی آن ها می توانیم فضای سبز را افزایش دهیم .

برای روش های جابه جایی و انتقال درخت باید موارد زیر را در نظر داشته باشیم

 • جنس خاک
 • اندازه درختان
 • سلامت درختان
 • نور خورشید
 • میزان رطوبت
 • آب وهوای محیط

زمان و روش های جابه جایی و انتقال درخت

 زمان جابه جایی درختان خزان پذیر

اگر چه به شکل تئوری وبارعایت اصول کاری در تمامی مواقع از سال می توان درخت را جابه جا کرد اما به طور عملی بهترین نتیجه در امر جابه جایی در زمان های خاصی از سال امکان پذیر است برخی از درختان نسبت به جابه جایی مقاومت بیشتری دارند ولی برخی دیگر به جابه جایی حساس تر هستند. پس باید نسبت به شناخت درخت خود زمان مناسب برای انتقال را درنظر بگیرید. درمورد گیاهان خزان پذیر بهترین زمان برای جابه جایی در فصل پاییز و پس از ریخته شدن برگ ها است .البته تاقبل از اینکه به دلیل سرمای زمستان خاک یخ نزده وسفت نشده باشد. زمان مناسب دیگر برای جابه جایی درختان خزان پذیر ابتدای بهار و قبل از رویش جوانه ها وبه بیان دیگر درخت هنوز بیدار نشده است، می باشد.

زمان جابه جایی درختان همیشه سبز

در مورد درختان همیشه سبز نیز فصول پاییز یا اوایل بهار قبل از اینکه رویش جوانه‌های جدید آغاز شود بهترین زمان جابه جایی  است. برخی از پرورش دهندگان اواسط تا اواخر فصل پاییز را برای درختان همیشه سبز همانند سوزنی برگان بهتر از اوایل فصل بهار می‌دانند زیرا اعتقاد دارند در این زمان از سال به دلیل وجود حرارت حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد در خاک اکثر مناطق کشور، ریشه زایی مجدد این درختان در مکان جدید کاشت بهتر و مؤثرتر انجام می‌شود.

نحوه پیوند درختان و درختچه ها و روش های جابه جایی و انتقال درخت

مواردی که برای کاشت موفق یک درخت یا درختچه نیاز داریم :

 • قطر تنه درختان
 • ارتفاع بوته و درختچه ها
 • گسترش شاخه ها برای گیاهان همیشه سبز

نحوه کاشت و روش های جابه جایی و انتقال درخت

برای جابه جایی درختان بهتر است بعداز خارج کردن درخت از زمین کمی ریشه های مویرگی آن را هرس کنید تا عملیات جابه جایی راحت تر انجام گیرد. گفتنی است زمان انتقال درخت از مکان فعلی تا مکان جدید زیاد زمان بر نباشد که درخت آسیب زیادی نبیند. باید دقت داشته باشید که خاکی که قرار است درخت در آنجا کاشت شود حتما از قبل مرطوب شده باشد و پس از کاشتن درخت در خاک نیز حتما آبیاری به صورت متداول انجام گیرد . همچنین پس از کاشت، باید دقت کنید که هوای اضافی داخل خاک و ریشه باقی نماند زیرا ممکن است باعث از بین رفتن ریشه شود.

طی فرایند جابه جایی درختان به دلیل انجام عملیات جابه جایی و بروز برخی صدمات ریشه ای واز عادت در آمدن  ریشه تا مدت ها و بلکه سال ها به عوامل محیطی و شرایط نگهداری بسیار حساس هستند. این عوامل می توانند شامل : عوامل محیطی مانند دما ، وزش باد و آفتاب یا عوامل مراقبت و نگهداری مانند آبیاری و کوددهی و یا آفت و بیماری باشد. حساس شدن ریشه  می تواند به راحتی عامل از بین رفتن و آسیب درخت شود . بیشترین آسیب را ریشه های مویین و مکنده متحمل می شوند که متعاقب آن خسارت فیزیکی به سایر اندام درخت وارد می شود که از زمان آسیب 3 تا 10سال طول می کشد تا بهبود پیدا کنند زیرا ریشه اندام اصلی جذب آب و مواد معدنی برای درخت می باشد.

روش های جابه جایی و انتقال درخت و بوته گیاهان متحرک

شرکت سورن بام در زمینه طراحی و اجرا و نگهداری انواع فضای سبز و کاشت و پرورش انواع نهال های مثمر و غیر مثمر ،کاشت انواع درختان و جابه جایی درختان برای سازندگان ویلا و عموم علاقمندان به فضای سبز ،اخذ تاییدیه شهرداری و طراحی روف گاردن فعالیت می کند همچنین تمامی مواردی که از پیش در خصوص جابه جایی درختان به آن ها اشاره کردیم . به طور اختصاصی توسط شرکت سورن بام انجام می شود و ما مفتخریم تا با به کار گیری پیشرفته ترین ماشین آلات و تجهیزات انتقال و جابه جایی درخت و همچنین جدیدترین روش های عملی و علمی در این زمینه ،تمامی خدمات مربوط به درختان را بدون هیچ آسیبی به آن ها انجام دهیم.

شرکت سورن بام برای انجام عملیات انتقال درختان از روش های ریشه برهنه ، روت بال و یا بااستفاده از ماشین آلات جابه جایی درخت استفاده می نماید و همچنین مراقبت های بعداز جابه جایی درخت ، هرس و کوددهی به گیاهان را انجام می دهد.

بلند کردن و حرکت دادن گیاهان در روش های جابه جایی و انتقال درخت

 • یک روز قبل از حرکت دادن خاک را به خوبی باید آبیاری کرد .
 • میزان گستره و وسعت ریشه را اندازه گیری و تعیین کرد .
 • قبل از بلند کردن درختان را با بیشترین حد گلدان ریشه باید بلند کرد .
 • روی ریشه درختان تکه ای از گونی مرطوب برای حمل قرار داده و ریشه را پوشانده نگه دارید تا از خشک شدن در اثر باد یا آفتاب جلوگیری کند .
 • اگر درختان ، برای کاشت زمان طولانی را در برداشته باشند ، باید ریشه را با مواد آلی در گونی بپیچیم و بسته بندی کنیم ، درختان را در فضایی سرد و سایه قرار دهیم و آن ها را باید به خوبی سیراب کنیم  .
 • قبل از حرکت دادن درخت مطمئن شویم که مکان جدید را از قبل آماده کرده ایم .

نکات مهم پس از جابه جایی درختان

مهمترین عمل مراقبتی بعداز جابه جا کردن درخت ، آبیاری است که ارتباط مستقیم با بارندگی ورطوبت و زهکشی خاک دارد. بهترین زمان برای این عملکرد فصل بهار و تابستان می باشد که بطور روزانه برای تامین رطوبت می توان آب را روی شاخ و برگ درختان اسپری کنید. همچنین شخم زدن سطحی خاک می تواند کمک شایانی به حفظ رطوبت خاک نماید.

هرس شدید به هنگام انتقال درختان لازم نمی باشد زیرا باتوجه به کاهش مواد مغذی باعث مرگ درخت خواهد شد. میزان هرس درخت وابسته به وضعیت ریشه ،شرایط محیط نگهداری و گونه گیاه می باشد.هرس درخت موجب رشد رویشی آن شده ودر درختان تازه انتقال یافته به دلیل ضعف تغذیه ای باعث آسیب جدی واز بین رفتن درخت می شود. پس بهتر است درخت تا 3سال هرس نشود.

در سال اول جابه جایی درخت بهتر است از کوددهی پرهیز کنید اما اگر خاک گیاهتان خیلی غنی نبود می توانید براساس آنالیز خاک در فصول بهار وتابستان از کود مایع و رقیق استفاده کنید.

از جمله گیاهانی که ریشه های حساس دارند : رزا ، ماگونیا ، سیتیسوس و سیستوس می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پروژه‌های فضای سبز سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در ارتباط باشید