کف سازی در محوطه سازی در محوطه سازی به هرگونه عملیاتی که بر روی سطح زمین طبیعی و یا سقف بام یا طبقات انجام می شود کف سازی گفته می شود . هر فضا با توجه به کارایی که دارد کف سازی مختص به خود را دارد . از این رو کف سازی محوطه اهمیت بسیار زیادی دارد . از زمان های گذشته تا به امروز انسان ها محوطه سازی انجام می دادند ولی امروزه با برنامه ریزی طراحی و ساخت این فضا را انجام می دهند .

کف سازی در محوطه سازی

یکی از تاثیرگذارترین المان ها در محوطه سازی ، کف سازی می باشد . کف سازی جزئی از بخش سخت محوطه سازی به شمار می آید که نقش مهمی در راهنمایی استفاده کنندگان ، تقسیم فضا ، زیبایی و … دارد . استفاده مصالح مناسب در کف سازی الویت دارد که با توجه به نیاز کارفرما و شرایط اقلیمی و متناسب با هر پروژه کف سازی اجرا می شود .

اهمیت کف سازی در محوطه سازی ویلا

مصالح مناسب برای کف سازی

آجر

اجرای آجر معمولا در ساخت دیوار ها و نما سازی به کار می رود اما در کف سازی محوطه هم می توان به کار برود . از مزایای آجر می توان به هزینه پایین اجرا و نصب و نگهداری ساده ی آن اشاره کرد . از طرفی آجر می تواند حس گرما و صمیمی بودن فضا را القا بکند .

سنگ

سنگ ها به دلیلی تنوع بالا و بافت طبیعی که دارند علاوه بر استفاده در نما انتخاب خوبی در کف سازی هم می باشند . مقاومت و ماندگاری بالای سنگ ها و زیبایی آن ها  گزینه ایده آلی برای کف سازی می باشند . سنگ تراورتن ، گرانیت و مرمریت 3 نوع سنگ پر کاربرد در طراحی محوطه سازی ویلا هستند که یکی از معایب استفاده از سنگ ها هزینه بالا نصب و اجرا آن ها می باشد .

کف سازی محوطه سازی ویلا

کف سازی محوطه سازی ویلا

چوب

چوب متریالی هست که هبچ گاه در محوطه سازی ویلا از مد نمی افتد و به دلیل اینکه ظاهر گرمی دارد ،حس صمیمیت و نشاط را به ارمغان می آورد . اما چوب در مقابل عوامل طبیعی مقاوت بالایی ندارد . چوب پلاست ترکیبی از خرده چوب و مواد پلیمری است و به دلیل مقاوت بالا در مقابل پوسیدگی و حرارت جایگزین خوبی برای محوطه سازی ویلا به جای چوب شده است .

کف سازی در محوطه سازی

سرامیک

سرامیک معمولا برای کف سازی داخل ویلا به کار می رود اما نوع پرسلان برای کف سازی ویلا مناسب می باشد . پرسلان نوعی سرامیک است که در برابر فشار و سرما و گرما مقاومت بالایی دارد . یکی از معایب سرامیک ، شکنندگی و لغزندگی و وزن بالای آن می باشد .

اهمیت کف سازی در محوطه سازی ویلا

چمن مصنوعی

به صورت رولی و تایل با ابعاد کوچک عرضه می شود . تایل های چمن مصنوعی برای کف سازی محوطه ویلا مناسب می باشد که همراه این تایل ها می توان به راحتی متریال دیگر را ترکیب کرد . از مزایای چمن مصنوعی می توان به همیشه سبز بودن ، نصب و اجرا ساده و عدم نیاز به نگهداری و مراقبت اشاره کرد .

کف سازی محوطه سازی ویلا

محوطه سازی حیاط ویلا

مهمترین بخش تاثیر گذار در دید بصری محوطه سازی ویلا و اجرای کف سازی حیاط آن می باشد . در اجرای کف سازی حیاط ویلا باید به تقسیم فضایی اهمیت زیادی داد چرا که با تقسیم درست شما می توانید فضایی زیبا داشته باشد . هر یک از فضاها اگر در جای خود طراحی شوند دید بصری خوبی به شخص القا می کنند . استفاده از مصالح مناسب در محوطه سازی حس امنیت و استحکام و زیبایی می دهد .

در محوطه سازی اولین المانی که نظر مخاطب را جلب می کند نقطه عطف او در هنگام راه رفتن از پیاده رویش می باشد . هنگام پیاده روی در مرحله اول آرامش ، مدنظر می باشد که  با راه رفتن حس ناموزون و ناهمگن به عابرین القا نکند . علاوه بر آسایش در مرحله دوم زیبایی مدنظر است و در صورت داشتن زیبایی بصری نقطه عطف عابر را نسبت به سنگ فرش افزایش می دهد . در مرحله سوم نوع استحکام از نظر شرایط اقلیمی می باشد و ارتباط تنگاتنگی با آیتم زیبایی دارد چرا که اگر کف سازی دارای استحکام نامناسب باشد از نظر کیفیت نامعقول است و ظاهری نا آراسته به کف سازی می دهد که زیبایی آن را مختل می کند .

تاسیسات برقی در اجرای محوطه سازی

استفاده از روشنایی عمومی، نور پردازی و تاسیسات مکانیکی در محوطه امری ضروری است. استفاده از روش صحیح برق در محوطه سازی ، نقش مهمی در ایمن سازی و کاهش هزینه های نگهداری ایفا می کند .

تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی

آبرسانی، تاسیسات آبیاری اتومات، تاسیسات استخر و تاسیسات آبنما شامل تاسیسات مکانیکی می باشد .

کارشناسان شرکت سورن بام با داشتن سابقه تجربه های متعدد در زمینه کف سازی محوطه ویلا آماده ی ارائه ی هرگونه مشاوره و راهنمایی رایگان به شما کارفرمای گرامی می باشند .