آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> دیوار سبز, دیوار سبز مصنوعی -> همه چیز درباره دیوار سبز ، نمای سبز

همه چیز درباره دیوار سبز ، نمای سبز

همه چیز درباره دیوار سبز ، نمای سبز ، ما هرروز حدود یک کیلوگرم ماده جامد و حدود سه لیتر غذای مایع مصرف می کنیم ، اما واقعیت این است که صبحانه، نهار و شام مهمترین غذا برای حفظ بقای بشر را در اختیار ما قرار نمی دهد(هوا) .ما از هر تنفس حدود ۵۰۰ میلی لیتر از آن لذت می بریم اما متاسفانه به کیفیت این موضوع بسیار مهم اهمیت نمی دهیم و فکر نمی کنیم .مخصوصا مسئله حیرت انگیز اینجا است که ۹۰%آن از هوای داخلی استفاده می شود.با وجود باغ های عمودی ،دیوار سبز کیفیت بهتری از هوای داخلی طبیعی را در فضای داخل ایجاد می نماییم و این برای سلامت ریه ها بسیار حائز اهمیت است.

برای بسیاری از نسل ها ،مردم عادت کرده اند که کارهای خود را در فضای بیرون و هوای تازه در طبیعت انجام دهند اما متاسفانه به دلیل تغییر وضعیت زندگی و کار ماشینی امروزه دیگر این امکان وجود ندارد به همین دلیل مهم است که طبیعت را به مردم به روش کنترل شده و پایدار نزدیک نماییم.اغلب دفاتر،محل کار ، مغازه ها یا سالن ها ،فضای کافی برای یک محوطه  سبز قابل توجه را ندارند بنابراین هنر معماری،ثبت اختراع برای پرورش گیاهان روی دیوارها را ایجاد کرده است.در زمینه ساخت و ساز پایدار ، پیشرفت زیادی دز فن آوری داشته ایم . برنامه ریزی املاک و مستغلات به گونه ای است که موجب صرفه جویی در منابع می شود و تصمیم آگاهانه به نفع نزدیکی با طبیعت می باشد .دیوارهای سبز با زمان ما و با طراحی مدرن ساختمان که جنبه های بهداشتی را در نظر می گیرند متناسب است.

همه چیز درباره دیوار سبز ، نمای سبز :

رنگ سبز مزایای زیادی دارد ، برای آرامش روح ، آب و هوای داخل خانه ، تصفیه هوای فضای داخلی و بیرونی و… برای سلامتی مفید است . یک دیوار سبز با پوشش گیاه ایده آل برای ارتقای محیط کار ، رفاه کارمندان و سلامتی روشی سودمند می باشد که با معماری مدرن که اغلب با فولاد ، بتن و شیشه سروکار دارد ، نمای سبز می تواند جلوه ای زیبا به محیط اطراف بخشد و با معماری مدرن مطابقت داشته باشد .در واقع دیوارهای سبز که به آن باغ های عمودی نیز گفته می شود،در داخل و خارج از خانه بسیار محبوب هستند زیرا چشم اندازی زیبا دارند . دیوارهای سبز و یا باغ های عمودی متشکل از ترکیب گیاهان و پوشش گیاهان متفاوت می باشند ، که بر مبنای سازگاری گیاهان با شرایط اقلیمی و آب هوایی آن منطقه انتخاب می شوند . گیاهان در ساختارهای دیواری کاشت می شوند ، دیوار های سبز ویژگی های بسیاری دارند به طور مثال : موجب تصفیه هوای محیط و خنک شدن فضا از ویژگی و مزایای بارز آنها است . دیوارهای سبز ساخته شده از گیاهان، ایجاد فضای بی نظیر در فضاهای داخلی و بیرونی مانند : دفترکار، رستوران ، آپارتمان یا سایر محل های تجاری را فراهم می آورد .گرچه دیوارهای سبز ساخته شده از گیاهان زنده بسیار مدرن به نظر می رسند ، اما باغ های عمودی ایده ای بسیار قدیمی تر هستند که قدمت آن ها نزدیک به ۲۵۰۰ سال پیش می باشند که از گونه های کوهنوردی و خزنده ها ، رونده ها و گیاهان برای پوشاندن ساختمان ها و ایجاد سطوح عمودی سبز استفاده می شد.

مزایای دیوار سبز:

 • کاهش خستگی ، عدم تمرکز، استرس و مشکلات برای سلامتی انسان ها و … از مزایا  دیوار های سبز می باشند که علت آن پایین بودن کیفیت هوا می باشد . دیوارهای سبز با این مسئله مقابله می کنند ، آن ها هوا را تمیز و رطوبت محیط را افزایش می دهند و باعث بهینه سازی رطوبت فضا می شود  و مانند سیستم های آب و هوایی طبیعی عمل می نمایند .
 • دیوارهای سبز وضعیت آلایندگی دستگاه های الکترونیکی، ریزگردها و… کاهش می دهند و دمای هوا و شرایط آب و هوایی فضا را بهبود می بخشند .
 • دیوارهای سبز باعث خنک سازی طبیعی و رطوبت زدایی می شود.
 • باعث کاهش هزینه های سرمایش و گرمایش می گردد.
 • صداهای آزاردهنده را جذب می کنند به طوری که آکوستیک اتاق بهتر می شود.
 • تولید اکسیژن می کنند و دی اکسید هوا را جذب می کنند . از بین می برند .
 • دانشمندان تاکنون ۶۰ گونه گیاهی را مورد بررسی قرار داده اند که توانایی حذف بنزین ، تولوئن و..را ثابت کرده اند .باغ عمودی نه تنها به تصفیه و مرطوب سازی هوا و جذب گردو غبار کمک می کند بلکه نگهداری آن نیز آسان و سریع است.یک عنصر تزیینی منحصر به فرد است.
 • دیوارهای سبز ۱۰۰% کم هزینه هستند زیرا مصرف برق و آب به دلیل ساخت گلدان های دارای مخزن بزرگ آب بسیار کم است .
 • دیوارهای سبز به عنوان دیوار جدا کننده استفاده می شود و گاهی یک دیوار تقسیم شده از گیاهان است که به ما امکان می دهد جلوه های صوتی،تصویری و تفکیک اتاق ها را باهم ترکیب کنیم و در صورت لزوم قابل جا به جایی می باشد.
 • امکان تماس نزدیک با طبیعت را ایجاد می کند.رنگ سبز در ادارات بر رفاه کارمندان تاثیر می گذارد و رفاه بهتر ،رضایت شغلی و وضعیت زندگی عمومی آن ها را تعیین می کند و تمرکز آن ها را افزایش می دهد هم چنین خلاقیت و بهره وری کارمندان،ساکنین ،مشتریان و…را تحریک می کند.فقط دیدن رنگ سبز پر جنب و جوش باعث آرامش حواس می شود،چشم های خسته را آرام می کند و به شما امکان آرامش می دهد.
 • کیفیت هوا را بهبود می بخشد و به پاکسازی میکروب ها کمک می کند.

همه چیز درباره دیوار سبز ، نمای سبز و کاربرد آن در چه فضاهایی امکان پذیر می باشد :

 • روف گاردن
 • فضای داخلی مانند : نشیمن ، لابی ساختمان ، اماکن تفریحی ، ورزشی  و…
 • تراس سبز
 • محوطه سازی حیاط ، باغ ، ویلا ، باغچه ، حیاط ، باغ رستوران ها ، کافی شاپ و …

اندازه دیوار سبز و همه چیز درباره دیوار سبز ، نمای سبز:

تعداد گیاهان:

تعداد گونه های گیاهی بر مبنای ابعاد و پوشش گیاهی که می تواند یک دیوار سبز با تراکم بالا و یا با تراکم کم باشد .

البته لازم به ذکر است که تراکم گیاهان بستگی به ذوق و سلیقه کارفرما دارد و انتخاب گیاهان مناسب بر مبنای شرایط اقلیمی منطقه صورت می گیرد .

محیط رشد:

 • مواد سازگار با محیط زیست:

گلدان های گیاهی ما که  از پلی پرو پیلن  ساخته می شوند ،که قابل استفاده ی مجدد می باشند.

 • طراحی:

طراحی دیوار و انتخاب گیاهان به صورت جداگانه با کارفرما توافق می شود.

 • انتخاب نوع گیاهان:

۴۰نوع گیاه برای انتخاب وجود دارد و برای انتخاب آنها باید به گونه ای باشد که نه تنها جنبه ی تزیینی داشته باشند بلکه برای بهبود کیفیت هوا نیز مناسب باشند و  برای فضای بیرونی و داخلی متناسب با شرایط آب و هوایی ، میزان نور و… نیز باید توجه داشته باشیم.

فناوری آب:

فناوری آبیاری ،امکان تهیه کاملا خودکار آب و کود را فراهم می آورد . شلنگ های آب قطره های آب را مستقیما به محیط رشد گلدان های گیاه منتقل می کنند که از تبخیر مقادیر زیادی آب جلوگیری می کند.هم چنین دیوارهای سبز کوچکتر و بدون فناوری آبیاری اتوماتیک با کمک مخزن آب سیار که باغبان با خود به محل خدمت می آورد ،آبیاری می شود.

بررسی شرایط :

ابتدا فرضیات اولیه را ارائه می دهیم ،برآورد اولیه ،برآورد هزینه ،اندازه در نظر گرفته شده  پروژه ، موقعیت مکانی پروژه ، وضعیت راه آب و فاضلاب و شرایط نوری و انواع گیاهان .

پس از جمع آوری اطلاعات در مورد شکل ظاهری دیوار سبز و پس از پذیرش برآورد هزینه آن زمان امضای قرارداد  می رسد .

پس از ارائه سیستم باید تمام ترکیبات تمام شده را کنار هم قرار دهیم ،تیم مونتاژ در محل تعیین شده قرار می گیرد و ساختار را آماده می کند و در نهایت گیاهان کاشته می شوند . از ان جا که کاشت گیاهان در مرحله  نهایی انجام می گیرد ،همه  پوشش ها سالم و تازه هستند ، لازم به یاد آوری است که نصب دیوار سبز به ویژه در مرحله  کاشت گیاهان ، باید آخرین مرحله باشد تا گیاهان در طی سایر مراحل ساختمانی آلوده نشوند .

 


مجموعه های دیگر

Leave a Reply

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت