محوطه سازی ویلای کردان

آنچه در این مقاله میخوانیم

روستای کردان یکی از مشهورترین روستاها در اطراف تهران می باشد که همه با آن آشنایی دارند . این روستا به دلیل طبیعت زیبا و نزدیکی به تهران و کرج یکی از مقاصد اصلی برای تعطیلات و آخر هفته ها می باشد . داشتن یک ویلا برای گذراندن وقت علاوه بر اینکه امکان استفاده از طبیعت را فراهم می کند می تواند سرمایه گذاری پر سودی نیز برای افراد باشد . بازار ملک در کردان از جمله پر تقاضا ترین بازارهای کشور محسوب می شود .

محوطه سازی ویلا کردان

اجرای محوطه سازی ویلا در کردان

پس از ساخت یک ویلا در کردان مهم ترین مرحله اجرای محوطه سازی برای آن می باشد . امروزه موضوع گذراندن روزمره در فضای باز روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کند و مردم توجه بیشتری به کیفیت ایده های طراحی منظر و فضاهای بیرونی خود دارند . این فضاها می توانند از جمله پاسیو ، ایوان و یا همان تراس ، روف گاردن ، حیاط ، باغ یا باغچه های سنتی باشند . جذابیت یک فضای بیرونی مرتب و منظم ، برای یک مهمانی یا هر مناسبت دیگر در فضای باز حیاط خانه تقریباً جهانی است و مانند هر چیز دیگری ، روز به روز ایده ها و طرح های جدید ارائه می شود .

ویژگی محوطه سازی ویلای کردان

محوطه ویلا از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و این یک موضوع ثابت شده است . از این رو می توان با توجه به فرم ساختمان یک محوطه زیبا و فضای سبز دلنشین را طراحی کرد.به روز کردن فضای سبز محوطه منزل راهی عالی برای افزایش ارزش ملک و ایجاد فضاهای بیرونی برای استراحت و سرگرمی می باشد. اگر می خواهید یک حیاط خلوت با مکان های غذاخوری و سرگرمی ایجاد کنید ، گزینه ها و ویژگی های زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. برای شروع تعیین آنچه در منظره جدید خود می خواهید ، از اطلاعات زیر استفاده کنید .

محوطه سازی حیاط ویلا کردان

محوطه سازی حیاط خلوت

در حیاط پشتی خانه می توانید فضایی را برای سرگرمی دوستان و خانواده خود با یک آشپزخانه در فضای باز ، باربی کیو، استخر و… ایجاد کنید ، یا می توانید با اجرای یک باغ سرسبز از المان دیوار سبز که امروزه بسیار باب شده است برای  توجه افراد به محیط استفاده کرد و از این رو می توان مکانی همراه با آرامش و نشاط را مهیا کرد .

 

محوطه سازی حیاط جلویی

با توجه به فضایی که در اختیارداریم می توان از المان های متفاوتی از جمله :

آلاچیق و پرگولا ، آبنما ، چشمه و برکه های مصنوعی ، نهرها ، فلاورباکس ها ، دیوار سبز و… استفاده کرد و برای افزایش زیبایی آن در شب از المان نورپردازی بهره برد .

bedone link 1 10

اصول طراحی و کاشت محوطه سازی باغ کردان

برای این کار از متد های مختلفی استفاده می شود . طراح محیط از یک سو باید با خصوصیات اقلیمی و محیط زیستی منطقه از قبیل خاک و هیدرولوژی و دما و بارش آشنا باشد و از سوی دیگر با خصوصیات فیزیولوژیکی گیاهان مختلف تا بتواند بهترین گیاهان مناسب آن منطقه را بیابد . از سوی دیگر طراح کاشت باید با بکار بردن اصول زیبایی شناسی و قواعد فرم و بافت و رنگ ترکیب مناسبی ایجاد نماید که علاوه بر گیاه شناسی صحیح زیبا و دلپذیر باشد . بطور کلی می توان اصول زیر را برای طراحی کاشت در محوطه سازی در نظر گرفت :

محوطه سازی ویلای کردان

1- اصل گزینش و نوع فضای سبز محوطه سازی باغ کردان

اولین گام برای جهت دادن تفکر یک طراح برای ایجاد یک محوطه ، کاربری آن محیط است . اینکه طراح بداند از کدام سبک و نوع باغ سازی تبعیت خواهد کرد و این سبک را نیز باید بر اساس یک دلیل منطقی که می تواند عملکرد محوطه ، اقلیم منطقه، فرهنگ و… باشد ؛ انتخاب نماید . به عنوان مثال طراح برای محوطه یک ساختمان اداری سبک رسمی (formal) و برای یک مهد کودک سبک ( informal ) را انتخاب کرده و بر اساس آن نوع باغ سازی را انتخاب می نماید .

2- اصل انتخاب بهترین مقیاس گیاهان محوطه سازی باغ کردان

گیاهان را از لحاظ حداکثر رشد به چند دسته تقسیم می کنند . درختان بلند ، درختان متوسط ، درختان کوتاه ، درختچه ها ،پیچ ها ، گل ها و گیاهان پوششی . اینکه با در نظر گرفتن سن بلوغ گیاه ، چقدر از سطح زمین فاصله خواهد گرفت ارتفاع نهایی رشد گیاه مشخص می شود . با شیوه هایی مانند هرس و کنترل آبیاری و کود دهی می توان این حداکثر رشد را تغییر داد . با در نظر گرفتن اینکه نهال 1 متری کاشته شده در سال های آینده درختی تنومند خواهد شد باید گیاهان را انتخاب و جا گذاری نمود .

3- اصل تعریف غالبیت در طرح با تغییر نسبت مقیاس کشت به مقیاس معماری

گاه هدف ما از طراحی ، خرد و کوچک جلوه دادن ساختمان ها و تاکید بر طبیعت است که اکثرا در سبک های غیر رسمی و طبیعت گرا بکار می رود . گاه احتیاج داریم بر ساختمان و بنای معماری تاکید کنیم و طبیعت را در برابر آن خرد و ناچیز جلوه دهیم که در محوطه بناهای تاریخی و آرامگاه های مقدس به چنین عملی احتیاج داریم . به عنوان مثال می توان در محوطه سازی یک شهرک مسکونی کاشت درختان بلند و گیاه کاری متراکم و نسبت زیاد فضای سبز نسبت به سطح زیربنای ساختمان ها می تواند محیط خشک و سرد یک شهرک بتنی را به محوطه ای سر سبز و زیبا تبدیل نماید بر قیمت خانه های مجتمع بیفزاید و باعث آرامش و شادابی ساکنین شود .

محوطه سازی ویلا کردان

ویژگی پیمانکار برای اجرای محوطه سازی ویلا در کردان

برای انتخاب یک پیمانکار ایده آل برای پروژه خود ، ابتدا رزومه کاری پیمانکار را بررسی کنید تا از داشتن تجربه و مهارت کافی پیمانکار اطمینان حاصل کنید . حتما توجه داشته باشید که پیمانکار مد نظرتان بصورت حضوری در محل پروژه ی شما حاضر شود و برای ارائه طرح سلایق و مشخصات مورد نظر شما را در نظر داشته باشد . سعی کنید قبل از شروع پروژه هزینه ها را با توجه به متریال و مصالح مورد نظرتان محاسبه کنید تا در ادامه دچار کمبود بودجه نشوید . متخصصان شرکت سورن بام آماده ی ارائه ی هرگونه راهنمایی و مشاوره ی رایگان به شما کارفرمای گرامی می باشند .

مقالات مرتبط
پروژه‌های محوطه سازی سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button