نحوه اجرای بام سبز

نحوه اجرای بام سبز ،  بام سبز هم می تواند جنبه زیبایی هم می تواند جنبه کشاورزی برای ساکنین داشته باشد. در صورتی که جنبه کشاورزی آن مدنظر باشد، می توان محیط کوچکی در پشت بام ایجاد کرد که بنابر کیفیت مد نظرمان محصولات ممکنه را پرورش دهیم.

بام سبز دارای نمای زیبا می شود و دید بصری دل انگیز را هم به ساکنین هم به منظر شهری می دهد. بام سبز علاوه بر زیبایی می تواند آرامش و تفریح را برای ساکنانش به وجود آورد.

در فضای بام سبز باید این مسئله مد نظر باشد که مصالح مورد استفاده بعد از مدتی مقاومت خود را از دست می دهد و نیاز به تعویض دارد.

گیاهان استفاده در بام سبز می تواند دی اکسید کربن مد نظر را جذب کنند و اکسیژن لازم را تامین کنند که خود کمک در رفع آلودگی هوا  به شمار می رود.

وجود آلودگی صوتی در کلان شهرها و ایجاد حجم بالای سروصدا باعث شده که از عایق های صوتی مرغوب استفاده شود که می تواند در بام سبز نیز استفاده شود و کاربرد مناسب را داشته باشد.

 

طراحی روف گاردن،شرکت سورن بام

طراحی روف گاردن،شرکت سورن بام

عوامل مهم در انتخاب نحوه اجرای بام سبز :

  • وزن مخصوص خاک می بایست کمتر باشد.
  • توانایی جذب آب در خاک استفاده شده در بام سبز می بایست زیاد باشد.
  • با کود دادن می توان نیاز غذای گیاهان را برطرف کرد اما به دلیل مشکلاتی اعم از عوض کردن خاک در روف گاردن می بایست خاک انتخابی مورد استفاده دارای مواد مغزی کافی داشته باشد که بتواند نیاز گیاهان را برطرف کند.

معمولا عمر بام های روف گاردن اگر از مصالح بادوام مورد استفاده شود بین 35تا45 سال می باشد. مصالح به کار رفته در باغ بام می تواند در هنگام بارش باران آب اضافی را جذب کند و باعث از بین رفتن خطر سیلاب شود.

نحوه اجرای بام سبز

نحوه اجرای بام سبز

مراحل ساخت بام سبز یا روف گاردن:

  • استفاده از لایه رطوبتی
  • زه کشی مناسب
باغ بام سبز

باغ بام سبز

در بام سبز به دلیل وجود سیستم آبیاری، مقدار مصرف آب کم تر شده است.

نوع پوشش گیاهی مورد استفاده در بام می بایست مقاوم در برابر سرما و گرما باشد.

گیاهانی که مورد استفاده قرار می گیرند از جمله علف های گلها و علف های وحشی می باشند.

مقاومت گیاهان در برابر خشکی محیط و شرایط کم آبی و یخ زدگی مهم می باشد. از موارد دیگر که به آن اشاره می تواند کرد استفاده از گیاهانی که ریشه آن ها به بدنه بنا صدمه نزد.

بعضی از گیاهان کوهستانی به علت ریشه قوی که دارند باعث تخریب بنا می شود . مانند گیاهان پروس و گیاهان سوزنی برگ به دلیل داشتن ریشه عمودی نیاز به عمق زیاد دارند و به خاطر همین دلیل ا ز شکاف های بنا عبور می کنند و باعث تخریب می شوند.

از آنجا که لایه زه کشی و آبیاری و نیز لایه خاک بالای آن کم عمق است این موضوع بسیار حایز اهمیت می باشد که هنگام  طراحی پوشش سبز بام های مسطح به این نکته توجه کرد که هرگونه خمیدگی در لایه بالایی این لایه زهکش بر ای گیاه مضر است .

با این حال می توان پوشش سبز را روی بام های مسطح بدون شیب نیز نصب کرد. مشروط به این که ساختار مناسبی طراحی شود تا به گیاه آسیبی وارد نشود.

بام های با شیب بیش از 30 درجه نسبتا ساده است و می توان ا ز سیستم زه کشی مخصوصی استفاده کرد. شیب های بیش از 25 درجه نیاز به طراحی های خاصی دارند.

نحوه اجرای بام سبز

نحوه اجرای بام سبز

روف گاردن

روف گاردن

نحوه اجرای بام سبز

نحوه اجرای بام سبز

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .