گابیون ،فنس توری گابیون ها قفس های فلزی مشبک ساخته شده اند ،که داخل آن را می توان با سنگ های قلوه ای و رودخانه ای ، تکه چوب های تزیینی و… پر کرد ، دیواره های گابیون از سیم فولادی گالوانیزه تعبیه شده و مقاوم در برابر شرایط اقلیم منطقه و آب و هوایی هستند . گابیون ها معمولا در گذشته برای محافظت از بستر رودخانه و در زیر ساخت ها مورد استفاده قرار می گرفتند . داخل این سبد ها از سنگ  ، آجر ، بتن و… پر کردند و جهت استحکام  بیشتر دیوارها استفاده می کردند ، ولی امروزه از  گابیون ها علاوه بر استحکام بخشیدن به دیوار ها جهت تزیین دیوار سبز ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

گابیون ،فنس توری

قلوه سنگ رود خانه ای درگابیون وکاربرد آن در فضای داخلی :

مقاومت و وزن این گابیون ها بستگی به سنگ هایی دارد که داخل آنها قرار می گیرند . گابیون ها از لحاظ ظاهری از جذابیت بالایی برخوردارند ، می توان از آن ها به عنوان عناصر تزیینی برای طراحی محوطه استفاده کرد و با گذشت زمان نه تنها به دلیل فرآیندهای طبیعی دوام بیشتری دارند  ، استفاده از گابیون ها بسیار موثر و مقرون به صرفه است . محبوب ترین نوع گابیون ، مدل جعبه ای (مستطیل ) است که در فضاهای مختلف کاربرد دارند و همچنین از گابیون های استوانه ای (گرد) و یا اشکال دیگر می توان برای دکوراسیون های مختلف استفاده کرد .

ساخت گابیون :

بهترین و پر کاربرد ترین نوع گابیون مستطیل می باشد که از سیم فولادی پیچ خورده تشکیل شده اند و به صورت شبکه های شش ضلعی ، مربع و… ساخته می شوند . هنگام ساخت گابیون یک لایه مواد ضد زنگ پوشش داده می شود تا در برابر شرایط جوی دوام بالایی را داشته باشد . امروزه می توانیم گابیون ها را در ابعاد و طرح های مختلف به هم جوش دهیم و در محیط های گوناگون از آن ها استفاده کنیم .

گابیون ،فنس توری

گابیون ،فنس توری

شکل ظاهری گابیون ها :

گابیون ها در اشکال و اندازه های مختلف ساخته می شوند و برای جذابیت بیشتر آن می توانیم از قلوه سنگ های سفید و رنگی استفاده نماییم . ابعاد سنگ ها بستگی به ابعاد فنس ها دارند ،زیرا ابعاد فنس ها اگر بزرگ باشد نمی توانیم از سنگ ها در ابعاد کوچک استفاده نماییم ، زیرا سنگ ها از بین فنس ها به بیرون ریخته می شوند و یا اگر ابعاد سنگ ها بزرگتر از فنس ها باشند در نمای آن تاثیر گذار است . برای جلوه بخشیدن گابیون ها می توانیم آنها را با گیاهان ، دیوار های شیشه ای  و… یا با دیگر المان های فضای سبز مانند دیوار سبز ، آبنما تلفیق کنیم تا زیبایی آن دو چندان شود و همچنین با قرار دادن نورپردازی مخصوص و مناسب می توانیم جلوه آن را در شب افزایش یابد .

گابیون ،فنس توری

ویژگی قلوه سنگ رود خانه ای درگابیون:

1.اندازه سنگ ها بستگی به فنس ها دارد و به اندازه ای باید باشد که از داخل مش ها عبور نکنند .

2. سنگ های استفاده شده در فنس ها می تواند در ابعاد مختلف باشد .

3.از سنگ هایی استفاده شود که در برابر عوامل جوی و شرایط آب و هوایی دارای مقاومت بالایی باشند .

4.از نظر شکل ظاهری باید سنگ ها شکل ظاهری زیبای خود را داشته باشند .

گابیون ،فنس توری

گابیون ،فنس توری

شرایط نگهداری گابیون ها :

گابیون ها باید به طور منظم و پس از هر شرایط جوی آب و هوایی مورد بررسی قرار گیرند تا از فرسایش و رسوب گرفتن آن ها جلوگیری کنیم .

گابیون ،فنس توری

گابیون ،فنس توری

ملاحظات برنامه ریزی گابیون :

برای جا به جایی و حمل و نقل آسان معمولا گابیون ها به صورت صاف تا شده و در کنار هم قرار می گیرند .گابیون ها به راحتی باز می شوند و برای اتصال به هم ، همه لبه های عمودی به طول سیم های اتصال متصل می شوند . گابیون های خالی در قسمت هایی که  قرار داده می شوند به سیم های گابیون های مجاور سیم کشی می گردند . سپس آن ها را با سنگ های قلوه ای متنوع تا یک سوم عمق پر کرده و سیم های اتصال دهنده در هر جهت قرار می گیرند . دیوارهای مخالف گابیون ها را باهم مهار می کنند و پس از پر شدن قسمت بالایی بسته شده و به انتهای کناره ها سیم می شوند . ستون بندی گابیون ها نیز از عوامل مهم می باشد.

مواردی که باید به آن در گابیون ها توجه داشت :

برای برنامه ریزی ارتفاع گابیون ها ، محدودیت های ساختمانی در منطقه خود را در نظر بگیرید . قبل از طراحی توجه به مکان دسترسی به آب و روشنایی ضروری است . برای صرفه جویی در هزینه پرکننده درشت را در امتداد دیوار های خارجی قرار دهید .

قلوه سنگ رودخانه ای

قلوه سنگ رودخانه ای

هزینه گابیون ها  :

هزینه گابیون ها بستگی به نوع سیم مش دارد زیرا گرید ها و اندازه گیری های مختلفی از مش وجود دارد ، اما به طور معمول همه آن ها گالوانیزه هستند . عامل دیگر تعیین کننده در مورد هزینه سنگ های قلوه ای هستند پر کننده  گابیون است . استفاده از سنگ های زاویه دار بهترین گزینه است زیرا آن ها به هم قفل می شوند و یک واحد متحرک را ایجاد می نمایند .

اجرای محوطه سازی با گابیون و قلوه سنگ

قلوه سنگ قیمت

ویژگی گابیون ها :

 • مقاومت :

سازه های گابیونی می توانند هر نوع باری را تحمل کنند و در برابر تاثیرات جوی مقاوم هستند

 • سازگار با محیط :

سازه های گابیونی مانعی برای رشد پوشش های گیاهی نیستند ، با محیط هماهنگی دارند با مواد طبیعی

ساخته شده  و به عنوان عناصر سازنده ی طبیعی برای تزیین منظره هستند .

 • زیبایی:

دیوارهای گابیون طبیعی به نظر می رسند و با استفاده از مواد طبیعی متناسب با محیط هستند و

زیبایی قابل توجهی دارند .

 • طول عمر:

سیم های مش و سنگ ها در گابیون دوام و ثبات خود را دارا هستند .

 • مقاوم در برابر شرایط آب و هوا :

دیوارهای گابیون به عنوان صفحه سایه در آب و هوای گرم مورد استفاده قرار می گیرد ، آن ها به هوا اجازه می دهند حرکت کرده و تهویه مناسبی را فراهم می کنند .

 • عایق صدا :

 • استحکام داخلی :

در حقیقت استحکام و اثر بخشی دیوار ممکن است با گذشت زمان افزایش یابد زیرا گل و لای و پوشش گیاهی

فضای داخلی را پر می کند و باعث تقویت ساختار می گردد .

 • نصب آسان :

 • انعطاف پذیری :

گابیون ها می توانند مطابق سلیقه کارفرما به هر شکلی طراحی و اجرا شوند  .

 • نصب گابیون ها :

بدون محافظت کنند و از فرسایش آن جلوگیری نماید .خاک برداری یا پی ریزی به راحتی نصب می شوند .

 • درد کوراسیون داخلی و خارجی :

دیوارهای گابیون در سراسر دنیا یک مزیت خوب برای محوطه سازی می باشند و هزاران سال است توسط مهندسین معماری منظر مورد استفاده قرار می گیرد .

گابیون ،فنس توری گابیون ها قفس های فلزی مشبک ساخته شده اند ،که داخل آن را می توان با سنگ های قلوه ای و رودخانه ای ، تکه چوب های تزی

گابیون ،فنس توری گابیون ها قفس های فلزی مشبک ساخته شده اند ،که داخل آن را می توان با سنگ های قلوه ای و رودخانه ای ، تکه چوب های تزی

 • معایب گابیون چیست ؟

گابیون چیست ؟ همان طور که گفته شد گابیون ها مزایای فراوانی دارند و معایب از مزایای آن کم تر می باشد به همین دلیل طرف داران بسیاری داشته و از محبوبیت خاصی برخوردار است . از جمله معایب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • می تواند خانه ای برای جانوران ناخواسته فراهم کند ، مانند : لانه گذاری مارها ، حشرات و…
 • گابیون ها برای فضای کوچک مناسب نبوده و می تواند برای فضاهای کوچک حجیم باشد .

سازه های گابیونی بهترین انتخاب برای راه سازی و کم هزینه می باشند ، که می توان آن ها را با مناظر طبیعی تلفیق کنیم و چشم انداز زیبایی را داشته باشیم . همچنین گابیون در روف گاردن و یا بام سبز تاثیر زیبایی را در محیط دارا می باشد .

موارد استفاده از گابیون ها :

در جاده سازی ، حاشیه ها ، دره ها ، عملیات نظامی ، ساخت سازه های مهندسی برای اهداف مختلف ، برای مهار دریاها و رودخانه ها ، راه سازی ، پل سازی ، ساخت آبریزها ، سازه های زهکشی ، تقویت بخش های آب گرفتگی و در طراحی منظر و محوطه سازی قابل استفاده می باشند .

گابیون چیست ؟ گابیون در محوطه سازی :

عناصر بسیاری وجود دارد که می تواند به یک طرح منظره اضافه شود که هم جذاب و کاربردی باشد ، یکی از عناصری که می توان در محوطه سازی مورد استفاده قرار بگیرد گابیون می باشد . از دیوارهای گابیون می توان در مناظر و محوطه به عنوان دیوارهای نگهدارنده ، دیوارهای تزیینی ، دیوارهای فضای نشیمن ، دیوار های جدا کننده دو فضا و دیوارهای برجسته استفاده نماییم . برای تزیین منظره طبیعی قسمتی از باغ می توان گابیون ها استفاده کرد و سبد های مش پیچیده درهم به طور گسترده ای در محوطه سازی کاربرد دارند و با استفاده از پوشش گیاهی بین سنگ ها می توان جذابیت بیشتری به آن داد .

 

موارد استفاده از گابیون در دکوراسیون خارجی :

مبلمان و نیمکت های فضای نشیمن ، پایه های پله ، نرده ها ، گلدان و فلاور باکس ، باربیکیوها و اجاق های کباب پزی ، آبنماها ، چشمه ها ، آبشارها و فواره ها ، به عنوان دیوارهای جدا کننده بازی کودکان و… قاب بندی یک حوضچه ، دوش تابستانی ، محیط اطراف آتش دان ، پایه های حصار، ستون های شیر آب و… می توان طراحی و اجرا کرد .

گابیون ،فنس توری

گابیون در دکوراسیون داخلی :

در دکوراسیون داخلی نیز می توان از گابیون ها استفاده نماییم . با استفاده از گابیون ها می توان یک فضای داخلی منحصر به فرد را داشته باشیم و با کمک پرکننده های مختلف نظیر سنگ های قلوه ای رنگی ، روشنایی و نورپردازی زیبا سازی کرد . گابیون ها را می توان به هر سبکی طراحی کرد

کابرد گابیون :

 • در فضای داخلی
 • دیوار اتاق نشیمن
 • پارتیشن تزیینی
 • ستون
 • دکوراسیون شومینه
 • مبلمان
 • لوازم جانبی همچون گلدان
 • فلاور باکس
 • و …

شرکت سورن بام تجربه ی تولید و نصب گابیون را اتخاذ کرده و با رویکرد مسئولانه کار ، پشتیبان آن می باشد . درحالی که به غنی ترین کالای انبار خود اعتماد داریم و صفر تا صد کار از جمله : اندازه سنگ ها نوع مش ، اندازه گیری دقیق ، طراحی مدرن  ، شکل و نصب آن را انجام می دهیم .