نحوه اجرای لایه های بام سبز

نحوه اجرای لایه های بام سبز ، بام سبز  می‌تواند برای بام‌هایی که مفاهیم سبز را مد نظر قرار می‌دهد بکار رود . بام سبز نیازمند گیاهانی است که به دقت انتخاب شوند تا در برابر  شرایط کم آبی و بی آبی، عوامل اقلیمی، یخ زدگی، نسیم دریا و خشکی و غیره مقاومت کنند.

مشاوره طراحی و اجرای بام سبز

مشاوره طراحی و اجرای بام سبز

انواع گیاهان در اجرای بام سبز :

نوع گیاهان انتخابی بسته به نوع آب و هوا و شرایط اقلیمی مختلف، متفاوت بوده و بام سبز، اوج تلفیق اجرا با محیط است.

سیستم هایی که برای ساخت بام سبز طراحی شده اند سبک وزن ، نیازمند رسیدگی کمتر ، بادوام و جالب هستند .

ابتدا لایه عایق رطوبتی بر روی پشت بام نصب می شود ؛ سپس زهکشی مناسب انجام شده تا آب اضافی از پشت بام سرازیر شود .  سپس فیلتراسیون و خاک مخصوص که بر خلاف خاک زراعی طبیعی که معمولا در منظره سازی شیب دار به کار می رود ،

کاملا متناسب با محیط طراحی شده و به هنگام خیس شدن خیلی سنگین نمی شود . در نهایت گیاهان کاشته می شوند . پوشش های گیاهی  مقابل در برابر سرما و گرما مورد استفاده قرار می گیرند  تا انبوهی از گیاهانی را تولید کنند که شبیه اکوسیستم های طبیعی محلی و چمنزارهای ساحلی به نظر رسند .

گیاهانی که برای این منظور استفاده می شوند معمولا گیاهانی گوشتی ، گیاهان چند ساله علفی ، گلها ، علف های وحشی و خزه می باشند.

انواع روش های بام سبز

انواع روش های بام سبز

تاثیر بام سبز در اقتصاد جامعه:

بام های سبز تاثیرات زیادی در اقتصاد جامعه دارند که اهم آنها عبارت اند از :

لایه عایق رطوبتی نصب شده در روی بام از صدمات ناشی از اشعه ماورای بنفش و صدمات شیمیایی جلوگیری کرده و در برابر امواج گرما به عنوان عایق عمل می کند. این ویژگی بام های سبز طول عمر عایق رطوبتی را تا دو برابر افزایش داده و باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود .

عایق بندی بام های سبز نیاز به انرژی را برای گرم و سرد کردن ساختمان به طور چشم گیری کاهش می دهد و همچنین باعث کاهش آلودگی صوتی می شود .

جاذبه زیبایی شناختی و زیبایی طبیعی بام های سبز ارزش ساختمان را در نزد بسیاری از استفاده کنندگان و مطابق با هر سلیقه برای کاربردهای تجاری ، سازمانی و مسکونی بالا می برند .

اجرای بام سبز در شیراز

اجرای بام سبز در شیراز

توسعه فضای سبز عمودی

توسعه فضای سبز عمودی از مهم‌ترین دستاوردهای شهرسازی برای کاهش آلودگی و دمای هوا در شهرهای بزرگ است.

خانه‌های اروپایی با استفاده از بام‌های گلکاری شده سالانه حدود ۱۰۰‌میلیون دلار در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند.

در کشورهای اروپایی بسیاری از شهروندان به طور تجربی دریافته اند که گلکاری در بام خانه‌هایشان موجب  کاهش حرارت و دما به ویژه در تابستان می‌شود. در طول این فصل درجه حرارت سقف خانه‌های اروپایی اغلب تا ۱۴۰درجه فارنهایت افزایش می‌یابد، اما استفاده از فضای سبز عمودی روی بام‌ها این میزان گرما ذرات معلق در هوا را به گردش در می‌آورد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد سقف خانه‌های که گلکاری شده‌اند بیشتر از ۷۷ درجه فارنهایت گرما جذب نمی‌کنند و به همین دلیل در کاهش آلودگی هوا و میزان مصرف انرژی موثرند.کارشناسان معتقدند چنانچه سقف تمام خانه‌ها گلکاری شوند درجه حرارت کل شهر کاهش خواهد یافت. همچنین آنها می‌گویند اگر سقف خانه‌های یک طبقه گلکاری شوند از هزینه خنک کردن آنها بین ۲۰ تا ۳۰‌درصد کاسته می‌شود.

مزایا و نحوه اجرای لایه های بام سبز :

کاهش سرازیر شدن سیلاب کنترل آب باران : لایه زهکش بام سبز با ذخیره سازی آب در خود می تواند در هنگام بارش های ناگهانی و تند،آب را در خود ذخیره کند  و این آب را تا مدتی طولانی برای مرطوب نگه داشتن لایه خاک نگهداری کند. بدین وسیله از وقوع سیلاب نیز به دلیل جاری شدن آب باران جلوگیری به عمل می آید.

کاهش تاثیر جزیره حرارتی شهرها از طریق سرد کردن بخار هوای محیط .

کاهش بار گرمایش از طریق: (افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری) – بویژه اگر بصورت شیشه ای بوده و بعنوان گلخانه و یا سیستم گرمایش غیرفعال خورشیدی عمل نماید.

فراهم آوردن محیط آرام برای پرندگان و جانوران

فراهم آوردن امکانات برای کشاورزی شهری و گیاهان دارویی

امکان پرورش میوه جات، سبزیجات و گلها

کاهش و تعدیل شدت صداهایی که تا db18 وارد ساختمان می شود و از آن خارج می شود به میزان db3 یا بیشتر

بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا

بالا بردن طول عمر غشای بام (دو یا سه بار بیشتر) با محافظت از آن در برابر اشعه UV مضر و صدمات آب و هوایی

افزایش ارزش ملک

نحوه اجرای لایه های بام سبز

نحوه اجرای لایه های بام سبز

اجرای لایه های بام سبز و گسترش فضای سبز :

نحوه اجرای لایه های بام سبز ، این محصول با تولید سطوح سبز در فضاهای بلا استفاده ،اثرات مضر ناشی از پدیده گرم شدن زمین را کاهش داده باعث خنک شدن هوا ، ایجاد سایه و تولید اکسیژن می گردد.

پشت بام های سبز

پشت بام های سبز

اجرای بام سبز

اجرای بام سبز

کاهش آلودگی هوا و اثرات مخرب آن:

هر متر مربع فضای سبز مذکور در سال حدود نیم کیلوگرم از آلودگیهای معلق در هوا را جذب کرده و تصفیه می کند،بدین ترتیب هوای پاکتر و سالمتری برای تنفس خواهیم داشت . با جذب و تصفیه آلودگیهای ناشی از سوختن فرآورده های سوختی از تخریب بیشتر لایه ازن پیشگیری خواهد گردید.

سلامت روانی: با به وجود آوردن محیط زیست طبیعی در فضای زیست محیط شهری می توان در ایجاد تسکین روحی و سلامت جسمی و روحی ساکنین شهرها نقش بسزایی ایفا نمود.

سرعت بالای اجرا و هزینه پایین نسبت به سایر عملیات های ساختمانی ،پوشش سریع بام را در متراژهای بالا ممکن می سازد.

عدم نیاز به آبیاری و مراقبت زیاد: سیستم سقف های سبز طوری طراحی شده است . لایه زیرین آن،هم به عنوان عایق،هم به عنوان زهکش و هم به عنوان مانع نفوذ ریشه گیاهان به بام عمل می کند .

بدین ترتیب باغ بدون آبیاری می تواند تا یکماه در تابستان شاداب و پر طراوت باقی بماند و دوره نگهداری و سرکشی آن می تواند تا ۲ بار در ماه باشد.گیاهان مورد استفاده در باغ بام ها باید نسبت به خشکسالی مقاوم باشند و به نگهداری کمی احتیاج داشته باشند و قبلیت تطبیق و بازیابی خود با تغییر شرایط خاک را داشته باشند.

فضای سبز بام خانه

روف گاردن ، بام سبز چیست ؟

اجرای بام سبز در تصفیه هوای شهری

اجرای بام سبز در تصفیه هوای شهری

نحوه اجرای لایه های بام سبز و معایب آن :

برخی پیامدهای منفی استفاده از بام سبز به شرح زیر است :

نیاز به تقویت سازه بامهای موجود برای استقرار بام سبز و وجود این حقیقت که اغلب این بامها برای حضور انسان طراحی نمی شوند.

در برخی موارد، تطبیق طراحی این بامها با شرایط اقلیمی منطقه کاری دشوار است.

بام سبز همچنین نیازمند معیارهای سازه ای قابل قبول می باشند.

بسیاری از بامهای موجود، به دلیل بار وزن ملزومات خاک و گیاهان برای دارا بودن بام سبز مناسب نیستند. (در این بین یک دال بتنی در تبدیل به بام سبز بسیار کاراتر از دالهای چوبی یا فلزی است)

بام سبز ، باغ بام( روف گارن )چیست؟

بام سبز ، باغ بام( روف گارن )چیست؟

کف سازی در روف گاردن

روف گاردن ، بام سبز چیست ؟

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .