محوطه سازی بیرونی ویلا

محوطه سازی بیرونی ویلا : خلق فضایی معمارانه و روحیه بخش ، متناسب با سبک طراحی ویلا می باشدبه عبارت دیگر محوطه سازی را می توان چگونگی به کار بردن المان های مختلف در یک فضا تعریف کرد که محوطه سازی باعث ترکیب شدن علم و هنر می شود و در حالت کلی محوطه سازی نقشه ای است که موقعیت پوشش گیاهی ، باغ آرایی، محل ساختمان ، نوع کف سازی و … را نشان می دهد .امروزه با زندگی های شهر نشینی و آپارتمان نشینی و کم شدن خانه های ویلایی که در تمام جوامع بوجود آمده است ، از فضای سبز موجود در شهرها کاسته شده.این امر باعث تشدید آلودگی های صوتی و آب و هوایی شده است و شهروندان برای به آرامش رسیدن و ایجاد فضایی دلچسب و زیبا در اطراف محل زندگی به فکر ایجاد فضای سبز طبیعی و مصنوعی افتاده اند.

تلفیق علم و هنر و تکنولوژی در زمینه ساخت فضای سبز در محیط های خانگی و اداری و فضاهای کوچک و با رعایت اصول و قواعد صحیح محوطه سازی و اعمال سلیقه اشخاص ،می توان فضای سبز بهتری را ساخت که به بهتر شدن کیفیت زندگی افراد کمک می کند.

محوطه سازی ویلا

محوطه سازی بیرونی ویلا

هدف محوطه سازی

هدف اصلی محوطه سازی ایجاد ارتباط بین انسان و طبیعت است که انسان در طبیعت ، احساس آرامش و آسایش دارد بنابراین با محوطه سازی در محیط مسکونی ، تجاری و … می توانیم حس خوب انسان با طبیعت را زنده نگه داریم .

مراحل اجرای محوطه سازی

 گام اول در طراحی محوطه سازی ویلا ، اندازه گیری صحیح فضا است تا به جای گذاری و طراحی اولیه هر یک از عوامل محوطه سازی به ما کمک کند .

 گام دوم در طراحی محوطه سازی ویلا ، طراحی کانسپت است که پیمانکار با توجه به خواسته های کار فرما اقدام به رسم طرحی ساده می کند .

گام سوم در طراحی محوطه سازی  ویلا ، بعد از این که طراحی کانسپت اولیه به کارفرما ارائه شد و موافقت حاصل شد پیمانکار شروع به کشیدن نقشه اصلی  با جزئیات دقیق تر خواهد کرد .

 گام چهارم در محوطه سازی ویلا ، بعد از نهایی شدن طرح اصلی پیمانکار شروع به جمع آوری کردن نقشه ها ، برنامه ریزی و سایر جزئیات می کند تا مقدار هزینه نهایی را برآورد کند .

گام پنجم گام نهایی در محوطه سازی ویلا می باشد که پیمانکار بعد ازتایید شدن هزینه بر آورد شروع به ساخت محوطه سازی می کند .

المان های محوطه سازی

پوشش گیاهی

با استفاده از تنوع مختلف پوشش گیاهی شامل گل ها و گیاهان می توان فضای روح بخشی در محوطه سازی محیط به وجود آورد .

با پوشش گیاهی می توان فضاهای مختلف حیاط را از هم دیگر جدا کرد که همین امر در مسیر سازی محوطه ویلا کمک زیادی به ما می کند . یکی از زیباترین مراحل محوطه سازی نحوه درست و اصولی قرار گرفتن گل ها می باشد، البته باید بدانید تنها گل کاری برای امر زیبا سازی کافی نیست بلکه این پلن در کنار موارد دیگر می تواند جلوه زیبایی داشته باشد.

پوشش گیاهی در محوطه سازی ویلا

پوشش گیاهی در محوطه سازی بیرونی ویلا

مسیر

یکی از مهمترین عوامل در محوطه سازی یک حیاط یا باغ مسیری است که باعث جداکننده محیط سبز بیرونی و ساختمان اصلی ویلا می باشد .در طراحی مسیر باغ باید دقت نمود که برای هر قسمت از باغ باید حتما مسیر مجزا کشیده شود تا دسترسی به آن قسمت راحت تر صورت بگیرد .

مسیر در محوطه سازی ویلا

مسیر در محوطه سازی بیرونی ویلا

استخر و حوضچه و برکه  آبنما

با توجه به فضایی که در اختیار دارید می توانیداز حوضچه های آبی با اندازه متفاوت استفاده کرد . استخر یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین پلن هایی هست که می توان در این خصوص طراحی نمود.استخر به خاطر ارتباط داشتن با عنصر آب ،می تواند آرامش و لذت به اشخاص القا کند و همینچنین جنبه تفریحی نیز دارد. از طرفی ساخت برکه ونهرمصنوعی به اشخاص حس حضور در طبیعت را می دهد و به نحوی حس آرامش بوجود می آورد.

 

استخر در محوطه سازی ویلا

استخر در محوطه سازی بیرونی ویلا

برکه در محوطه سازی

برکه در محوطه سازی بیرونی ویلا

آبنما در محوطه سازی بیرونی در ویلا

آبنما در محوطه سازی بیرونی در ویلا

آلاچیق 

آلاچیق ها هم با توجه به  سبک و سیاق فضایی که در اختیار دارید با ابعاد و اندازه متفاوت می توان طراحی کرد . آلاچیق نیز می توان نقش مهمی در زیبایی محیط داشته باشد و گزینه مناسبی برای دورهمی ها می باشد همچنین طراحی آن کنار پلن های دیگر جذابیت خاصی به فضا می دهد. لازم به ذکر است که آلاچیق هم انواع گونی دارد.

آلاچیق در فضاسازی بیرونی ویلا

آلاچیق در محوطه سازی بیرونی ویلا

پرگولا

جزو خانواده ی آلاچیق ها هستند که به صورت فضای باز طراحی می شوندکه توی مسیر ورودی ، مسیر عبور و جایی برای نشستن استفاده می شوند .سازه ای مسقف و دارای چهارچوب می باشد وبا سقف های صاف ساختاری ساده را به وجود می آورد و یکی از پرطرفدارترین آلاچیق ها به حساب می آید که از آن در روف گاردن و  باغ ها و محوطه های سبز و … ساخته می شود.

پرگولا در محوطه سازی ویلا

پرگولا در محوطه سازی بیرونی ویلا

نورپردازی 

نورپردازی هم یکی از رکن های اصلی در محوطه سازی بیرونی ویلا می باشد مثلا : نورپردازی تزئینی حاشیه استخر ، حاشیه سنگ فرش های مسیر ورودی و …. . یکی دیگر از مراحل ساخت محوطه می توان از نورپردازی یاد کرد،باید دانست که برای لذت بردن از زیبایی فضای ساخته شده در شب جز یک نور پردازی صحیح نمی تواند باشد.

نورپردازی در محوطه سازی ویلا

نورپردازی در محوطه سازی بیرونی ویلا

آتشدان یا شومینه فضای باز

یکی از عوامل فضا سازی بیرونی ویلا ، آتشدان می باشد ، که در فضای باز بیرون در فصل زمستان  محیط گرم و لذت بخشی را برای شما فراهم می آورد و با توجه به سلیقه هر فرد این آتشدان ها می تواند فلزی ، سنگی و … باشد .

ترکیب آتشدان با آبنما در محوطه سازی بیرونی ویلا

ترکیب آتشدان با آبنما در محوطه سازی بیرونی ویلا

 

اهمیت محوطه سازی

  1. باعث افزایش ارزش ملک می شود
  2. به ساختمان یا ویلا ظاهر دلنشین می دهد
  3. به زیبا سازی شهر کمک می کند

رعایت چه اصولی در ساخت باغ تاثیر دارد

  •  رعایت نظم

اولویت اول در طراحی باغ رعایت نظم است که اهمیت بسیار بالایی دارد به این صورت که باید طبق اهمیتی که هر پلن و المان دارد طبقه بندی شود و براساس نوع کارایی و تاثیرشان هرکدام درجای دقیق خود قرار بگیرند. به طور مثال در باغ ایرانی محل قرار گرفتن درب ورودی بسیار مهم است و بعداز آن مسیر جاده ای کوتاهی که تا نزدیک ویلا می آید و پس از آن محل قرار گرفتن نیمکت ها وآبنما و ایوان و آلاچیق و غیره می پردازیم.

  • نقطه کانونی و اصل تقارن را جدی بگیرید

طراحی های ایرانی به ساختاربندی های منسجم و یکپارچه معروف می باشد. عدم رعایت این نکته باعث تداخل در طراحی شما و طراحی ایرانی می شود. باید در نظر داشت که زمانی که شما می خواهید گیاهان یک باغچه را بکارید باید تقارن را درنظر بگیرید و طبق آن شروع به کاشت گیاهان کنید و جذابیت زیادی به باغچه خود بدهید.

  • اصل ریتم و تکرار

ریتم و تکرار به این معناست که شما از قوانین خاصی برای کاشت گیاهان پیروی کنید و جایگاه هرکدام را پس از دیگری تعیین کنید . این هماهنگی باید به شیوه ای انجام شود که باعث ریتم وهماهنگی در چیدمان پلن ها شود .در قسمت های پلکانی یا دیوارهای متقاطع اصل رعایت ریتم و هماهنگی کاملا هویدا است.