اجزا تشکیل دهنده بام سبز :

  • سازه ی بام (سقف ساختمان)
  • غشاء بام (ایزوگام)
  • محافظ غشاء ساختمان (موزاییک)
  • عایق ضد ریشه
  • لایه محافظ عایق
  • فیلتراسیون
  • زه کشی، هوا دهی، انهار آب
  • محیط کشت
  • گیاه
مشاوره طراحی و اجرای بام سبز

مشاوره طراحی و اجرای بام سبز

از مهم ترين مزاياي  بام سبز وزن كم آن است كه سقف­ هاي ساخته شده موجود تحمل وزن آن را بدون مقاوم ­سازي بصورت نرمال دارند.

مزایای بام سبز در معماری : علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی بام سبز تاثیر مثبتی روی بام خود دارد، بیشتر بام ها که در معرض نور خورشید، باد، باران، قرار می گیرد؛ تغییرات بسیار زیادی در درجه حرارت دارند. این دماهای شدید باعث می شوند که غشاء بام در هوای خنک کننده کوچکتر شود و در آب و هوای گرم گسترش یابد. همه این کاهش ها و تورم ها بر روی بام اثر می گذارد و طول عمر آن را کوتاه تر می کند . اما بام سبز می تواند جلوی این فرایند را بگیرد.  در تحقیقاتی که ذکر شد بام معمولی با نوسان های روزانه دما که 83 درجه فارنهایت  روبه رو است؛

مراحل اجرا بام سبز

عايق رطوبتي:

 ابتدا بر روي بستر بام يك عايق رطوبتي قرار می گیرد هدف از نصب اين لايه جلوگيري از امكان هر گونه نشتي و نفوذ  آب به داخل سقف مي باشد.

لایه ضد نفوذ ریشه

روی عایق رطوبتی یک ورق از جنس پلاستيك قرار می دهیم که کار آن علاوه بر محافظت از لایه عایق، از نفوذ ریشه گیاهان داخل سقف جلوگیری می ­کند. به این لایه، لایه ضد نفوذ ریشه نیز گفته می ­شود.

لایه زهکش

از شن­ های درشت برای  زهکش استفاده می­ شود. شن­ ها در فاصله های مشخص روی لایه ضد نفوذ ریشه چیده می­ شوند، هدف از نصب این لایه هدایت جریان آب به سمت خروجی آب پشت­ بام می باشد.

 

اجزا تشکیل دهنده بام سبز

اجزا تشکیل دهنده بام سبز

اجزا تشکیل دهنده بام سبز

لایه فیلتر

برای جلوگیری از بسته شدن  لایه زهکش توسط خاک و بقایای گیاهی و همچنین امکان نگه­داری خاک بر روی لایه زهکش از فیلتر استفاده می شود. جنس فیلتر مورد استفاده  از جنس پلي ­استر می ­باشد.

اجزا تشکیل دهنده بام سبز

اجزا تشکیل دهنده بام سبز

خاک

پس از قرار گرفتن لایه فیلتراسیون ، یک لایه خاک به ضخامت 8 تا 10 سانتی­ متر ریخته می­ شود که این خاک ترکیبی از خاک ­های مختلف بوده و علاوه بر سبک بودن دارای مواد مغذی لازم و کافی برای گیاهان نیز می ­باشد.

گیاهان

در انتها گیاهانی کاشته می شود که در برابر عوامل جوی مانند: گرما و سرما، بادهای شدید، تابش مستقیم خورشید و کم آبی کاشته می­ شوند.

 برای جلوگیری از حرکت خاک به درون خروجی آب پشت­ بام و همچنین بازبینی وضعیت لایه­ بندی پشت­ بام سبز و بررسی کارکرد صحیح و مطلوب سیستم روی خروجی آب بام ساختاری به نام اطاقک بازبینی قرار می­ گیرد.

در قسمت­هايي از بام كه فضاي سبز نمي­ باشد از  چوب براي زيبايي بيشتر بهره گرفته مي­ شود.

roof GARDEN

roof GARDEN

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .