کاربرد روف گاردن

کاربرد روف گاردن

آنچه در این مقاله میخوانیم

کاربرد روف گاردن  که در اصطلاح روف گاردن معادل کلمه فارسی بام باغ (بام سبز) است ،  روف گاردن یا بام باغ سقف سبزی است ، که در واقع بر روی پشت بام‌ها و تراس‌ها بستری مناسب جهت رشد پوشش گیاهی ایجاد می‌کند . به ساخت فضای سبز بر روی قسمت های بلااستفاده بام ساختمان ها و تراس که در این شرایط شهرنشینی و مدرنیته شدن زندگی مردم، با احداث روف گاردن بر روی بام ساختمان ها می توان به بهتر شدن کیفیت زندگی مردم کمک کرد. البته هنوز به طور کامل روف گاردن در کشور ما جایگاه مهمی در زیبا سازی محیط پیدا نکرده اما در هتل ها و رستوران ها و مکان های عمومی از روف گاردن استفاده می شود.

 

کاربرد روف گاردن

کاربرد روف گاردن

روف گاردن هنوز در ایران جا نیفتاده است ، اما در سال های اخیر در معماری بسیاری از هتل ها ، ساختمان ها و برج های مسکونی المان روف گاردن اضافه شده است که علاوه بر مزایایی که برای ساکنین آن مجموعه ایجاد می کند ، باعث زیباسازی چهره شهر می شود روف گاردن در واقع فضاهای سبزی هستند که در سطوح بالای ساختمان های مسکونی ، صنعتی و تجاری که برای تفریح ، محیط بازی، پناهگاه ، تولید غذا ، کنترل دما و ایجاد محیط مناسب زندگی برای پرندگان و یا به عنوان یک منطقه سبز طراحی شده است.

سوالات متداول کاربرد روف گاردن در طراحی

  1. روف گاردن چیست ؟
  2. مزایای اجرای روف گاردن چه می باشد ؟

1. کاربرد روف گاردن در طراحی چیست ؟

روف گاردن  به مساحت قابل ساخت یک پروژه افزوده می کند ، و فضای جدیدی برای اجتماع افراد درون محیط فراهم می آورد که این کار در سال های اخیر با توجه به ارائه راهـکارهای اجرایی مناسب، موردتوجه معماران و سازندگان درصنعت ساختمان قرار گرفته است . در طراحی روف گاردن و ساخت بام باغ ، المان های مختلفی مانند آبنما ، آلاچیق و پرگولا ، انواع فلاورباکس فضای سبز مناسب مسیر ورودی ، چمن های طبیعی و مصنوعی، نیمکت و فضای نشیمن ، باربیکیو و گاهی حتی بنا به سلیقه و سفارش افراد جکوزی ، استخر و برکه مورد استفاده قرار می گیرند .

کاربرد روف گاردن

کاربرد روف گاردن

2. مزایای اقتصادی کاربرد روف گاردن چیست ؟

  •  طراحی و اجرای روف گاردن باعث کاهش هزینه های انرژی مرتبط با ساختمان می شود .
  •  روف گاردن باعث کاهش هزینه های فاضلاب می شود و یک بام سبز از هدر رفتن و راه افتادن آب حاصل از بارندگی ها را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد .
  •  باعث کاهش اثر گرمایی در فضاسازی شهری می شود .
  • علاوه بر این پوشش گیاهی این بام ها باعث خنک سازی و ایجاد رطوبت هوای اطراف خود می شوند.

 

کاربرد روف گاردن

کاربرد روف گاردن

انواع روف گاردن:

  • روف گاردن گسترده:

در این نوع روف گاردن بیشتر از گیاهان با ریشه های ضعیف تر استفاده می شود و برای کاشت گیاهان از خاک با عمق 20سانت استفاده می شود .از لحاظ مخارج ساخت بسیار کم هزینه است .

  • روف گاردن نیمه متمرکز:

در این نوع طراحی روف گاردن از گیاهان با ریشه بیشتر و عمیق تر استفاده می شود و عمق خاک از 30سانت تا 1متر است .بیشتر گیاهان کاشته شده در اینجا گیاهان بوته ای و گیاهان دارویی می باشد .

  • روف گاردن متمرکز:

در این نوع روف گاردن از گیاهان با ریشه عمیق تر و بیشتر استفاده می شود .بیشتر در ساختمان های بسیار بزرگ و معروف از این سازه های سنگین استفاده می شود و در این نوع روف گاردن فضایی برای پیاده روی و نیمکت برای نشستن واستراحت افراد قرار می گیرد .

مقالات مرتبط
پروژه‌های بام سبز سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button