7 المان در بام سبز

7 المان در بام سبز

آنچه در این مقاله میخوانیم

7 المان در بام سبز ، عناصر مورد استفاده در روف گاردن عمر بسیار زیادی دارند ویژگی عمر بالای این عناصر باعث می شود به تعویض هر دوره این بام ها نیازی نباشد. عمر بام سبزها بین 35 تا 45 سال می باشد .

در بام سبزها به دلیل سبکی دوام مواد بیشتر است . به دلیل خاصیت مصالح به کار رفته در باغ بام ها در هنگام بارش باران آب را جذب کرده و باعث کمتر شدن خطر سیلاب می شود.

7 المان در بام سبز

7 المان در بام سبز

7 المان در بام سبز

مراحل ساخت روف گاردن و یا بام سبز

مراحل ساخت روف گاردن به صورتی است که ابتدا لایه رطوبتی قرار داده می شود و در مرحله دوم زهکشی مناسب ساخته می شود.

در باغ بام با توجه به مدرن شدن هرچه بیشتر سیستم های آبیاری مقدار استفاده از آب کم تر شده است.

طراحی فضای سبز روف گاردن

طراحی فضای سبز روف گاردن

پوشش های گیاهی مورد استفاده در این بام سبز مقاوم در برابر سرما و گرما مورد استفاده قرار می گیرد . گیاهانی که برای این منظور استفاده می شوند معمولا شامل گیاهان چند ساله علفی گلها و علفهای وحشی  می باشند.

در این خصوص باید گیاهانی انتخاب شود که توانایی مقاومت در برابر محیط خشن و بی روح پشت بام  را داشته باشد . همچنین در شرایط کم آبی, یخ زدگی, خشکی هوا ,توفان و غیره را داشته باشد.

همچنین گیاهانی را باید استفاده کرد که سیستم ریشه انها به بنا لطمه نزند . استفاده از برخی گیاهان مناطق کوهستانی که سیستم ریشه ایی قوی دارند می توانند موجب تخریب تدریجی بنا و صدمه به آن شود.

به عنوان مثال جونی پروس و گیاهان سوزنی برگ به دلیل ریشه عمودی که دارند نیاز به عمق بیشتری داشته و به همین دلیل از میان شکاف های موجود در بنا هم عبور می کند.

چون که لایه زهکشی و  آبیاری و نیز لایه خاک بالای آن کم عمق است این موضوع بسیار حایز اهمیت می باشد که هنگام  طراحی پوشش سبز بام های مسطح به این نکته توجه کرد که هرگونه خمیدگی در لایه بالایی این لایه زهکش بر ای گیاه مضر است با این حال می توان پوشش سبز را روی بام های مسطح بدون شیب نیز نصب کرد.

طراحی فضای سبز روف گاردن

طراحی فضای سبز روف گاردن

7 المان در بام سبز یا روف گاردن

آلاچیق در بام سبز :

یکی از 7 المان در بام سبز آلاچیق می باشد ، آلاچبق ها گزینه ای مهم برای افراد می باشد ، با قرار دادن آلاچیق در روف گاردن ها می توانیم محیطی را برای استراحت اعضا ایجاد نماییم . آلاچیق ها در متریال و ابعاد مختلف قابل اجرا می باشند ، آلاچیق ها را می توان هم فلزی و هم چوبی اجرا کنیم .

 

7 المان در بام سبز

7 المان در بام سبز

دیوار سبز در بام سبز :

دیوار سبز یکی از 7 المان در بام سبز می باشد ، که قسمت هایی از دیوارهایی را که بلا استفاده بوده و زیبایی ندارند را می توانیم با اجرای پوشش های گیاهی بر روی ان ها زیبایی به محیط و دیوار بدهیم . این دیوار سبزها می تواند به دو صورت اجرا می شوند : دیوار سبز طبیعی ، دیوار سبز مصنوعی .

آبنماها در بام سبزها بیشتر به افراد احساس آرامش را می دهد و افراد می توانند برای مدتی در کنار آن لحظاتی زیبا را داشته باشند .

آبنما  در بام سبز بر اساس اندازه و ابعاد محیط طراحی و اجرا می شود . انواع آبنما متشکل می شوند از : آبنما شیشه ای ، آبنما دیواری ، آبنما سنگی صخره ای و…

مبلمان فضای باز  در بام سبز:

در روف گاردن و بام سبز برای استراحت ساکنین و اعضا نیاز به مبلمان مناسب با فضای باز می باشد ، این مبلمان می تواند در ابعاد مشخص با محیط مورد نظر در متریال های متنوع باشد .

پرگولا  در بام سبز :

پرگولا به صورت آلاچیق می باشد ولی با تفاوت این که در آلاچیق سقف آن کاملا پوشیده می باشد ولی در پرگولا تیر ها با فاصله از هم قرار می گیرند . می توان از بر روی این تیر ها از گیاهان رونده برای زیبایی و ایجاد سایه استفاده نمود .

سنگ های قلوه ای رودخانه ای در بام سبز :

در کف سازی فضای سبز ایجاد شده در قسمتی از بام سبز می توان از سنگ های قلوه ای رنگی و … استفاده نمود و زیبایی فضای سبز را دو چندان نمود .

7 المان در بام سبز

7 المان در بام سبز

7 المان در بام سبز

نورپردازی بام سبز :

یکی از المان هایی که در فضای روف گاردن تاثیر به سرایی را دارد نورپردازی می باشد ، نورپردازی را می توان در قسمت های مختلف و بر روی المان های دیگر اجرا کرد که در هنگام شب جلوه خاصی را به محیط می دهد .

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .

مقالات مرتبط
پروژه‌های بام سبز سورن بام
Call Now Button