هزینه های نصب دیوارسبز ، هزینه های نصب دیوارسبز بستگی به نوع پروژه و متراژ دارد ، در متراژهای کمتر از 10 متر مربع از 2/000/000 تومان به بالا محاسبه می شود  و در متراژ های بالای 10 متر مربع به صورت متغیر از 1/800/000 تومان تا 3/500/000 تومان محاسبه می شود . لازم به ذکر است هزینه دیوار های سبز بستگی به پوشش های گیاهی نیز دارد .

به دیوارهایی که با کمک لوازم و تجهیزات مخصوص از گیاهان متراکم و غیر متراکم ویا طبیعی و مصنوعی که یک دیوار صاف را می پوشاند در اصطلاح دیوار سبز یا گرین وال گفته می شود. گیاهان بر روی دیوار به صورت عمودی ویا افقی نصب می شوند .در دیوار سبز طبیعی ،زیرساخت دیوارهای سبز پروفیل گالوانیزه می باشد و این پروفیل های پرکاربرد در کناره ها با فلاشینگ و در انتها با آبرو تجهیز می شود. صفحات گالوانیزه بسیار مقاوم هستند ودر برابر رطوبت هوا و پوسیدگی گزینه مناسبی برای استفاده می باشند.

طراحی و هزینه های نصب دیوارسبز

این نوع دیوارها به طور مستقیم با گیاهان طبیعی در ارتباط هستند به این گونه که گیاهان زنده مستقیم با مصالح  طراحی به دیوار متصل می شوند و ریشه های گیاهان درون باکس هایی که درون دیوار سبز تعبیه شده به رشد و نمو خود ادامه می دهند.در این گونه دیوارهای سبز به دلیل ارتباط مستقیم گیاهان زنده و المان های طراحی جلوه چشمنوازی به دیوار داده که باعث میشود مخاطبان حس حضور در جنگل های سرسبز شمالی را داشته باشند.

نحوه ساخت و هزینه های نصب دیوارسبز :

مرحله اول : دراین مرحله باید به فکر حفاظت از دیوارو کف در برابر رطوبت باشید. نرده های عمودی که از کف شروع می شود و تا امتداد دیوار ادامه پیدا می کند فضای مناسبی را برای گردش هوا بین گیاهان به وجود می آورد. این نرده هارا می توان به صورت شبکه ای و به طور منظم و نامنظم بر روی دیوار نصب می شوند که به عنوان یک پنل در زیر کار اجرا می شود.

مرحله دوم: باتوجه به نیاز مبرم این نوع دیوارها به آبرسانی متداول و مناسب باید از منبع ذخیره در کنار سیستم آبیاری خودکار دیوار سبز استفاده نمایید.سیستم آبرسانی دیوار سبز باید حتما بدون نقص انجام شود و به طور دائمی در حال بررسی باشد تا اشکالی در عملکرد آن به وجود نیاید. در دیوارهای سبز هوشمند ،سیستم آبیاری نیز هوشمند می باشد و این سیستم ها به حسگرهای مخصوص وبه طور کامل خودکار مجهز می باشد که عملیات آبیاری دیوار سبز را انجام می دهد.

مرحله سوم:برای نصب نگهدارنده ی گیاهان باید دقت داشت که متناسب با نوع گیاه باشد.دراین مرحله نصب نگهدارنده های گیاهان که به صورت گلدانی یا اسفنجی می باشد باید نور وهوای کافی نسبت به نیاز گیاه تامین شود. بهتر است قبل از اقدام به هرکاری نوع گیاه موردنظر خود را برای گرین وال انتخاب کنید و سپس نصب نگهدارنده بر روی دیوار را شروع نمایید.

مرحله چهارم:این مرحله برای دیوارهای سبزی می باشد که می خواهند سیستم آبیاری خودکار را اجرا کنند.در این مرحله باید با استفاده از حسگرهای مخصوص آبیاری که در برابر خشکی فعال می شوند،عملیات آبرسانی به گیاهان به بهترین نحو انجام شود. همان طور که در مرحله دوم گفته شد هدف از آبیاری،رساندن آب به گیاهان می باشد ،در این مرحله هدف از توزیع آب ، تغذیه ریشه گیاهان و آبرسانی دقیق و رساندن مواد مغذی به ریشه گیاهان است.

مرحله پنجم:در این مرحله باید تمام مراحل اجرای دیوار سبز اعم از عایق کاری وآبیاری ونگهدارنده های دیوار و سیستم آبیاری وتغذیه گیاهان چک شود.بررسی و چک نمودن تمامی سیستم های دیوار سبز باید با دقت انجام گیرد.عدم نشتی لوله ها و درستی عملیات آبرسانی از نکاتی می باشد که در این مرحله باید به آن دقت نمود.اگر کوچک ترین ایرادی در این سیستم وجود داشته باشد گیاهان دیوار سبزتان به درستی رشد نخواهند کردو فضای موردنظر شما چهره زیبایی پیدا نخواهد کرد.

مرحله ششم:دراین مرحله باید گیاهان مورد نظر خود را نصب نمایید.باتوجه به گیاهان نصب شده باید نوع آبیاری و تهویه دیوار سبزو مقدار نور مورد نیاز گیاهان و مواد مغذی گیاهان و غیره ر در نظر بگیرید و انتخاب کنید. انواع سرخس ها و پتوس های رونده و کاکتوس ها مناسب دیوار سبز منازل می باشد و پیچک ها بیشتر برای دیوارسبز مکان های عمومی استفاده می شوند. بهتر است برای  نمونه آزمایشی ابتدا مقدار کمی از گیاه مورد نیازتان را بر روی دیوار سبزتان نصب کنید تا هم اجرای آن را روی دیوارتان مشاهده کنید و هم شرایط ماندگاری آن را روی دیوار تست کنید .از طرفی آبیاری  درست ، کودهی مناسب ، تامین نور کافی، ازجمله امکاناتی است که باید برای نگهداری دیوار سبز درنظر گرفت.

.

دیوار های سبز و هزینه های نصب دیوارسبز در چه فضاهایی امکان پذیر می باشد :

دیوار های سبز در فضاهای داخلی و بیرونی کاربرد دارند ، علاوه بر زیبایی و جلوه بخشیدن به فضا می توانند جدا کننده دو فضا از هم باشند وعایقی مناسب برای حرارت خورشید وصداهای آزاردهنده بیرون می باشد.

فضاهای داخلی :

داخل رستوران ها ، لابی هتل ها ، ورودی مجتمع های مسکونی وتجاری و تفریحی،  داخل خانه هاو….

فضاهای بیرونی :

در محوطه سازی ویلا ، باغ ، باغچه ، حیاط ، روف گاردن ، تراس گاردن ، پاسیو  وگلخانه ، نمای ساختمان و …

شرکت سورن بام در زمینه معماری سبز و پایدار فعالیت های بی شماری دارد و همینطور طراحی و اجرای دیوارسبز طبیعی و مصنوعی نیز فعالیت دارد . فعالیت های شرکت سورن بام عبارتست از : طراحی و اجرای آبنما ، چشمه و برکه های مصنوعی ، آبشار مصنوعی ، آلاچیق، فلاورباکس ، محوطه سازی باغ ، ویلا ، باغچه ، حیاط ، روف گاردن ، تراس گاردن ،نورپردازی و… همچنین در طراحی و نصب سیستم های آبیاری ، مه پاش نیز فعالیت دارد .