نورپردازی در معماری

آنچه در این مقاله میخوانیم

  نورپردازی در معماری ، طراحی یک فضای سبز و محوطه سازی دارای اصول و قواعد  و مراحلی است که باید رعایت شوند  تا به طراحی محوطه و فضای سبز زیبا و مناسبی دست یابیم و آن را به عنوان یک طراحی اصولی بنامیم ،

یکی از این مراحل  نورپردازی در معماری می باشد که جزء جدا نشدنی این امر است و تقریبا می توان آن را اصلی ترین بخش نامید.

با نورپردازی حتی می توان فضایی که طراحی خاصی ندارد را به محیطی دلچسب و زیبا تبدیل کرد و یا به محوطه ی طراحی شده جلوه ای چندین برابری بخشید . حتی با داشتن بهترین طراحی و بهترین فضا در صورتی که نورپردازی وجود نداشته باشد

هیچ چیز به چشم نیامده و فقط دیده می شود ، این دو بسیار معنی متفاوتی داشته و دلیل اصلی اجرای نورپردازی نه فقط دیده شدن بلکه ، دیده شدن همراه با زیبایی و جلوه است .

نورپردازی تخصصی و مشاوره رایگان شرکت سورن بام:

برای داشتن جلوه ای متفاوت از فضا و محوطه بام ، حیاط ، ویلا و … می توانید با شرکت سورن بام تماس گرفته و علاوه بر مشاوره رایگان از خدمات متفاوت و حرفه ای شرکت ما بهره مند شوید ، تیم تخصصی شرکت سورن بام در حیطه طراحی و اجرا خدمات کاملی را به شما ارائه داده

و با طراحی های زیبا برای فضای شما در صورت تایید شما ، کار اجرا را در بازه ی زمانی مشخص انجام  می دهد .

شرکت سورن بام توسط طراحان و کارشناسان مجرب خود توانسته در زمینه ی معماری سبز فعالیت های بیشماری انجام دهد.

از جمله فعالیت های شرکت سورن بام طراحی و اجرای  روف گاردن ، دیوار سبز طبیعی و مصنوعی ،تراس سبز ، طراحی و ساخت انواع آبنما ها ، فلاور باکس ها ، آلاچیق و … . می باشد.

 

تکنیک های نورپردازی در معماری :

نور به بالا : برای تمرکز و برجسته کردن درخت و گیاه یا حتی عناصر دیگر از این تکنیک استفاده می شود ،

چراغ هایی که در زمین نصب می شوند یا چراغ های نقطه ای برای این کار مناسب اند .

نور به پایین : در این روش نور از بالا به درخت و گیاهان تابیده و نور ملایم و همچنین سایه زیبایی از شاخ و برگ ها بر روی زمین ایجاد می کند .

سایه اندازی : یکی دیگر از تکنیک های نورپردازی بازی با نور و سایه است زیرا نور به تنهایی نورپردازی به حساب نمی رود بلکه همراه با سایه است که نورپردازی جلوه می یابد .

نورپردازی پله و مسیر :

نورپردازی این فضا ها به خودی خود یک تکنیک حساب می شود و پله ها و مسیر هایی که به زیبایی طراحی شده اند با نورپردازی آن ها را علاوه بر کاربردی بودن آن ها به یک دکور زیبا تبدیل کرد .

مکان هایی که نورپردازی در آن به کار می رود :

نورپردازی در معماری تقریبا در همه جا به کار می رود از جمله نورپردازی داخلی ، نورپردازی نمای ساختمان ، سقف ، سر در ها و …و در معماری محوطه مانند پارک ها ، میادین شهری ، محوطه سازی ها ( روف گاردن ، تراس سبز ، حیاط ، باغچه ) ، آبنما و دیوار سبز و ترکیب این دو که جلوه ویژه ای در شب نمایان می کند .

مقالات مرتبط
پروژه‌های نورپردازی سورن بام
با ما در ارتباط باشید