محوطه سازی در معماری منظر یکی از بخش های مهم طراحی مهندسی معماری است.

هنر دیزاین وطراحی محوطه گستره ای وسیع را دربرمی گیرد و داشتن علم لنداسکیپ را می توان دانشی نامحدود دانست.

محوطه سازی وطراحی فضای سبز به مکانی محدود ، منحصر نمی شود واصولا هرجایی که دارای چشم اندازی بوده و مکان عبورومرور تلقی شود را می توان طراحی کرد. محوطه سازی در معماری موجب جذابیت فضای بیرونی برای ساکنین شده و می تواند فضایی دلنشین را برای استفاده در هوای آزاد فراهم سازد.

قواعد محوطه سازی در معماری

تلفیق علم و هنر و تکنولوژی در زمینه ساخت فضای سبز در محیط های خانگی و اداری و فضاهای کوچک و با رعایت اصول و قواعد صحیح محوطه سازی در معماری و اعمال سلیقه اشخاص ،می توان فضای سبز بهتری را ساخت که به بهتر شدن کیفیت زندگی افراد کمک می کند.

محوطه سازی در معماری به دو بخش کلی تقسیم می شود

1.شامل فضاهای عمومی می باشد که در سطح وسیعی اجرا می شود.

در فضاهایی مثل: فضاهای شهری، قطعه بندی مناطق مسکونی و….

2.بخش دوم شامل محوطه سازی فضای سبز خصوصی می شود. اکثر این فضاهای خصوصی شامل تراس سبز و بام سبز و محوطه سازی ویلا است که فضای سبز را برای ساکنین محیا می کند.

عوامل مهم در محوطه سازی ویلایی

دقت و توجه به ایجاد چشم اندازهای داخل و اطراف و رعایت کاربری مفید در محل نشستن در آلاچیق یا در نزدیکی آبنما درست کردن فضایی برای قدم زدن و گردش در محوطه و ساخت مسیرها با متریال طبیعی و طراحی جذاب مسیرها.

محوطه سازی برای زمین بازی کودکان

ایجاد فضای بازی وتفریح برای کودکان و فضایی شاد در محوطه مورد نظر و قرار گرفتن محل دقیق فضای بازی کودکان و دور بودن آن از استخر ، آبنما و برکه و نزدیک بودنش به آلاچیق و فضای نشیمن می تواند نکته مهم و حائز اهمیتی در طراحی باشد.

عنصر آب در طراحی محوطه

ایجاد فضاهایی مثل استخر و آبنما و استفاده ازعنصر آب در محوطه سازی. می تواند گزینه خوبی باشد زیرا عنصر آب آرامش بخش می باشد و ترکیب آن با نورپردازی می تواند جلوه زیبا وآرامش بخشی به افرادی که در حال استفاده از فضا هستند می دهد.

در طراحی ویلا عموما بر ایجاد ایوان های بزرگ با چشم انداز مناسب تاکید شده است اما در محوطه سازی خانه های شهری اکثرا جلوه بصری اولویت دارد، به ویژه در خانه های شمالی که حیاط در جلوی ساختمان است.

در خانه های شمالی اصولا به قسمت هایی مانند سر در ورودی، دیوارهای جانبی حیاط، طراحی فضای سبز و همچنین آبنما توجه بسیاری می شود.

همچنین تلاش می شود که دیوارهای مجاور گذر برای گل کاری و سردر ورودی به میزان یک متر داخل تر ساخته شود.

در طراحی محوطه عناصر باید باهم هماهنگی داشته باشند.

در صورت وجود هماهنگی بین درختان، گل ها، آبنما و مسیرها و… شاهد فضایی دلنشین ودوست داشتنی خواهیم بود.