محوطه سازی بام سبز ، بر روی بام کاربرد های متنوعی در فضای بام ساختمان ها دارد ، با استفاده از محوطه سازی موجب شده تا طبیعت بکر را در محل زندگی خود بیاوریم علاوه بر آن برای محیط زیست شهری بسیار مفید است .

محوطه سازی بام سبز

محوطه سازی بام سبز

فضا سازی در روف گاردن یک فضای سبزی است که روی سقف اجراء می شود، این فضا می تواند در طرح های مختلف با امکانات تفریحی مختلف طراحی می شود. اینگونه فضاها عموما از گیاهان مختلف مانند: چمن، گیاهان گلدار، درختچه ها و درختان کوچک که در یک بستر مناسب که شامل  یک لایه زهکش و یک غشا ء ضد آب بر روی سقف قرار می گیرد کاشته می شود .

roof garden

roof garden

roof garden

roof garden

در محوطه سازی پشت بام از المان هایی نظیر:

آلاچیق، پرگولا، چتر فضای باز، آبنما ، فلاور باکس، دیوار سبز، مبلمان فضای باز، استخر، جکوزی، باربیکیو و … استفاده می شود.

کف سازی در بام سبز:

در کف سازی پشت بام از متریال های مانند: سنگ، سنگ های رود خانه ای سفید و رنگی، واش بتن، چوب ، موزائیک  و … استفاده می شود  که می توان کف را به طور یک دست از یک متریال و یا ترکیب متریال های مختلف ساخته شوند.

roof garden

roof garden

روف گاردن متمرکز

روف گاردن متمرکز

روف گاردن متمرکز

روف گاردن متمرکز

مزایای محوطه سازی بام سبز:

محوطه سازی روی بام موجب زیبایی محوطه بام  شده و سازگاری با محیط زیست دارد.

میزان جاری شدن آب باران را کاهش می دهد.

اثرات آلودگی هوا را خنثی می کند.

مانند یک عایق صوتی عمل می کند.

غشاء ضد آب و سطح بتنی در بربر اشعه ماوراء بنفش و تابش روزانه خورشید محافظت می کند.

روف گاردن متمرکز

روف گاردن متمرکز

ساخت و اجرای دیوار سبز :

در پشت بامها امکان کاشت درختان و گیاهان وجود ندارد ، بنابراین می توانی با طراحی و اجرای دیوار سبز ، می توانیم فضایی سرسبز را داشته باشیم و از کنار آن بودن لذت ببریم .

محوطه سازی بام سبز

محوطه سازی بام سبز

طراحی روف گاردن :

طراحی و اجرا و انتخاب پوشش گیاهی مناسب با توجه به اقلیم و جغرافیا هر منطقه متفاوت است . در انواع بام ها با بررسی شرایط سازه ای قابل طراحی و اجرا می باشد . به ساخت فضای سبز بر روی قسمت های بلااستفاده بام ساختمان ها و تراس که در این شرایط شهرنشینی و مدرنیته شدن زندگی مردم، با احداث روف گاردن بر روی بام ساختمان ها می توان به بهتر شدن کیفیت زندگی مردم کمک کرد . البته هنوز بطور کامل روف گاردن در کشور ما جایگاه مهمی در زیبا سازی محیط پیدا نکرده اما در هتل ها و رستوران ها و مکان های عمومی از روف گاردن استفاده می شود.