مزایای بامهای سبز سورن بام ، طراحی و اجرای بام های سبز یکی از ایده های خلاقانه عصر جدید می باشد . امروزه بسیاری از افراد علاقه زیادی به فضای سبز دارند و با دیدن طبیعت انگیزه ای در  زندگی می سازند . علاوه بر آن می توانیم برای کیفیت و بهبود هوای اطراف خود با کاشت گل و گیاهان به محیط زیست نیز کمک کنیم .

مزایای بام سبز :

افزایش ارزش ملک نسبت به منطقه و سایر ملک های دیگر
امکان پرورش میوه جات، سبزیجات و گلها
کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا )از  طریق سرمایش تبخیری)  به ویژه اگر بصورت شیشه ای بوده و بعنوان گلخانه و یا سیستم گرمایش غیرفعال خورشیدی عمل نماید . بر اساس پژوهشی که در سال 2005 توسط Brad Bass از دانشگاه تورنتو انجام یافت، نشان داده شد که بامهای سبز می توانند اتلاف گرمایش و مصرف انرژی را در زمستان به مقدار قابل توجهی کاهش دهند.

کاهش مصرف انرژی : در ساختمان های چند طبقه ده درصد و در ساختمان های یک طبقه 20 تا 30 درصد باعث کاهش مصرف برق می شوند.
کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری
افزایش محدوده زندگی (بامهای سبز می توانند بعنوان فضای تفریح، استراحت مورد استفاده قرار گیرند.
کاهش سیلاب
تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا
کاهش و تعدیل شدت صداهایی که وارد ساختمان می شوند .
افزایش زیستگاه جانداران در مناطق مسکونی
بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا
بالا بردن طول عمر غشای بام (دو یا سه بار بیشتر) با محافظت از آن در برابر اشعه های UV مضر و صدمات آب و هوایی

اجزای بام سبز (روف گاردن ,باغ بام ):

مزایای بامهای سبز سورن بام با عناوینی چون باغ بام, بام های زنده و یا زیست بام شناخته می شوند.یک بام سبز بامی است که مقدار یا تمامی آن با پوشش های گیاهی و خاک یا با محیط کشت روینده پوشاننده می شود.

اجزای بام سبز:

فارغ از همه دسته بندی های تجاری و آنچه که در کاتالوگ شرکت های مختلف وجود دارد اجزا باغ بام و مزایای بامهای سبز سورن بام را به 5 دسته کلی می توان تقسیم بندی کرد:

1-لایه پوشش گیاهی بام سبز : plant layer

انتخاب نوع پوشش گیاهی بسته به آب و هوا,طراحی سازه ای و هزینه نگهداری و تصورات طراح بام سبز با محدودیت هایی مواجه است . از آنجایی که بامهای سبز تا حد امکان سبک طراحی می شوند اغلب شامل پوششی هستند که می تواند در عمق کمی از خاک و با مراقبت و نگهداری کم یا بدون نگهداری رشد کنند.

"<yoastmark

2-محیط کشت بام سبز : growing medium

باید از محیط کشتی استفاده کرد که حتی الامکان سبک باشد . بر اساس مقررات ملی ساختمان مهندسان محاسب موظف هستند در هر مترمربع از بام ساختمان وزنی 150 کیلوگرمی را پیش بینی کنند . در حالیکه بامهای سبز حداکثر باری حدود 80 کیلو کیلوگرم در هر متر مربع در حالت مرطوب ایجاد می کنند که این رقم نگرانی ها را از بین می برد. یک مخلوط معمولی مناسب مرکب از 3/1ماسه3/1سنگهای متخلخل و 3/1گیاه خاک مصنوعی (ترکیبی از چوب پوسیده و کود نباتی)است.

"<yoastmark

3-لایه زهکش بام سبز : drainage layer

شامل 35تا 50 پلی اتیلن(مواد بازیافتی دردسترس)یا پلی استرن می باشد.

لایه زهکش بین محیط کاشت و لایه محافظت قرار می گیرد تا آب بتواند به هر جای بام سبز به سیستم زهکش ساختمان جریان یابد.

"<yoastmark

4-لایه محافظت بام سبز : protection layer

این لایه بیشتر شامل لایه هایی است که یا بام را از نشت کردن و نفوذ آب حفاظت می کنند یا از سیستم عایق کاری محافظت می نمایند.

اجرای زهکشی

اجرای زهکشی

5-ساختار سقف بام سبز : roof construction

بام را از نشت کردن و چکه کردن محافظت می کند.

غشا هم به شکل یک لایه یکپارچه ضد آب استفاده می شود و هم به شکل شیت های به هم پیوسته.

موادی که در ساخت باغ بام ,بام سبز یا روف گاردن roofgarden استفاده می شود دارای عمر بسیار طولانی هستند . این خصوصیت آنها باعث می شود نیازی به تعویض دوره ایی نداشته باشند . ماندگاری آنها بین 30 تا 50 سال است .

زهکشی

زهکشی

سیستم هایی که برای ساخت بام سبز یا باغ بام (roof garden):طراحی شده اند سبک وزن نیازمند رسیدگی کمتر و بادوامتر هستند . مصالح به کار گرفته شده در هنگام بارش باران های سیل آسا و ناگهانی آب باران را جذب کرده و با کم کردن سرعت آب جاری شده خطر وقوع سیلاب را کاهش می دهد.

لایه زهکش داخل فلاورباکس ها

لایه زهکش داخل فلاورباکس ها