آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> آبیاری قطرای -> نحوه اجرای آبیاری قطره ای

نحوه اجرای آبیاری قطره ای

روش های معمول اجرا نصب قطره چکان ها

ـ  آرايش مستقيم يك رديفه

در اين نوع استقرار براي هر رديف كاشت يك رديف لوله فرعي اختصاص يافته و قطره چكانها با فواصل ( معمولاً مساوي ) روي آن قرار ميگيرند.

حاصل كار ايجاد يك نوار مرطوب ( نسبتاً همگن ) در طول رديف كشت خواهد بود.
اين روش آرايش، يك آرايش ساده است كه كار گذاري آن براحتي انجام مي گيرد.

مخصوصاً اگر از قطره چكانهاي داخل و يا از لوله هاي فرعي قطره چكاني استفاده شود، مي توان آنرا براحتي نصب و بسهولت جمع آوري نمود. بطور كلي اين آرايش در كشت هاي رديفي گياهان يكساله كه در آن نياز به ايجاد نوار مرطوب در طول رديف كشت است مناسب و قابل توصيه مي باشد.

در باغات كشت درختان با فاصله زياد در یک رديف، امكان عدم استفاده ريشه از نوار مرطوب شده در فاصله بين درختان  روي رديف وجود دارد، بنابراين در فاصله كاشت درختان  (در روي رديف) بيش از ۶ متر اين آرايش توصيه نمي شود.

در اين حالت استفاده از روش هاي آرايشي لوپ (حلقه اي) با استفاده از قطره چكانهاي چند شاخه اي در اطراف درخت مورد توصيه است.

ـ  آرايش مستقيم دو رديفی

اين آرايش در باغات ميوه مسن، مخصوصاً موقعيكه نوع درختان كشت شده داراي ريشه هاي توسعه يافته و پراكنده اي است توصيه مي گردد.

در اين روش آرايش قطره چكان از دو رديف لوله فرعي و در دو طرف رديف كاشت استفاده مي شود.

ـ  آرايش قطره چكانهاي چند شاخه اي

در اين آرايش براي هر رديف از كاشت درختان فقط يك لوله فرعي بكار مي رود ولي بجاي استفاده از قطره چكان ساده ( با يك خروجي آب) از قطره چكان با چندين خروجي آب استفاده مي شود.

ممكن است براي هر درخت يك عدد قطره چكان كه داراي ۶ شاخه خروجي است بكار رود و يا دو عدد قطره چكان با ۴ شاخه خروجي و يا سه عدد قطره چكان هر كدام با دو شاخه خروجي مورد استفاده قرار گيرد.

به هر حال تعداد قطره چكان ها و همچنين تعداد شاخه ها قابل تغييراند.

در اين آرايش بايستي سعي شود نقاط ريزش در بيشترين فاصله ممكن كه سطح خشكي در بينشان ايجاد نگردد قرار داده شودتا بدينوسيله حداكثر سطح خيس شده بدست آيد.

در مقايسه با استقرار لوله فرعي دو رديفه اين آرايش ارزانتر مي باشد ولي اشكال عمده آن ثابت كردن نقاط ريزش و مشكل بودن نصب، جمع آوري و نگهداري اين نوع آرايش است.

– آرايش قطره چكانها بصورت زيگزاك

در اين نوع آرايش براي هر رديف يك عدد لوله فرعي قرار داده مي شود ولي در كنار درخت ، لوله دور زده و مسير قطره چكانها معمولاً فقط در اطراف درخت استقرار مي يابد.

اين نوع استقرار بدليل مشكلاتي كه در نصب و همچنين جمع آوري و نگهداري لوله هاي فرعي ايجاد مي نمايد كمتر از ساير روش ها كاربرد دارد.

-آرايش قطره چكانها بصورت لوپ

یکی از بهترین ومناسب ترین روش های آبیاری قطره ای درختان، آبیاری با آرایش لوپ می باشد.

این روش آرایش یک آرایش ساده ای است که کار گذاری آن براحتی انجام می گیرد.

مخصوصاً اگر از قطره چکان های داخل خط و یا از لوله های فرعی قطره چکانی استفاده شود، می توان آنرا براحتی نصب و بسهولت جمع آوری نمود.

بطور کلی این آرایش در کشت های ردیفی گیاهان یکساله که در آن نیاز به ایجاد نوار مرطوب در طول ردیف کشت است مناسب و قابل توصیه می باشد.

ولی در باغات با فاصله کشت زیاد درختان در روی ردیف و بدلیل عدم استفاده ریشه از نوار مرطوب شده در فاصله بین درختان روی ردیف و کاهش عملکرد محصول، این آرایش توصیه نمی شود.

در این حالت استفاده از روش های آرایشی لوپ ( حلقه ای ) در اطراف درخت مورد توصیه است.

استفاده از آرایش لوپ در فواصل زیاد کشت درختان باعث رسیدن آب کافی  به هر درخت، جلوگیری از توسعه ریشه درخت در راستای افقی و  بالا رفتن راندمان محصولات می شود.

هم چنین با آرایش لوپ در اطراف درختان با فواصل زیاد در میزان استفاده از قطره چکان ها نسبت به آرایش های دیگر   ( ۱ردیفه، ۲ردیفه، زیگزاگ و … ) صرفه جویی شده و شرایط نگهداری و ترمیم آنها راحتتر می باشد.

شرکت سورن بام با تیم متخصص و کارشناسان مجرب خود در زمینه معماری منظر فعالیت های بیشماری انجام داده اند و در زمینه محوطه سازی باغ، ویلا، فضای سبز، دیوار سبز، روف گاردن و…. فعالیت های بیشماری دارد و همچنین در ساخت و اجراء انواع ابنما، فلاور باکس، آلاچیق، پرگولا و…. فعالیت دارد.


مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت