محوطه سازی باغ و حیاط ویلا در حالت کلی طراحی حیاط و باغ ویلا به عنوان زیرمجموعه ای از محوطه سازی ویلا تعریف می شود و در طراحی خانه های ویلایی حیاط و باغ ویلا نقش اساسی دارد . طراحی حیاط ویلا دارای اهمیت بسیاری است چرا که هدف اصلی از طراحی و اجرای ویلا ارتباط انسان با فضای طبیعی است .

محوطه سازی باغ و حیاط ویلا

محوطه سازی باغ و حیاط ویلا

سوالات متداول محوطه سازی باغ و حیاط ویلا

  1. محوطه سازی باغ و حیاط ویلا چگونه انجام می شود ؟
  2. المان های محوطه سازی باغ و حیاط ویلا چیست ؟

1. اصول طراحی محوطه سازی باغ و حیاط ویلا چیست ؟

اصول طراحی حیاط ویلا با توجه به نسبت و رابطه فضای باز و بسته محوطه سازی ویلا شکل می گیرد و همچنین توجه به نیازها و خواست ها در طراحی محوطه سازی الویت دارد . طراحی حیاط ویلا در هر ابعاد و مقیاسی که باشد باید دارای اصول و ویژگی هایی باشد تا تبدیل به فضای بلااستفاده نشود . ممکن است حیاط در جلوی ساختمان ویلا یا پشت آن واقع شود و یا کل پیرامون بنای ویلا را احاطه کرده باشد که هر کدام از این جایگیری ها شرایط و الزامات خاص خود را باید داشته باشند . طراحی حیاط ویلا برای فضایی که در جلوی ساختمان و بعد از ورودی قرار می گیرند باید به گونه ای باشد که مسیر عبوری سواره و پیاده تعریف شده باشند . کاشت گیاهان و درختان در محوطه سازی باغ و حیاط ویلا در اطراف مسیر ها باعث ایجاد مرزبندی زیبا و جذاب می شود .

محوطه سازی باغ و حیاط ویلا

محوطه سازی باغ و حیاط ویلا

2. جانمایی المان ها در محوطه سازی باغ و حیاط ویلا به چه صورت می باشد ؟

در ویلاهایی که فاقد حیاط پشتی هستند ، آبنما ، استخر ، آلاچیق ، پرگولا ، فضاهای ورزشی و تفریحی در فضای ما بین ورودی و بنای ویلا جای می گیرند. معمولا فضاهای استراحت ، شنا و آفتاب گرفتن در حیاط پشتی ویلا دارای بیشتر هستند . طراحی فضای سبز ویلا درحیاط ، بسته به نوع گیاهان جلوه زیبایی را به ویلا می بخشد که ترکیب بندی گل ها و گیاهان در فصل های مختلف در طراحی محوطه ویلا کمک بسیاری را می کند . انتخاب گیاهان با توجه به اقلیم آب و هوایی محوطه ویلا انجام می شود و بهتر است گیاهانی در نظر گرفته شوند که در اغلب اوقات سال شادابی و سرسبزی خود را حفظ کنند .

محوطه سازی باغ و حیاط ویلا

محوطه سازی باغ و حیاط ویلا