اصول و اجرای فضای سبز

اصول و اجرای فضای سبز ،  اجرای فضای سبز به عواملی مثل سلیقه مشتری و

نوع سازه ویلا در شمال و اقلیم منطقه ای که ویلا در آن قرار دارد بستگی دارد

.طبق نظر و خواسته مشتری و خریدار و هزینه ای که برای اجرای حیاط سازی و محوطه سازی ویلا در نظر می گیرد متفاوت است

، که می توان از گل های تزیینی ارزان قیمت مثل اکثر گلهای زینتی که به آنها اشاره می شود

و یا گل ها و گیاهان تزیئنی گران قیمت مثل ، الگنیوس و ناندینا استفاده نمود .

کاج لاوسون ” بیشترین گیاه مورد استفاده اکثر ویلاها کاج می باشد ،

که برای پوشش دیوارها و حریم ویلا از آن استفاده می شود .

نکته : کاج تک ، کاجی که در محوطه و در وسط دایره ای که از قبل برای حیاط ویلا مد نظر بوده به صورت تکی کاشته می شود

.آبیس ، نوئل سبز و نوئل آبی و یا تلفیقی از هردو که از لحاظ قیمتی نیز گران می باشند .

کاشت فضای سبز و انواع گیاهان :

1 – شمشاد طلایی مختص اقلیم شمال بوده به علت آفتاب زیبای شمال در تابستان و کاشت آن در حاشیه و کناره های باغچه و حیاط ویلا می باشد.
2- شمشاد سبز و شمشاد ترون در اقلیم شمال سازگاری نداشته و دچار قارچ زدگی شده و کم کم از بین می روند.

3 – شامل افرای قرمز افرای سلطنتی ، افرای سبز و افرای ابلغ می باشد ، که بسته به محوطه و حیاط و باغچه ئ ویلا و سلیقه ای می توان کاشت .
4 – فتونیوم گیاه راحتی است و خیلی خوب رشد می کند مخصوص اقلیم شمال با سازگاری بالا و دارای گلهای ریز و سفید رنگی در اواخر بهار

می باشد .
5 – مگنولیا نوع دیگری از گل تزیینی مختص حیاط مگنولیا می باشد که ، معطر بوده و در اواخر زمستان و در ماههای بهمن و اسفند دارای گل هایی به رنگ صورتی سفید و دارای عطر بوی خوبی و مناسب برای محوطه ویلا  و باغچه می باشد.

اجرای فضای سبز  و ساخت آلاچیق در محوطه ویلا ، باغ ، روف گاردن  :

آلاچیق ها یکی از پر کاربرد ترین المان فضای باز می باشند ،

که از دیرباز تا به امروز آلاچیق ها در محوطه سازی مورد توجه معماران منظر قرار گرفته

در گذشته یکی از مرسوم ترین آلاچیق ها ، آلاچیق چوبی بوده

ولی امروزه با متریال هایی مختلف به صورت مدرن و سنتی از این المان زیبا جهت استقرار افراد در فضای باز استفاده می شود .

ابعاد آلاچیق ها متغییر می باشد و در هر ابعادی قابل اجرا می باشند .

نکته حائز اهمیت در انتخاب ابعاد آلاچیق  ، که جلوه ویژه ای به فضای شما دهد انتخاب صحیح ابعاد آن می باشد

به طور مثال : در یک فضای کوچک از آلاچیق بزرگ استفاده نشود

زیرا فضای شما را کوچکتر کرده و فضای کافی برای استفاده از دیگر المان ها وجود ندارد و جلوه فضای شما و آلاچیق را کاهش می دهد و همچنین بالعکس . آلاچیق در اشکال هندسی مدور ، چهار ضلعی ، شش ضلعی ، هشت ضلعی ساخته می شوند .

آلاچیق ها از نظر متریال :

 • اجرای آلاچیق سنگی
 • اجرای آلاچیق فلزی
 • اجرای آلاچیق چوبی
 • اجرای آلاچیق حصیری
 • اجرای آلاچیق ترکیبی

 اجرای فضای سبز در روف گاردن :

در گذشته از فضای پشت بام فقط جهت استفاده از تاسیسات ساختمان استفاده می شده است ، امروزه با پیشرفت تکنولوژی  و افزایش زندگی شهری و افزایش آلودگی هوا از فضای بلا استفاده بام ها  معماران منظر استفاده بهینه کرده و بر روی بام ها ایجاد فضای سبز کرده و موجب کاهش آلودگی هوا  و  زیبایی نمای فضای سبز  شهری افزایش یافته است  .  برای ایجاد فضای سبز بر روی بام ها قبل از هرچیز باید وزن سازه اولیه بام محاسبه شود و میزان بار وارده نیز باید محاسبه گردد تا به صورت کاملا تخصصی اجرا شود.

محوطه سازی  ویلا و کاشت فضای سبز :

برای اجرای فضای سبز در محوطه سازی ویلا باید شرایط اولیه زمین مانند : نوع خاک ، شرایط اقلیمی  و نقشه های توپوگرافی زمین توسط کارشناسان مجرب سورن بام مورد بررسی قرار گیرد تا به صورت کاملا تخصصی طراحی ، اجرای و انتخاب المان ها صورت گیرد ، لازم به ذکر است انتخاب صحیح گونه های گیاهی  بسیار مورد توجه می باشد ، زیرا شرایط اقلیمی  و نوع خاک جهت رشد گیاهان و ماندگاری آن تاثیر گذار است .  در مرحله بعد به جا نمایی المان ها یی که به درخواست کارفرما بوده می پردازیم . المان هایی که در محوطه سازی ویلا کاربرد دارند عبارتند از : آلاچیق ،پرگولا ،آبنما ، دیوار سبز ،رفلاور  باکس و … المان های ذکر شده در ابعاد و اشکال مختلف قابل اجرا می باشند و تعداد و نوع آنها به کاربری محوطه باغ بستگی دارد .

 خدمات محوطه سازی  ویلا ، نگهداری وکاشت فضای سبز :

اجرای سیستم آبیاری قطره ای ، اجرای کف سازی ، اجرای  سنگ فرش  محوطه ، دیوار کشی ، هرس گیاهان ، سم پاشی و آفت کشی گیاهان و درختان از جمله کارهای نگهداری و خدمات محوطه سازی ویلا  است .

اجرای فضای سبز و نورپردازی فوق تخصصی :

همانطور که  در اصول و اجرای فضای سبز و چیدمان گیاهان و درختان زیبایی فضای سبز را افزایش می دهد و برای جلوه بخشیدن به فضا از عناصر متفاوتی استفاده می نماییم برای نمایان کردن  عناصر و افزایش  زیبایی فضای سبز خود می توانیم از یک نورپردازی کاملا تخصصی استفاده نموده تا جلوه فضای خود را در شب نیز  افزایش دهیم .

اجرای فضای سبز ، محوطه سازی و ساخت آبنما :

اصول و اجرای فضای سبز یکی از زیباترین عناصری که بسیار چشم انداز زیبایی دارد و در محوطه چشمگیر می باشد اجرای  آبنما است  ،که دارای انواع مختلفی می باشد ، یکی از بارزترین و پر کاربرد ترین آبنما ها در محوطه سازی فضای سبز اجرای آبنماهای فواره ای و اجرای آبنمای سنگی صخره ای می باشد.در گذشته از آبنما ها فقط در فضای باز استفاده می شدند ولی امروزه می توانیم از انواع آبنماها در ابعاد کوچک تر در فضاهای داخلی نیز استفاده نماییم .

اجرای  و ساخت دیوار سبز در محوطه سازی  :

اصول و اجرای فضای سبز علاوه بر استفاده از اجرای آبنما ، اجرای آلاچیق ، اجرای پرگولا و…. می توانیم از دیوار سبز ها نیز استفاده نماییم.در زمانهای قدیم گیاهان رونده به صورت خودکار بر روی دیوار ها می خزیدند ، اجرای دیوارهای سبز علاوه بر اینکه در فضاهای باز کاربرد دارند در فضاهای داخلی نیز اجرا می شوند . اجرای دیوار سبز در ابعاد و اشکال مختلف امکان پذیر است و به دو صورت طبیعی و مصنوعی   در هر دو فضا قابل اجرا می باشد .

اصول و اجرای فضای سبز و ساخت المانهایی نظیر باربیکیو و مبلمان فضای باز درمحوطه ویلا ، باغ  :

ساخت باربیکیو یکی از شگفت انگیز ترین و جذاب ترین ایده برای محوطه سازی ویلا ، باغ باربیکیو می باشد چرا که باربیکیو ها نقش بسزایی در مهمانی ها و دورهمی های خانواده و دوستان می باشد که می توان با جانمایی مبلمان در فضای باز که می تواند داخل یک آلاچیق و یا پرگولا باشد که فضای نشیمن را برای میهمانان فراهم می سازد .

اصول و اجرای فضای سبز و طراحی ، فلاور باکس در محوطه  :

در برخی از فضاها  که امکان اجرای باغچه و فضای کافی برای ساخت باغچه وجود ندارد می توانیم از انواع فلاور  باکس ها استفاده نماییم که فضای زیادی را به خود اختصاص نمی دهند . اجرای فلاور باکس ها با متریال هایی همچون فلز ، چوب ، سنگ ، فایبر گلاس و… است .

طراحی و اجرای فضای سبز ، محوطه سازی ویلا، کاشت گیاهان فضای سبز با استفاده از نرم افزار های به روز :

نرم افزار های پیشرفته به ما امکان طراحی  فوق العاده زیبای سه بعدی از فضا را می دهد  .طراحان  مجرب و با ذوق شرکت سورن بام  با توجه به نظرات و سلیقه کارفرما با در نظر گرفتن عوامل همچون شرایط آب و هوایی و ابعاد،مساحت زمین  و … طرح پیشنهادی خود را ارائه داده و پس از تائید کارفرما به مرحله اجرا می رسانند .

اجرای فضای سبز و کاشت چمن طبیعی در محوطه سازی :

اجرای کف سازی با انواع متریال ها مانند  : چوب ، واش بتن ، سنگ رود خانه ای  و… صورت می گیرد که می توان متریالهای ذکر شده را با چمن های طبیعی و چمن مصنوعی به صورت ترکیبی کار کرد .

اصول و اجرای فضای سبز ، محوطه سازی ویلا ، کاشت  گیاهان فضای سبز که باید به آنها توجه کنید :

یکی از عوامل بارزی که در اجرای فضای سبز مورد توجه طراحان قرار می گیرد شامل موارد زیر می باشد :

 • شرایط اقلیمی
 • بررسی موقعیت مکانی زمین ( سایت پلان )
 • بررسی و آزمایش خاک
 • میزان تابش نور خورشید
 • انتخاب صحیح گونه های گیاهی و درختان مناسب
 • طراحی اولیه و جانمایی المان ها
 • در نهایت طرح نهایی که توسط کارفرما تایید شده .