آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

social
شما اینجا هستید : خانه -> جابجایی درختان, جابجایی درختان بزرگ -> درختان مناسب جابه جایی

درختان مناسب جابه جایی

درختان مناسب جابه جایی

درختان مناسب جابه جایی

در واقع  درختان مناسب جابه جایی برای جابه جایی درختان باید از سالم بودن درخت اطمینان حاصل شود و درختانی که سالم هستند در مقایسه با درختانی که ضعف در رشد از خود نشان می دهند برای جابه جا شدن گزینه هایی بهتر و مناسب تری هستند .برای اطمینان داشتن ازسالم بودن درخت باید به سالم بودن ساقه ها و تنه درخت دقت کنید تا فاقد هرگونه پوسیدگی باشد .بهترین درختان ، درختانی هستند که ۵- ۳ ساله هستند و از رشد خوبی برخوردارند ولی این بدان معنی نیست که درختان بزرگ تر و کهنسال قابلیت جابه جا شدن را ندارند . برای اینکخ متوجه شویم که یک درخت از رشد مناسبی برخوردار است یا خیر می توان به میزان رشد  سالانه شاخه های درختان مختلف با هم تفاوت دارند اما به طور متوسط شاخه های یک درخت سالم بین ۱۰ الی ۵۰ سانتی متر در طی فصل رشد می تواند رشد کند .

شرکت سورن بام توانسته در حیطه جابه جایی درخت فعالیت بیشماری  کند . علاوه بر جابه جایی درخت در زمینه معماری سبز فعالیت دارد و از جمله کارها :  طراحی و ساخت آبنما ، آلاچیق ، دیوار سبز ، طراحی و اجرای انواع فلاور باکس وطراحی محوطه ،  محوطه باغ و… اشاره کرد .

تفاوت شرایط مکان درختان مناسب جابه جایی :

در درختان مناسب جابه جایی شرایط اقلیمی بسیار حائز اهمیت است ، اگر مکانی که درخت در حال حاضر می باشد ، در فضایی محفوظ از وزش باد وو همچنین مکانی نیمه سایه و نیمه آفتاب است و مکانی که برابی جابه جایی درخت در نظر گرفته شدهشرایط اقلیمی مکان جدید همراه با وزش باد شدید و یا آفتاب فراوان است درخت در مکان جدید خود به خوبی رشد نخواهد کرد . بنابراین در انتخاب مکان جدید جابه جایی درخت دقت کرد . تغییر ناگهانی در شرایط محیطی یک درخت که حجم قابل توجهی از ریشه هایش را نیز هنگام بیرون آورده شدن از مکان قبلی از دست داده است، موجب کاهش شانس موفقیت در امر جابجایی آن می شود با این وجود جابجایی از محلهای بادگیر و آفتابی به مکانهای نیم سایه بهتر است تا زمانی که گیاه را از مکانی نیمه سایه به محلی با آفتاب شدید و بادگیر منتقل می کنیم . به هر حال اگر مکان جدید بادگیر است بهتر است که در فصل بهار اقدام به جابجایی کرد زیرا شدت باد در این مناطق در فصل بهار کمتر از پاییز و زمستان می باشد. اما در مورد میزان شدت آفتاب باید گفت متاسفانه اگر گیاه شما عادت کرده است که در مکانی سایه آفتاب رشد کند به احتمال زیاد بعد از انتقال به مکانی با شدت بیشتر و شدیدتر نور آفتاب ، احتمال زیادی دارد که خشک شود و از بین برود.

به شرایط رطوبتی و حرارتی خاک توجه کنید

اگرچه تصور ما در طی فصل زمستان این است که درخت بخصوص درختان خزان پذیر به خواب زمستانی و رکود فرو رفتنه اند و فعالیتی ندارند اما این تصور اشتباه است. زیرا برخی فعالیتهای حیاتی در درختان هیچگاه قطع نمی شود اما میزان آن در طی فصل رکود بسیار کاهش می یابد. به دلیل عدم قطع تمامی فعالیتهای حیاتی گیاه در طی فصل زمستان ، وجود مقداری رطوبت در خاک گیاهی که به ظاهر خواب است و فعالیتی ندارد، ضروری است. موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است که در هنگام بیرون آوردن درخت از خاک، وجود رطوبت موجب می شود روند بیرون آوردن درخت از خاک آسانتر انجام شود و خاک اطراف توده ریشه ، از هم گسسته نشود و احتمال جابجایی موفقیت آمیز درخت افزایش یابد. هر مقدار که خاک مشکلات رطوبتی بیشتری داشته باشد ، بیرون آوردن توده ریشه نیز سخت تر خواهد بود. توجه کنید که اگر خاک شرایط مساعدی داشته باشد و البته اگر اصولا کاری رعایت شود تا ۶۵٪ ریشه های یک درخت را می توان همراه آن بیرون آورد. هر مقدار که از این میزان ریشه کاسته شود از میزان موفقیت در امر جابجایی کاسته می شود.

اگرچه به شکل تئوری و با رعایت اصول کاری در تمامی مواقع سال می توان نسبت به جابجایی یک درخت اقدام کرد اما به طور عملی بهترین نتیجه در امر جابجایی ، در زمانهای خاصی از سال امکان پذیر است. در مورد گیاهان خزان پذیر بهترین زمان جابجایی در فصل پاییز پس از ریختن برگها  است . البته تا قبل از اینکه خاک به دلیل سرمای زمستان یخ بزند و سفت شود. زمان مناسب دیگر برای جابجایی درختان خزانپذیر ابتدای بهار است اما زمانی که هنوز رویش جوانه ها شروع نشده است و به بیان دیگر درخت هنوز بیدار نشده است. در مورد درختان همیشه سبز نیز فصول پاییز یا اوایل بهار قبل از اینکه رویش جوانه های جدید آغاز شود بهترین زمان جابجایی اینگونه از درختان است.برخی از پرورش دهندگان اواسط/اواخر فصل پاییز را برای درختان همیشه سبز همانند سوزنی برگان بهتر از اوایل فصل بهار می دانند زیرا اعتقاد دارند در این زمان از سال به دلیل وجود حرارت حدود ۲۱-۱۵ درجه خاک ریشه زایی مجدد این درختان در مکان جدید کاشت بهتر و موثرتر انجام می‌شود. به طور کلی انتقال گیاهان در بهار و تابستان یعنی زمانی که رشد برگها و گلها به سرعت انجام می‌شود، غیر قابل توصیه است  زیرا در این زمان رشد ریشه و ریشه زایی جدید گیاه کم است و رشد شاخسار در حداکثر میزان خود است و به همین دلیل بعد از جابجایی ریشه جدید به سختی تولید می شود و احتمال گرفتن درخت اندک است. گاهی برخی از پرورش دهندگان مطرح می کنند که در این زمان از سال اگر مجبور به جابجایی یک درخت شویم بهتر است که بعد از بیرون آوردن آن از گودال، مدتی در مکانی سرد و مرطوب نگهداری شود و بعد به مکان جدید برده و کاشت شود و این کار به مقاوم سازی درخت تا حدودی کمک می کند. البته این کار توسط پرورش دهندگان باتجربه انجام می گیرد و افراد آماتور بهتر است که تا جایی که امکان دارد فاصله زمانی بین بیرون آوردن درخت تا کاشت در مکان جدید را کاهش دهند. مسئله جالب توجه دیگر این است که بر اساس برخی تحقیقات که به شکل آزمون و خطا انجام شده است مشخص شده است که برخی از گیاهانی که در پاییز و زمستان به راحتی جابجا نمی شوند، در فصل بهار جابه جایی موفقیت آمیزی دارند که برخی از مثالهای آنرا در جدول موجود مطالب بالا مشاهده کردید.

 


مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت