آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> آلاچیق -> آلاچیق سنتی و مدرن

آلاچیق سنتی و مدرن

آلاچیق سنتی و مدرن ، آلاچیق واژه ای ترکمن بوده که امروزه ساخت آن در ایران و بسیاری از کشورهای قاره ها رواج یافته است. نام فارسی آلاچیق طارم (تارم) می باشد. از قدیم الایام شنیدن نام آلاچیق تداعی گر عمارت ها، باغ ها و محوطه های باز می باشد. از این رو، می توان نتیجه گرفت آلاچیق جزء سازه های گران قیمت و خانه ها و عمارت های لوکس به حساب می آمد. این در حالی است که هم اکنون شماری از آلاچیق های پیش ساخته موجود است که می توان از آن ها در هر محوطه ای استفاده نمود. کاربرد آلاچیق عموماً تفریحی و یا استراحی است ، آلاچیق ها را در محوطه باغ ، باغچه ، روف گاردن ، محوطه ویلا ، حیاط و…  استفاده می شوند . آلاچیق به گونه ای طراحی شده اند تا بتوان برای مدت کوتاه برای گذراندن وقت  و استراحت  افراد ساخته می شوند . طی وقت گذرانی برای سکون و استراحت از باز بودن فضا برای دید داشتن به سایر نواحی و از سقف آن  به عنوان سایه بان نیز بهره برد. بنابراین، آلاچیق سازه ای زیبا و پرجلوه  و نیز دورهمی های دوستانه و خانوادگی محسوب می شود.

انواع آلاچیق سنتی و مدرن:

  • آلاچیق های چوبی :

  • آلاچیق چوبی قدیمی ترین آلاچیق ها محسوب می شوند که به روش سنتی کار می شوند .
  • الاچیق فلزی : آلاچیق های فلزی مقاوم بوده و در برابر آتش سوزی و باد مقاومت بالایی دارند و از لحاظ شکل ظاهری متفاوت است .
  • آلاچیق های چادری : این نوع سازه آلاچیق محسوب نمی شوند به عنوان چتر و یا سایبان شناخته شده و کم هزینه هستند به همین دلیل از محبوبیت زیادی برخوردارند و روش ساخت آنها با آلاچیق متفاوت است .
  • آلاچیق شیشه ای .
  • آلاچیق حصیری.

ابعاد و اشکال آلاچیق :

آلاچیق ها را با ابعاد و اشکال مختلفی می توان ساخت ، ابعاد آلاچیق بستگی به فضای در نظر گرفته شده و تعداد افراد استفاده کننده دارد . آلاچیق های بزرگ را در یک فضای کوچک نمی توان ساخت زیرا جلوه آلاچیق و محیط را کاهش می دهد و همچنین آلاچیق های کوچک را در یک فضای بزرگ نمی توان ساخت . آلاچیق ها را در اشکال مختلف  مانند : دایره ، مستطیل ، مربع ، شش ضلعی و یا چند ضلعی می توان ساخت .

شرکت سورن بام با سالها تجربه در زمینه معماری پایدار فعالیت های بیشماری داشته و در زمینه طراحی و اجراء روف گاردن ، دیوار سبز ، تراس سبز ،  محوطه سازی فضای سبز شهری و محوطه سازی باغ ، باغچه ، ویلا ، ساخت انواع آبنما ، آلاچیق ، پرگولا ، و انواع فلاور باکس ها نیز فعالیت دارد .


مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت