محوطه سازی بیرونی ویلا

محوطه سازی ویلا

آنچه در این مقاله میخوانیم

طراحی محوطه سازی بیرونی ویلا باید متناسب با سبک طراحی ویلا باشد . در حالت کلی محوطه سازی نقشه ای است که موقعیت پوشش گیاهی ، باغ آرایی ، محل ساخت ویلا ، نوع کف سازی و … را نشان می دهد . امروزه با زندگی های شهر نشینی و آپارتمان نشینی و کم شدن خانه های ویلایی ، از فضای سبز موجود در شهرها کاسته شده است . این امر باعث تشدید آلودگی های صوتی و آب و هوایی شده است و شهروندان برای به آرامش رسیدن و ایجاد فضایی دلچسب و زیبا در اطراف محل زندگی به فکر ایجاد فضای سبز طبیعی و مصنوعی افتاده اند .

مراحل اجرای محوطه سازی

گام اول در طراحی محوطه سازی ویلا ، اندازه گیری صحیح فضا است تا در جای گذاری و طراحی اولیه هر یک از عوامل محوطه سازی به ما کمک کند .

گام دوم در طراحی محوطه سازی ویلا ، طراحی کانسپت است که پیمانکار با توجه به خواسته های کار فرما اقدام به رسم طرحی ساده می کند .

گام سوم در طراحی محوطه سازی  ویلا ، بعد از این که طراحی کانسپت اولیه به کارفرما ارائه شد و موافقت حاصل شد کشیدن نقشه اصلی با جزئیات دقیق تر توسط پیمانکار خواهد بود .

گام چهارم در محوطه سازی ویلا ، بعد از نهایی شدن طرح اصلی ، جمع آوری کردن نقشه ها ، برنامه ریزی و سایر جزئیات و برآورد هزینه نهایی می باشد .

گام پنجم گام نهایی در طراحی و  اجرای محوطه سازی ویلا می باشد که پیمانکار بعد از تایید شدن هزینه بر آورد شروع به ساخت محوطه سازی می کند .

89 1

المان های مهم در محوطه سازی بیرونی ویلا

مسیر ورودی

یکی از مهمترین عوامل در محوطه سازی یک حیاط یا باغ مسیری است که باعث جدا شدن محیط سبز بیرونی و ساختمان اصلی ویلا می شود . در طراحی مسیر باغ باید دقت نمود که برای هر قسمت از باغ حتما مسیر مجزا کشیده شود تا دسترسی به آن قسمت راحت تر صورت بگیرد .

ایجاد پوشش گیاهی و فضای سبز

با استفاده از تنوع مختلف پوشش گیاهی شامل گل ها و گیاهان می توان فضای روح بخشی در محوطه سازی محیط به وجود آورد . با پوشش گیاهی می توان فضاهای مختلف حیاط را از هم دیگر جدا کرد که همین امر در مسیر سازی محوطه ویلا کمک زیادی به ما می کند . یکی از زیباترین مراحل محوطه سازی نحوه درست و اصولی قرار گرفتن گل ها می باشد ، البته باید بدانید تنها گل کاری برای امر زیبا سازی کافی نیست بلکه این پلن در کنار موارد دیگر می تواند جلوه زیبایی داشته باشد .

استخر و آبنما

با توجه به فضایی که در اختیار دارید می توانید از حوضچه های آبی با اندازه متفاوت استفاده کرد . استخر یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین پلن هایی هست که می توان در این خصوص طراحی نمود . استخر به خاطر ارتباط داشتن با عنصر آب ، می تواند آرامش و لذت به اشخاص القا کند و همچنین جنبه تفریحی نیز دارد . از طرفی ساخت برکه و نهر مصنوعی به اشخاص حس حضور در طبیعت را می دهد و به نحوی حس آرامش بوجود می آورد .

محوطه سازی بیرونی ویلا

آلاچیق 

آلاچیق ها هم با توجه به  سبک و سیاق فضایی که در اختیار دارید با ابعاد و اندازه متفاوت می توان طراحی کرد . آلاچیق نیز می تواند نقش مهمی در زیبایی محیط داشته باشد و گزینه مناسبی برای دورهمی ها می باشد . همچنین طراحی آن کنار پلن های دیگر جذابیت خاصی به فضا می دهد . لازم به ذکر است که آلاچیق هم انواع گوناگونی دارد .

پرگولا

جزو خانواده ی آلاچیق ها هستند که به صورت فضای باز طراحی می شوند که در مسیر ورودی ، مسیر عبور و جایی برای نشستن استفاده می شوند . سازه ای مسقف و دارای چهارچوب می باشد و با سقف های صاف ساختاری ساده را به وجود می آورد و یکی از پرطرفدارترین آلاچیق ها به حساب می آید که از آن در روف گاردن و  باغ ها و محوطه های سبز و … ساخته می شود .

نورپردازی 

نورپردازی هم یکی از رکن های اصلی در محوطه سازی بیرونی ویلا می باشد . مثلا : نورپردازی تزئینی حاشیه استخر ، حاشیه سنگ فرش های مسیر ورودی و …. . یکی دیگر از مراحل ساخت محوطه می توان از نورپردازی یاد کرد، باید دانست که لذت بردن از زیبایی فضای ساخته شده در شب جز با یک نور پردازی صحیح امکان پذیر نمی باشد .

محوطه سازی بیرونی ویلا

آتشدان یا شومینه فضای باز

یکی از عوامل فضا سازی بیرونی ویلا ، آتشدان می باشد ، که در فضای باز بیرون در فصل زمستان  محیط گرم و لذت بخشی را برای شما فراهم می نماید و با توجه به سلیقه هر فرد این آتشدان ها می تواند فلزی ، سنگی و … باشد .

رعایت چه اصولی در ساخت باغ و محوطه اهمیت دارد ؟

  •  رعایت نظم

اولویت اول در طراحی محوطه بیرونی ویلا رعایت نظم است که اهمیت بسیار بالایی دارد . به این صورت که باید طبق اهمیتی که هر پلن و المان دارد طبقه بندی شود و بر اساس نوع کارایی و تاثیرشان هرکدام در جای دقیق خود قرار بگیرند . به طور مثال در باغ ایرانی محل قرار گرفتن درب ورودی بسیار مهم است و بعد از آن مسیر جاده ای کوتاهی که تا نزدیک ویلا می آید و پس از آن محل قرار گرفتن نیمکت ها و آبنما و ایوان و آلاچیق و غیره می پردازیم .

  • نقطه کانونی و اصل تقارن را جدی بگیرید

طراحی های ایرانی به ساختار بندی های منسجم و یکپارچه معروف می باشند . عدم رعایت این نکته باعث تداخل در طراحی شما و طراحی ایرانی می شود . باید در نظر داشت که زمانی که شما می خواهید گیاهان یک باغچه را بکارید باید تقارن را در نظر بگیرید و طبق آن شروع به کاشت گیاهان کنید و جذابیت زیادی به باغچه خود بدهید .

  • اصل ریتم و تکرار

ریتم و تکرار به این معناست که شما از قوانین خاصی برای کاشت گیاهان پیروی کنید و جایگاه هرکدام را پس از دیگری تعیین کنید . این هماهنگی باید به شیوه ای انجام شود که باعث ریتم و هماهنگی در چیدمان پلن ها شود . در قسمت های پلکانی یا دیوارهای متقاطع  رعایت اصل ریتم و هماهنگی کاملا هویدا می باشد  .

کارشناسان شرکت سورن بام با داشتن تجربه و سابقه ی متعدد در زمینه طراحی و اجرای محوطه سازی بیرونی ویلا آماده ی ارائه ی هرگونه مشاوره و راهنمایی رایگان به شما کارفرمای گرامی می باشند .

مقالات مرتبط
پروژه‌های محوطه سازی سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button