نگهداری محوطه سازی باغ

نگهداری محوطه سازی باغ

آنچه در این مقاله میخوانیم

نگهداری محوطه سازی باغ

نگهداری محوطه سازی باغ ، عمده ترین نکات  در عبارت است از:

۱ –ایجاد هماهنگی و تعادل  در محیط زیست برای حفظ روابط اکولوژیکی
۲ – کاهش آلودگی در محیط زیست و حفاظت محیط زیست
۳ – افزایش جاذبه های زیبایی در محیط زندگی از دیدگاه منظر
۴ – اولویت دادن به فضای سبز
۵ – انتخاب مناسب ترین ، مفیدترین و در عین حال مقاوم ترین

یا ماندگارترین گونه های گیاهی که علاوه بر زیبایی و سرسبزی مقاوم به آفات نباتی باشد.

حفظ و نگهداری از محوطه سازی باغ مدرن :

حفظ و نگهداری کلیه پروژه های فضای سبز در ابعاد متفاوت است که در این قسمت خدماتی از قبیل گیاه پزشکی ، هرس ، وجین ، کود دهی و برآورد نیاز های مختلف فضای سبز توسط نگهداری محوطه سازی باغ قابل اجرا است.
سرویس سیستم های آبیاری ا ( آبیاری بارانی ) از دیگر خدمات نگهداری این مجموعه است.
لزوم حفظ ،نگهداری و توسعه فضای سبز روزبه روز افزایش گردیده و با اهمیت بیشتری مورد توجه قرار می گیرد.

انتخاب خاک نگهداری محوطه سازی باغ :

در محوطه سازی در بخش های متفاوت عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار می گیرند که هر کدام از آنها نیاز های متفاوتی برای زیر سازی دارند . همچنین با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی ،بررسی ، جمع آوری ، خاکبرداری و خاکریزی با مطالعه دقیق خاک موجود در سایت و همچنین استفاده از خاک مناسب در محوطه سازی ، می تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان و استقامت عناصر در مقابل نیرو های ذکر شده داشته باشد .

مصالح ساختمانی در نگهداری محوطه سازی باغ خوشبختانه امروزه تولید و نو آوری مصالح در بخش ساختمان با توجه به رونق

ساختمان سازی در جامعه با رشد سریعی روبرو است ؛ اما شناخت  و انتخاب صحیح مصالح برای محوطه سازی امری ایست که علاوه بر حس زیبایی شناسی در محوطه سازی نیاز به تجربه در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی داراست . علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی در فعالیت های مختلف ساختمانی استفاده می شود بخشی از مصالح بطور تخصصی فقط در محوطه

سازی مورد استفاده قرار می گیرد که اطلاع از این موارد می تواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه سازی باشد.

ساخت المانها در نگهداری محوطه سازی باغ :

با توجه به مساحت و خواست کارفرما المانهای متفاوتی در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

برخی از المانها عبارتند از آلاچیق ، آبنما ، برکه ، استخر ، تراس ، آبراه ،آب پاش، دیوار سبز، و…

آلاچیق در نگهداری محوطه سازی باغ :

آلاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هر نوع سرپناهی که در فضای باز استفاده می شود ، اطلاق می گردد و حتی نوع کاربری آن که در مواردی بعنوان پارکینگ اتومبیل استفاده می شود نیز تغییری در این نام ایجاد نمی کند . این در حالی است که در محوطه سازی برای انواع مختلف از آلاچیق ، بسته به کاربرد آن نامها و تعاریف جداگانه ای وجود دارد .

آبنما محوطه سازی باغ :

یکی از المان هایی که در چند سال اخیر برای محوطه سازی شدیدا مورد استقبال عمومی قرار گرفته ، آبنما بوده است . ساخت آبنما می تواند با مصالح مختلف انجام پذیرد . در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب ، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نور پردازی ، ایزولاسیون و سهولت نگهداری ، از اهمیت بالایی برخوردار است .

برکه در محوطه سازی :

برکه به فضایی گفته می شود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد . برکه در محوطه سازی معمولا برای فضا هایی با هدف آرامش ، طراحی و ساخته می شود می توان المان مفیدی در تامین این هدف باشد . برکه ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در محوطه سازی ،می تواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند. گیاهانی چون نیلوفر آبی ، لویی و.. که به عنوان گیاهان آبزی در محوطه سازی و فضای سبز جهت زیبایی بیش از پیش استفاده می شوند ، در آبهایی که مثل برکه راکد هستند قادر به ادامه حیات اند.

کف سازی در نگهداری محوطه سازی باغ :

همواره یکی از اثر گذار ترین بخشها در محوطه سازی کف سازی ها ا ست . کف سازی جز از بخش سخت محوطه سازی(hard scape) است که می تواند نقش مهمی در راهنمایی استفاده کنندگان ، تقسیم فضا، زیبایی، القای حسی خاص و … در محوطه سازی داشته باشد . استفاده از مصالح مناسب محوطه سازی در این بخش برای حفظ امنیت ، زیبایی ، استحکام و .. بسیار دارای اهمیت است .

مقالات مرتبط
پروژه‌های محوطه سازی سورن بام
Call Now Button