جزئیات اجرایی روف گاردن که اجرای روف گاردن یا فضای سبز بام در کل به مکانی گفته میشود که فضای سبز در سطحی بالا تر ازسطح بستر اصلی خاک روی سقف یا بام یا لابی ساختمان یا روی محوطه ای که سقف پارکینگ و از این دست قرار می گیرد .روف گاردن از قرار گرفتن چند گلدان یا فلاور باکس می تواند باشد تا ایجاد فضایی مانند پارک و از این دست .

جزئیات اجرایی روف گاردن

جزئیات اجرایی روف گاردن

از جمله محاسبات سازه ای و کاربری این فضای سبز و شرایط اقلیمی منطقه و سلیقه ی کارفرما اشاره کرد که با توجه به این عوامل از روش های گسترده و متمرکز و پرتابل مدولار استفاده می شود . روش گسترده  در جزئیات اجرایی روف گاردن زمانی به کار می رود که خواهان سطح باز و گستره ای از فضای سبز مانند چمن روی پشت بام هستیم در این حالت بعد از ایزولاسیون بام و انجام زیر سازی های لازم روی پشت بام و تعبیه راه آب برای هدایت آب باران و آب زیر چمن ها آماده ی اجرای چمن بر سطح بام می شویم . در روش متمرکز می توانیم از درختچه ها و گیاه های بلندتر زیبا نیز استفاده کنیم ؛ چرا که در این روش عمق بیشتری برای کاشت در دست داریم .

جزئیات اجرایی روف گاردن

جزئیات اجرایی روف گاردن

سوالات متداول جزئیات اجرایی روف گاردن

  1. جزئیات اجرایی روف گاردن
  2. المان های طراحی روف گاردن

1. اجرای روف گاردن به چه صورت می باشد ؟

ابتدا در جزئیات اجرایی روف گاردن کارشناسان شرکت سورن بام از فضای شما بازدید کرده ، پس از برداشت اولیه اطلاعات لازم را به طراحان ارائه داده و فضای شما را به بهترین نحو طراحی می نماید . برای طراحی بام سبز سازه بام از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا المان هایی نظیر آبنما ، پرگولا ، آلاچیق ، فلاورباکس ، دیوار سبز و …جایگذاری شود .

در جزئیات اجرایی روف گاردن زیرسازی کف شامل عایق کاری ، فیلتراسیون ، زهکشی ، محافظ خاک و … می باشد . کفسازی شامل چمن کاری ، سنگ قلوه ، پوشش کف با چوب ترمو ، موزاییک که می تواند به صورت ترکیبی به کار رود .چمن ها به دو صورت طبیعی و مصنوعی قابل اجرا ان دو در روف گاردن ببیشتر از چمن های مصنوعی استفاده می شود زیرا نگهداری آسان تری دارند . چوب ترمو ، چوبی فرآیند شده است که در مقابل رطوبت ، تابش آفتاب مقاومت بالایی داشته و از این چوب علاوه بر کفسازی در نما نیز استفاده می شود .

جزئیات اجرایی روف گاردن

جزئیات اجرایی روف گاردن

2. در روف گاردن چه المان هایی به کار برده می شود ؟

  •  آبنما 

آبنماها در شهرها نمادی از رودها و چشمه سارها و نهرهای روان در دل دشت‌ها و جنگل‌ها و بیابان‌ها هستند، همچنین آبنماها با ایجاد چشم‌اندازی زیبا و دل‌انگیز همراه با آوای خوش فراز و فرود مایع زندگی انسان (آب) می‌توانند در یک لحظه تمام رفتارهای بد روانی را از دل و جان شهروندان و رهگذران زدوده و به جای آن سرخوشی و شور و هیجان و شادی و آرامش را جایگزین خشم و اندوه و نگرانی و دلواپسی شهروندان و رهگذران نمایند. آبنما ها در انواع آبنما دیواری ، آبنما پرده ای ، آبنما صخره ای ، آبنما فواره ای ، آبنما برکه ای ، آبنما حبابی ، آبنما شیشه ای و آبنما رومیزی در سبک های کلاسیک و مدرن در فضای مورد نیاز قابل اجرا می باشد .

  • دیوار سبز 

برای ایجاد سبزی بیشتر در فضا می توان  از دیوار های سبز استفاده کرد که فضای سبزی عمودی ایجاد می کنند و دارای انواع دیوار سبز مصنوعی و دیوار سبز طبیعی می باشد که با طراحی های حرفه ای اجرا می شود . همچنین شرکت سورن بام تولید کننده ی پنل های دیوار سبز می باشد .

  • آلاچیق 

آلاچیق یا کلاه فرنگی نیز سازه ای می باشد که در موقعیت های مختلفی در روف گاردن با کارکرد فضایی گرم و صمیمی برای نشیمن به کار می رود که از تابش مستقیم خورشید و بارش باران مصون می دارد . معمولا در قلب آن آتشکده و شومینه ای برای گرمایش استفاده می شود . آلاچیق در ابعاد و متریال های گوناگونی قابل اجرا می باشد در دو نوع سرپوشیده و روباز می باشد و متریال آن می تواند چوبی ، فلزی ، شیشه ای و … باشد .

  • پرگولا 

نوعی سایه بان که کاربرد آن در طراحی روف گاردن صورت می پذیرد . پرگولا با بازی کردن با نور خورشید و ایجاد سایه روشنی خاص بنا به طرح آن ، باعث تنوع و ایجاد حس حریم خصوصی برای سرنشینان می شود  تا به تماشای آسمان بدون مانع بپردازند. همچنین از این سایه بان ها میتوان به عنوان دسترسی های مسقف ، و به صورت تک به عنوان فضای ورودی و یا راهرو ای سایه ای که محل مناسبی برای بالا رفتن برگ مو و انگور و گیاهان پیچک می باشد مورد استفاده قرار گیرد . جنس این پرگولا ها معمولا از چوب فرآوری شده ی ترمووود  می باشد

  • فلاور باکس 

دارای انواع دیواری ، بتنی ، چوبی ، فلزی و … می باشد و شرکت سورن بام در تولید انواع فلاورباکس ها نیز فعالیت می کند .