گیاهان مناسب برای برکه و آبنما ، این گیاهان با استفاده از مواد زاید نیتروژن دار تولید شده توسط ماهیان رشد کرده و این در حالی است که استفاده این مواد توسط گیاهان به بهبود شرایط آب و رشد نکردن جلبک های مضر کمک شایانی می کند. از دیگر فواید گیاهان برای برکه های کوی این است که فضایی طبیعی  را برای کوی ها ایجاد می کند و در استخر هایی که در معرض آفتاب مستقیم هستند می توانند پناهگاهی برای فرار از نور شدید خورشید باشد و برخی از این گیاهان می توانند غذای مورد نیاز ماهیانتان را در زمان نبود شما تامین کنند. با توجه به گفته هایی که در بالا آمد به بررسی گونه های گیاهی که قابل نگه داری در برکه هستند و شرایط نگه داری آنها می پردازیم.

ازولا یکی از گیاهان مناسب برای برکه و آبنما :

گیاهی است که در سطح آب شناور می ماند و ارتفاع ان هرگز از ۱-۲ سانتی متر تجاوز نمی کند . ازولا یک سرخس شناور محسوب می شود و یک گیاه بومی مناطق گرمسیری است در صورت تامین نشدن نیتروژن مورد نیازش می تواند آن را از هوا تامین کند. رشد آن بسته به شرایط برکه می تواند از معمولی تا سریع متفاوت باشد. به نور متوسط تا زیاد نیاز دارد و بازه دمایی بین ۶-۲۷ درجه سانتیگراد را تحمل می کند. هرچند این گیاه گیاهی خوب برای یک برکه محسوب می شود ولی اگر نتوانید رشد آن را کنترل کنید به بزرگترین مشکل برکه شما بدل خواهد شد و به همین دلیل است که با داشتن تمامی شرایط ایده آل آن را برای برکه توصیه نمی کنند. برای کنترل این سرخس باید آن را با استفاده از توری از سطح آب جمع کنید تا با رشد بیش از حد خود راه تبادل هوایی را در سطح آب نگیرد.

نیلوفر آبی یکی دیگر از گیاهان مناسب برای برکه و آبنما :

بدون شک این گیاه شاید محبوب ترین گیاهی باشد که در جهان درون برکه های کوی نگه داری می شود . امروزه گونه ها و رنگ ها موجود ان اگر بیشتر از نژاد های کوی نباشد کمتر از ان نیز نیست. این گیاه دارای برگهایی پهن و گسترده در سطح آب می باشد. ریشه این گیاه باد در درون گلدانی حاوی خاک مخصوص گیاهان آکواریومی قرار گیرد. گل این گیاه زیبایی خاصی را به برکه می بخشد. نگه داری از آنها مشکل نبوده و به محدوده دمایی ۲۲-۳۰ درجه سانتیگراد برای بهترین رشد و گل دهی نیازمندند. مقدار نور مورد نیاز آنها زیاد تا خیلی زیاد می باشد.