گرین وال مدرن

گرین وال مدرن : همان فضای سبزی است که بصورت عمودی بر روی یک دیوار یا مستقل از آن شکل می گیرد. دیوارهای سبز در خیلی از نقاط بصورت طبیعی شکل می گیرند که نمونه آن بالا رفتن گیاه های رونده بر روی نمای ساختمان های قدیمی است.

کاربرد گرین وال مدرن :

در چند سال گذشته، دیوارهای سبز به یک ویژگی محبوب در بلوک های اداری، بیمارستان ها ،ترمینال های فرودگاه… و حیاط خلوت تبدیل شده اند. آنها نه تنها راهی عالی برای پوشاندن دیوار خالی خسته کننده هستند، بلکه می توانند به عایق صدا، بهبود کیفیت هوا و تنظیم طبیعی دمای محیط اطراف کمک کنند. دیوارهای سبز با نماهای سبز متفاوت است که در آن گیاهان کوهنوردی که ریشه در زمین دارند، تشویق می‌شوند تا یک پرده بزرگ کنند.

گرین وال

گرین وال

دیوار سبز

گرین وال مدرن که به عنوان باغ‌های عمودی یا دیوارهای زنده نیز شناخته می‌شوند، توسط یک سیستم ساده از کیسه‌ها یا گلدان‌ها و پانل‌ها با منیع آب یکپارچه ایجاد می‌شوند که امکان کاشت عمودی را با کمی نگهداری مداوم فراهم می‌کند.

اهمیت گرین وال مدرن :

اگر شما هم مانند بسیاری دیگر از مردم جهان در شهری بزرگ زندگی می کنید، حتما بیش از دیگران به اهمیت فضای سبز و تاثیر آن بر کیفیت زندگی، سلامتی و روح و روان آگاه هستید. از گذشته های دور، مردم به فضای سبز اهمیت بسیار زیادی داده  و نمود آن را در فضاهای شهری گذشته می توان دید. یکی از این نمودها دیوارهای پر از گل و گیاهی است که به صورت طبیعی رشد می نموده و هنوز هم در سطح شهر می توان آن ها را مشاهده نمود.

گرین وال چیست؟

معماران امروزی با الهام گرفتن از این دیوارها و با استفاده از تلفیق این ایده با علم مهندسی دیوارهایی خلق می کنند که با سبزینگی ادغام شده اند و می توانند هم در فضاهای داخلی و هم در فضاهای خارجی اجرا شوند، که به این نوع دیوارها در اصطلاح گرین وال مدرن یا دیوار سبز گفته می شود. در ادامه مطلب ” گرین وال چیست؟ “ با ما همراه باشید.

آیا نصب دیوار سبز مشکل ساز است

چند سال پیش دیوارهای سبز به عنوان یک تلاش پیچیده و پرهزینه در نظر گرفته می شد.پمپاژ آب به بالای ساختمان برای حفظ آبیاری گیاهان امری پیچیده بود. اما اکنون با وجود سنسور هایی که می‌توانند به گوشی شما هشدار دهند یا مواد آب دوست که می‌توانند به بتن بچسبند، این احتمال وجود دارد که اجرای آن بسیار امکان‌پذیر شود. همچنین می تواند به کاهش هزینه های گرمایش یک ساختمان کمک کند زیرا دمای محیط را در هوای اطراف کاهش می دهد. ما انتظار دارم که به زودی شاهد رویش دیوارهای سبز بیشتری در سراسر کشور باشیم.

مزایای گرین وال مدرن

گرین وال مدرن چیزهای بیشتری از آنچه به چشم می آید وجود دارد: مزایای مثبتی مانند فیلتراسیون هوای طبیعی و تنوع زیستی با خطرات احتمالی مانند آسیب های ساختاری و تعمیر و نگهداری مداوم پرهزینه مقابله می کنند.

دیوار سبز چه مزایایی دارد؟

قبض انرژی کمتر

 • باغ های عمودی فقط دیدنی نیستند. آنها به معنای واقعی کلمه “باحال” هستند. گرین وال مدرن زنده یک لایه طبیعی از عایق ساختمان را فراهم می کنند، دمای داخلی را خنک می کنند و جریان هوا را از بین می برند.

 

 • با کند کردن و خنک کردن هوای بیرون در اطراف ورودی های تهویه مطبوع، سیستم نیازی به کار سخت ندارد، به این معنی که قبض انرژی کاهش می یابد . در واقع، تحقیقات روی One Central Park در سیدنی کاهش بار حرارتی 35 درصدی را نشان می‌دهد. خدمات شما در سایه ساخته شده است!

امتیازی برای تنوع زیستی

 • دیوارهای سبز یک زیستگاه طبیعی برای گونه های بومی فراهم می کند و ثابت می کند که نه تنها طراحی و طبیعت می توانند هماهنگ باشند، بلکه می توانند بر یکدیگر تأثیر مثبت بگذارند.

 

 • دیوارهای زنده به عنوان منبع فراوان غذا و سرپناه، برای جذب حیات وحش محلی از جمله قورباغه ها، زنبورها و پرندگان شناخته شده اند، به ویژه هنگامی که جعبه های تودرتو نصب می شوند. برخی از باغ های عمودی حتی به روشی کم هزینه و صرفه جویی در فضا برای رشد گیاهانی مانند گیاهان و سبزیجات سبز برگ استفاده می شوند.

قدرت ضد آلودگی

 • این یک واقعیت ساده است: طبیعت برای سلامتی ما مفید است . هوای تازه و محیطی آرام برای رفاه ما معجزه می کند. حتی فقط دیدن طبیعت نشان داده است که استرس را کاهش می دهد و انرژی را افزایش می دهد.

 

 • با دانستن اینکه یک سیستم تصفیه هوای طبیعی در دیوار سبز خود دارید، می توانید نفس راحتی بکشید که هم آلودگی هوا و هم آلودگی صوتی را کاهش می دهد. این امر به ویژه در مناطق شهری ما اهمیت دارد، زیرا جمعیت رشد می کند و فضاهای سبز جای خود را به سازه های ساخته شده توسط انسان می دهد.

یک زیبایی شناسی چشم نواز

نمی توان انکار کرد که دیوارهای گیاهی و باغ های عمودی جذابیت زیبایی دارند. این تزئینات زنده و نفس گیر جذابیت بصری و خرید ساختمان را افزایش می دهد. خواه یک ویژگی بیرونی یا داخلی باشند، گنجاندن طراحی بیوفیلیک در پلان های معماری مطمئناً می تواند یک فاکتور “اساسی اساسی” به ساختمان بدهد.

آیا برای دیوارهای کاشت مضراتی وجود دارد؟

آسیب ساختاری احتمالی

 • یکی از معایب بالقوه دیوارهای سبز، تأثیر طولانی مدت بر یکپارچگی ساختاری ساختمان است، به خصوص زمانی که ریشه های گیاه شروع به فراتر از محدوده خود کرده و به دیوارها یا لوله کشی می رسد.

 

 • هم چنین اگر در معرض نور کافی خورشید قرار نگیرد، خطر مسدود شدن سیستم‌های زهکشی و هم چنین حفظ رطوبت در دیواره‌های ساختمان وجود دارد.

چشم در انتظار

 • پرچم قرمزی که باید زودتر برافراشته شود این است که چه کسی پس از نصب از دیوار سبز مراقبت می کند: توسعه دهنده، شرکت بدنه یا خود ساکنان؟ “Sky High” از Block نمونه بارز این است.

 

 • یک ساختمان نمادین که تحسین های بی شماری را برای طراحی و بهره وری انرژی دریافت کرد دیوارهای سبز در عرض یک سال به دیوارهای قهوه ای تبدیل شدند ، به دلیل مسائل آبیاری و عدم اطمینان در مورد اینکه چه کسی مسئول نگهداری مداوم، مدیریت املاک یا نصب کنندگان، فیتوگرین است .

عواقب آتشین

 • اگر دیوارهای زنده به درستی نگهداری نشوند، گیاهان خشک و مرده می توانند خطر آتش سوزی جدی ایجاد کنند، مانند دیوارهای سبز مصنوعی. در سال 2012، آتش‌سوزی در یک بار محلی در سیدنی درخواست‌هایی برای تنظیم دیوار سبز در اطراف ساختمان و قوانین ایمنی آتش‌سوزی را برانگیخت.

 

 • خوشبختانه شرکت‌های زیادی وجود دارند که آزمایش‌های مستقلی را برای ارزیابی باغ‌های عمودی خود برای ایمنی آتش‌سوزی انجام می‌دهند، با این حال، این روند سریع‌تر از قوانین به حرکت خود ادامه می‌دهد.

ریسک در مقابل پاداش دیوارهای زنده

 • با توجه به اینکه این هنوز یک روند نسبتاً جدید در ساخت و ساز است، هیئت منصفه هنوز در مورد طول عمر دیوارهای زنده هستند. بسته به نوع زندگی گیاه و با مراقبت و نگهداری مداوم پیش بینی می شود که دیواره های گیاه تا 25 سال عمر کنند.

 

 • هنگامی که دیوارهای سبز به خوبی انجام شوند، می توانند ارزش قابل توجهی به ساخت شما اضافه کنند، نه تنها از نظر جذابیت بصری، بلکه هم چنین پایداری محیطی. مهم‌تر از همه، این یک ملاحظات بلندمدت است که مانند هر قطعه از املاک خرده‌فروشی، نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و سرمایه‌گذاری مداوم دارد تا واقعاً از مزایای آن بهره‌مند شوید.

الزامات روشنایی عمومی گیاهان دیوار سبز

 • گیاهان نیاز به تولید کلروفیل دارند تا بتوان فتوسنتز را برای تبدیل انرژی نور به غذا برای زندگی و رشد انجام داد. برای تولید کلروفیل، گیاهان به نور در قسمت قرمز نارنجی طیف در حدود 640-660 نانومتر نیاز دارند. برای فتوسنتز نیاز در قسمت آبی در حدود 430-440
  نانومتر است.

 

 • قسمت سبز زرد طیف برای رشد گیاه اهمیت کمتری دارد، در واقع بیشتر این طول موج ها جذب نمی شوند بلکه توسط اکثر گیاهان منعکس می شوند. به همین دلیل است که بیشتر گیاهان سبز به نظر می رسند. برای دستیابی به تصوری جذاب از یک دیوار سبز معماری، باید از منابع نوری با طیف کامل که نور سفید تولید می کنند استفاده کنیم.

 

 • اشعه ماوراء بنفش (UV) برای گیاهان سالم دیوار سبز اهمیت کمی دارد. بین نورپردازی باغبانی و نورپردازی دیوار سبز تفاوت معناداری وجود دارد. برای روشنایی باغبانی نیاز به رشد قوی گیاه وجود دارد، در حالی که برای دیوار سبز رشد قوی نتیجه مطلوبی نیست.

 

 • محتوای بیشتر اشعه ماوراء بنفش یا اشعه ماوراء بنفش در طیف برای دیوار سبز ضروری نیست، حتی ناخواسته است زیرا باعث رشد بیش از حد گیاهان و در نتیجه نگهداری ناخواسته اضافی می شود. ترجیحاً گیاهان دیوار سبز در شرایط سالم و بدون رشد قوی نگهداری شوند.

 

 • تشعشعات مادون قرمز برای گیاهان گلدار مورد نیاز است، اما این پرتوها معمولاً در دیوارهای سبز معماری استفاده نمی شوند، بنابراین برای  دیوارهای سبز سالم نیز از اهمیت ناچیزی برخوردار است. اشعه مادون قرمز بسیار قوی به صورت گرما منتقل می شود که به طور بالقوه می تواند برگ ها را تغییر رنگ دهد یا حتی گیاهان را بکشد.